מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > פענוח ציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים: מה אומר גודלו של הראש?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 25/10/2017
פענוח ציורי ילדים: מה אומר גודלו של הראש?

מדוע ילדים מציירים לעתים כפות ידיים גדולות מדי או ראש גדול יותר מהגוף? בכתבה זו נוכל ללמוד ולו במעט, על ציור הראש

הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה ומומחה בנושא פענוח ציורי ילדים.

 
בסדנאות גיבוש לפענוח ציורי ילדים/מבוגרים, אותן אני מעביר, אני מסביר תמיד שישנם המון פריטים מאוד מעניינים בחלקי גוף האדם. בכתבה זו נתמקד בציור הראש, במשמעויות השונות שלו ומה ניתן ללמוד על המצייר; האם ניתן ללמוד על מעצורים או דחפים דרך ציור של הראש? מה אפשר להסיק מהיכולת של המצייר לבנות או להביע הצבת יעדים ומטרות בחייו? ועוד.
 
בסדנאות שלי אני תמיד מדגיש שצריך לציין במדויק את הגיל הכרונולוגי של הילד/ה כולל חודשים. הציור מראה לנו את היכולת האישית להוציא את הרגש שלנו החוצה דרך הציור וכתב היד. בין הציור לכתב יד יש המון מן המשותף, אז קדימה בוא נצא לדרך:
 
הראש הוא החלק העליון בגוף האדם, ודרכו נוכל לראות את רמת הביטחון של אדם/הילד, זאת אומרת, ככל שהראש יהיה גדול יותר, כך מרגיש המצייר שהוא חכם יותר. יחד עם זאת, כאשר אין פרופורציה בין הראש לגוף בצורה מופרזת, יכול הדבר להביע, גם בין היתר על בעיות שונות.
 
כאשר בציור ישנה השמטה של הראש (ראה דוגמא מס' 1) נוכל ללמוד על המצייר/ת כמה תכונות אופי בסיסיות: פחדים, חרדות, רגשי אשם, הסתרה, בושה ואף על דחף להרס עצמי. כאשר ישנו פגם או כיעור, המצייר מנסה להסתיר את החלק בגוף האדם. כמו כן, נוכל לראות את החלק הפגוע בעל קווים חלשים.
 
דוגמא מס' 1 השמטת הראש:
 

כאשר הראש יהיה בעל פרופורציה לגוף המצייר (ראה דוגמא מס' 2) נוכל ללמוד על המצייר/ת כמה תכונות אופי בסיסיות: התנהגות ע"פ מוסכמות חברתיות, ביטחון עצמי מאוזן, ויכולת מעולה לעמוד בפני לחצים. יחד עם זאת למצייר פגיעות רגשית גדולה ויש לו קושי להעיז לפרוץ קדימה.
 
דוגמא מס' 2 הראש בעל פרופורציה לגוף:
 
 
 
כאשר הראש יהיה גדול, ללא פרופורציה לגוף המצייר (ראה דוגמא מס' 3) נוכל ללמוד על המצייר/ת כמה תכונות אופי בסיסיות: חיפוש אחר תוצאות מידיות, פיקחות, התלהבות, תמימות ויכול להיות שגם ניתן ללמוד על מעמד חברתי גבוה. מצד שני, נוכל להבין שהמצייר חושב את עצמו לחכם, נוכל ללמוד על יהירות, ילדותיות, שהילד צריך להיות תמיד צודק ולעיתים יכול לסבול ממיגרנות. 
 
 דוגמא מס' 3 הראש גדול ללא פרופורציה לגוף:
 
 
כאשר הראש יהיה בעל הצללה או חזרה בצד ימין (ראה דוגמא מס' 4) נוכל ללמוד על המצייר/ת כמה תכונות אופי בסיסיות: על מצוקה או בעיה פיזית באזור של ההצללה או החזרה, פחד מכישלון, קושי לשמור סודות, רגשות אשם תמידיים.
 
דוגמא מס' 4 הראש יהיה בעל הצללה או חזרה בצד ימין:
 
 
כאשר הראש יהיה בעל הצללה או חזרה בצד שמאל (ראה דוגמא מס' 5) נוכל ללמוד על המצייר/ת כמה תכונות אופי בסיסיות: התמודדות מול העבר, הערכה עצמית נמוכה, רצון להסתיר דברים מעבר.
 
דוגמא מס' 5 הראש יהיה בעל הצללה או חזרה בצד שמאל:
 
 
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך ערבי גיבוש בנושא פענוח ציורי ילדים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן