מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > ברית מילה

כיצד תתכוננו לברית המילה?

מאת: שני יעקבי-ברמן | פורסם: 13/4/2019
כיצד תתכוננו לברית המילה?

איך תבחרו מוהל אמין לברית המילה? איך תהיו בטוחים שהטקס מתנהל בצורה מקצועית? וכיצד תגיעו אל הטקס רגועים? כל התשובות בכתבה

מאת שני יעקבי-ברמן, M.A  בלימודי משפחה יועצת ומדריכת הורים
 
http://www.parental-guidance.co.il/

 
טקס ברית מילה כבר אינו דבר מובן מאליו. יותר ויותר הורים חילוניים מוותרים עליו, חלק גדול מאלו שבכל זאת מחליטים לבצע את הטקס, בוחרים לעשות זאת מסיבות בריאותיות או חברתיות (לא רוצים שהילד יבדל מכולם) ופחות בגלל קיום המצווה הדתית שבכך.
 
ההורים הטריים מתרגשים ומבולבלים, הרי רק לפני שמונה ימים יצא הרך הנולד מבטן אימו וכבר הם נדרשים לבחור האם לבצע את ברית המילה, באיזה אופן, באיזה פורום ומי יבצע את ברית המילה. מאחר שכאמור המניע אינו דתי, הרי שאין תחושת מחויבות לקיום המצווה וההורים נותרים עם תחושת הברירה ודווקא בשל כך ההתמודדות היא קשה יותר עבורם.
 
כתבה זו לא תעסוק בבחירה האם לערוך את טקס הברית, אלא תסייע להורים שהחליטו לבצע אותו המלצות להתמודדות והקלה. 
 
מה זה ברית מילה? 
 
ברית מילה זהו אקט כירורגי, שבמהלכו מוסרת הערלה (שעוטפת את הפין). הליך המילה ביהדות כולל שלושה שלבים: "מילה", "פריעה" ושלב ה"מציצה",  שמטרתו להאיץ את תהליך הריפוי.
 
באופן יחסי, קיימים מעט מאוד סיבוכים רפואיים וזאת כמובן במידה שההליך מבוצע על ידי איש מקצוע מיומן.
 
בחירת המוהל
 
בחירה מושכלת של מוהל, יכולה להפחית משמעותית את חרדת ההורים. כאשר ההורים משוכנעים שהמוהל שבחרו להפקיד בידיו את המשימה, הוא מקצועי ומיומן הם יהיו רגועים יותר.
 
המלצות - רצוי לבחור מוהל שקיבלתם עליו המלצות ממכרים. ככל שלא נמצא מוהל כזה, אל תתביישו לבדוק מהי הסמכתו, כמה מילות ערך ואף לבקש לשוחח עם הורים ממליצים. בכל מקרה, ערכו חיפוש ברשת ויתכן שתקבלו מידע נוסף אודותיו.
 
הרדמה מקומית - על מנת להקל על התינוק ככל האפשר, העדיפו מוהל שהוא רופא, המבצע הרדמה מקומית, באמצעות אילחוש תוך שימוש במשחה ו/או בזריקה. הסיבה שיש להעדיף הרדמה מקומית, דומה לטיפול רפואי אצל רופא שיניים, אומנם זריקת ההרדמה כואבת, אך ביחס לחלופה (טיפול שיניים ללא הרדמה) היא עדיפה משמעותית.
 
ציוד סטרילי - יש לוודא עם המוהל שהסכין איתו מבוצע החיתוך יהיה חד פעמי, ושאר הציוד (הרב פעמי) יעבור סטריליזציה בין ברית לברית.
 
ניקוז - לאחר החיתוך נוהג המוהל למצוץ את הדם מהחתך, אך עקב סכנה להדבקות בנגיף ההרפס ומחלות נוספות, העדיפו מוהל שמבצע את הניקוז באמצעות שפופרת ייעודית ומיוחדת.
 
המשך טיפול - בתום הברית, הקפידו לקבל מהמוהל את מירב האינפורמציה להמשך טיפול במהלך הימים הבאים לרבות תדירות החלפת חיתולים, חיטוי המקום, הפרשות, נפיחות, חום, מה לעשות במקרה שהתינוק מרבה לבכות. מומלץ להכין רשימת שאלות מבעוד מועד.
 
זמינות - וודאו שלאחר ביצוע הברית, המוהל יהיה זמין לכל שאלה, בדקו איתו מהן השעות בהן ניתן להשיג אתו ואילו תופעות מצריכות מענה וטיפול רפואי מידי.
 
 
הצעות כלליות
 
הוראות המוהל - הקפידו להצטייד במה שדורש המוהל, והישמעו להמלצותיו.
 
האכלת התינוק - הקפידו שבשעת הברית, תינוקכם יהיה שבע יחסית, שכן הרעב עלול להעצים את תחושת הכאב. 
 
רגשות אשם - הורים רבים חשים רגשות אשם לנוכח ביצוע הברית בעולל. נסו להיזכר מה הסיבה שבחרתם לבצע את הברית אמרו והזכירו אותה לעצמכם.
 
חרדה - להפגת החרדה לקראת הברית, ניתן להיעזר בתמציות טבעיות כגון פרחי באך, אשר ביכולתם לסייע בהפחתת הלחץ והמתח. 
 
שיתוף - שתפו ושוחחו על הפחדים שלכם עם בני משפחה וחברים, מעבר להקלה שתחושו בעקבות השיתוף, תקבלו גם הצעות ואסטרטגיות התמודדות מבעלי ניסיון. בנוסף, הרשת מוצפת בפורומים העוסקים בהורות, התייעצו ותופתעו מהסיוע שאנשים זרים יכולים להגיש לכם.
 
סיוע - ככל שאתם חשים חרדה כבדה מאוד שמקשה עליכם לתפקד ברגעי הברית, דאגו למנות אדם הקרוב אליכם (אשר אינו מעורב רגשית), שאתם סומכים עליו והטילו עליו את המשימה לשאול את השאלות הרלבנטיות שהכנתם מבעוד מועד ולהקשיב להוראות המוהל.
 
מזל טוב ובהצלחה!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן