מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

למה הוא לא עושה גרעפס?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/8/2019
למה הוא לא עושה גרעפס?

עובדות חשובות ומעניינות על הגרעפסים הקטנים שכולנו מחכים שהתינוק יעשה בסיומה של כל ארוחה

כאשר חושבים על תינוק קטנטן שהגיע לעולם, חושבים גם על גזים, עצירות, תפרחת חיתולים וגם כמובן - על גרעפסים. נדמה שאין הורה בעולם שלא מחפש שיטה טובה שתסייע לתינוק שלו להוציא גרעפס, זאת מכיוון שיש הטוענים כי לאחר הגרעפס התינוק יותר רגוע, יש האומרים כי במידה ולא יעשה אותו הוא עלול לפלוט, יש הטוענים שללא גרעפס התינוק לא נרדם, ועוד.
 

זה לא משנה מהי הסיבה שבגללה חשוב שהתינוק יעשה גרעפס, מה שבטוח זה שלא תמיד הוא מגיע. כך נוצר מצב בו הורים מחזיקים את התינוק באמצע הלילה על הידיים במשך שעות ארוכות, כשהם מותשים, מיואשים וטרוטי עיניים. 
 

אז איך בכל זאת מסייעים לתינוק לעשות גרעפס? האם לכל התינוקות עושים גרעפסים? איך יודעים מתי להרים ידיים? כל התשובות - לפניכם.
 

מהו אותו גרעפס מפורסם?

גרעפס, אשר גם ידוע בשם גיהוק, הוא בעצם פליטת אוויר אשר נקלע בדרכי העיכול של התינוק בזמן הארוחה. כמובן שתופעה זו נפוצה גם אצל מבוגרים, אבל בניגוד להם התינוק פשוט לא יודע תמיד כיצד לשחרר את אותו אוויר בכוחות עצמו ואז חש ברע, לעתים פולט, לעתים לא רגוע ועוד.
 

האם תינוקות עושים גרעפס מהיום הראשון שלהם בעולם?

מסתבר שלא. בימים הראשונים לחייהם תינוקות כמעט ולא עושים גרעפסים, וזה לא משנה אם הם יונקים או אוכלים תמ"ל מבקבוק, זאת קורה גם מכיוון שלרוב בימים הראשונים הם לא אוכלים יותר מדי.

 


 

האם לתינוקות יש גרעפסים לאחר כל ארוחה?

תינוקות יונקים לרוב עושים פחות גרעפסים מתינוקות אשר אוכלים מבקבוק, מכיוון שבעת ההנקה הם בולעים פחות אוויר. כמובן שחשוב לזכור שגם לתינוקות יונקים עושים גרעפס, גם אם לא תמיד, לכן חשוב להחזיק אותם כעשר דקות לאחר הארוחה ולאפשר להם לשחרר אותו.
 

תינוקות יונקים מסוימים לא יזדקקו לעזרתכם אפילו כבר מהשבוע הראשון לחייהם.
 

תינוק אשר אוכל מבקבוק רוב הסיכויים שיהיה לו גרעפס עם סיומה של הארוחה ולעתים הדבר גם עלול כבר להפריע לו באמצע הארוחה. הזרימה של המזון מהבקבוק מהירה יותר מזו של השד ולכן תינוקות אלו נוטים לבלוע יותר אוויר. לכן חשוב לשים לב כיצד מרגיש התינוק, האם רגוע, האם עצבני בעת האוכל וחשוב לזכור שלפעמים יש צורך בעצירה בארוחה בכל 60 CC פחות או יותר, בכדי לאפשר לתינוק לעשות גרעפס ולהמשיך לאכול כשהוא רגוע יותר. גם עם סיום הארוחה חשוב להרים אותו לגרעפס נוסף.
 

בשורה התחתונה ממש לא חייב להיות גרעפס לאחר כל ארוחה.
 

כמה זמן כדאי להמתין לגרעפס בטרם תשכיבו את התינוק?

ברוב המקרים מדובר בכחמש דקות, כאשר אנו ממליצים להמתין עשר, רק כדי ללכת על בטוח ולתת לתינוק את הזמן שלו. ברוב המקרים כעבור חמש-עשר דקות הגרעפס לא הגיע - רוב הסיכויים שפשוט אין לו וניתן להשכיב את התינוק.
 

מה עושים כאשר התינוק לא רגוע והגרעפס לא יוצא?

כאשר שמים לב שהתינוק נראה קצת סובל, לא רגוע ובוכה, ככל הנראה פשוט יש צורך לסייע לו לשחרר את הגרעפס. דרכים יעילות לשחרור גרעפס התינוק:

- הנחת התינוק מעבר לכתף שלכם עם סיום הארוחה, תנוחה הנחשבת ליעילה ביותר, אשר במהלכה בטן התינוק נלחצת על כתף ההורה וכך משתחרר לו הגרעפס מהר יותר.

- עיסוי מהיר באזור הגב יכול גם הוא לסייע, עשו זאת בשעה שהתינוק מונח על הכתף שלכם, כפי שתואר בסעיף הקודם, והוסיפו לכך עיסוי באמצעות כפות הידיים שלכם של אזור הגב, בתנועות אחידות אשר עולות ויורדות באזור זה.

 

- קפיצות קטנות גם הן דרך לשחרר גרעפסים, אבל חשוב לשים לב שאתם לא מטלטלים יותר מדי את הילד לאחר האוכל. ניתן לקפוץ בעדינות על גבי כדור פיזיו או בנענוע הגוף שלכם בעודכם יושבים או מטיילים בחלל החדר.
 

- עלייה וירידה במדרגות היא טריק שאותו יש לשמור למקרי חירום, כי הרי אף אחד לא מצפה שתתרוצצו במדרגות לאחר כל ארוחה. הטלטול של התינוק בעת העלייה והירידה במדרגות לרוב מסייע בשחרור גרעפסים המסרבים להשתחרר בדרך אחרת.
 

עד איזה גיל יש להמשיך לסייע לתינוק לעשות גרעפס?

זה משתנה מילד לילד, יש ילדים שכבר מהשבוע הראשון לחייהם לא יזדקקו לעזרה בנושא (תינוקות היונקים הנקה מלאה לרוב) ויש כאלה שיזדקקו לסיוע גם בגיל חצי שנה ואף יותר. כאשר יגיע הרגע להפסיק אתם לרוב תחושו בכך לבד, תראו שהילד רגוע עם סיום הארוחה ודבר לא מציק לו.
 

לרוב כאשר תינוק מתחילים להיות פעיל יותר (ולא רק שוכב על הגב) כבר אין כל כך צורך לסייע לו.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן