מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

מי מחליט מה ללבוש לגן: הילד או אתם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/10/2018
מי מחליט מה ללבוש לגן: הילד או אתם?

בבתים רבים מתרחש בכל ביקור ויכוח ארוך ומתיש, בין ההורה לילד, סביב הנושא של בחירת הבגד לגן. בכתבה זו טיפים שיחסכו לכם זמן, אנרגיה ומריבות מיותרות

ילדים בגילאי שנתיים ומעלה מתעקשים על הרבה דברים. מה שמתחיל כמרד גיל שנתיים מתפתח מהר מאוד למרד ארוך שבבתים רבים מסתיים רק כאשר הילד משתחרר מהצבא ועוזב את הבית. הילד מתעקש להחליט בעצמו על דברים רבים - באיזה משחק לשחק, באיזו כפית לאכול והרבה פעמים הויכוח העיקרי סובב סביב ההחלטה מה לובשים לגן ומי מחליט מה לובשים.
 

בעוד יש הרבה דברים שעל ההורה להקפיד ולעמוד על שלו (לרוב למען בטיחותו של הילד ושמירה על גבולות) ישנם דברים שבסופו של דבר הופכים למריבה ממש מיותרת, שניתן היה לחסוך אותה עם קצת מחשבה וקבלת רצונו של הילד. 
 

הורים רבים מספרים כי בכל בוקר הם מבזבזים שעה ארוכה על ויכוח מתיש עם הילד שדורש להחליט בעצמו מה הוא לובש בגן בעוד הם מתעקשים שילבש בגד אחר. כמובן שחשוב גם כאן להציב לילד גבולות, לא לאפשר לו ללבוש לגן בגד שלא מתאים לעונת השנה הנוכחית, בגד חגיגי מדי שעלול להיהרס, בגד שכבר קטן עליו ועוד - אבל כן ניתן למצוא דרך שתגרום לילד לחוש סיפוק על כך שהיה לו חלק בתהליך בחירת הבגד ולהתחיל את הבוקר עם חיוך ולא בבכי.
 

רצונו של הילד לבחור את הבגד בעצמו מעידה על אופי חזק ורצון בעצמאות - שהם דברים נפלאים. במידה ותגרמו לו לחוש כי אתם מכבדים את רצונו ושהוא לוקח חלק בקבלת ההחלטה בנושא הדבר יגרום לו לעונג רב והוא יחוש פחות צורך להוכיח לכם שהוא זה שמחליט ולא אתם. 

 


 

אז איך עושים את זה?
 

- סדרו את ארון הבגדים כך שתהיה הפרדה בין הבגדים של הגן לבגדים החגיגיים או כאלה שלא מתאימים לגן.
 

- כאשר מגיעה השעה להתלבש לגן הניחו בפני הילד שלוש אופציות של בגדים שמקובלים עליכם ותנו לו לבחור.
 

- הקפידו להדגיש בפניו שהוא זה שבוחר את הבגד שהוא רוצה ללבוש ולא אתם.
 

- במידה והילד מתעקש לבחור בכל זאת בבגד שלא מתאים לגן הסבירו לו מהו ההגיון שעומד מאחורי האיסור שלכם והסבירו לו שיוכל ללבוש את הבגד במועד אחר (לדוגמה ביום שישי לקבלת שבת, לארוחה אצל סבתא וכדומה).
 

- בגדים שאתם ממש לא רוצים שילבש לגן סדרו במדפים גבוהים יותר, כך שיהיו רחוקים מעיניו וגם לא יוכל להגיע אליהם.
 

- במידה ויש לכם ילד ממש דעתן שלא מסתפק בבחירת בגדים מבין שלוש אופציות תמיד תוכלו להראות לו בארון מדף שלם שבו פריטים המתאימים לגן ובכך לאפשר לו יותר אופציות לבחירה.
 

- אם הילד נצמד כל הזמן לאותה החולצה ואתם כבר לא יכולים לראותה אותה בעיניים ובוודאי שלא על הילד - פשוט העלימו את הבגד וכאשר הילד שואל עליו הסבירו לו שהבגד בכביסה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן