מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

מה עושים כאשר הילד רוצה לשנות את חדרו?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/12/2017
מה עושים כאשר הילד רוצה לשנות את חדרו?

ילדים רבים מואסים בשלב מסוים בחדר הילדים שלהם ודורשים מהוריהם לבצע בו שינוי. בואו ללמוד כיצד ניתן לנצל את ההזדמנות כדי לבלות זמן איכות, לעשות קצת סדר וגם לגרום לילד להיות מאושר

ילדים קטנים וגדולים, ממש כמו המבוגרים, רוצים לבצע שינוי בחייהם מעת לעת. ממש כשם שאמא חולמת לשנות את הסלון, חדר השינה או המטבח, כך גם ילדים מואסים לעתים בחדר הילדים המוכר והאהוב ומשגעים את ההורים כי הם רוצים שינוי. הדבר טבעי, גם אם לא תמיד מובן להורים. לעתים הורים לא מבינים את הצורך של הילד לרענן ולשנות ואותו דחף לשינוי הופך למלחמה בין ההורה לילד, כאשר ההורה לא מוכן לשנות דבר ורוצה לשמור על הסביבה המוכרת של הילד מבלי לשנות.
 

השינוי שהילד דורש בא לרוב לידי ביטוי בקיטור בלתי פוסק על המיטה שלו שלא נוחה לו, הוא רוצה לקחת את הכרית ממיטת ההורים, טוען כי הוא לא ישן טוב בחדרו, שלא כיף לו שם ועוד. פעמים רבות הרצון בשינוי מגיע לאחר שהילד מבלה בבתיהם של ילדים מהגן, רואה חדרים אחרים ורוצה לסדר את החדר שלו בהתאם למה שמתאים לו ולא לכם (הדבר נפוץ במיוחד בגילאי 4-6 שנים).

לפעמים לילדות נמאס מכל הוורוד על הקירות והבובות, לעתים נדמה לילדים שכל הספרים הרכים והמצפצפים בחדרם מתאימים לתינוקות, יש כאלה שחושבים שכל המשחקים הקופצים כבר לא מתאימים לגילם ושהמצעים של דורה ודייגו הם ממש משהו שבושה לשכב לישון בתוכם.

לרוב כשהילדים רוצים שינוי הם צודקים, כי מבלי שאנו שמים לב הם גדלים, תחומי העניין שלהם משתנים, התחביבים שלהם והחדרים שלהם ותכולתם באמת כבר לא תמיד מתאימים לגילם. לפעמים גם סתם מתחשק להם שינוי, ללא סיבה אמיתית או מוצדקת וגם זה בסדר ולא צריך להתווכח ולנסות לשכנע אותם שהם טועים וגם אין ממש טעם, עדיף לזרום איתם ולהפוך את הרצון לחוויה מהנה עבור כולם.

 

אז כיצד ניתן לבצע שינוי בחדר הילדים מבלי להיגרר להוצאות מיותרות?
 

שינוי חדר הילדים וסביבת השינה של הילד לא חייב להפוך להוצאה כלכלית גדולה, לא תמיד השינוי דורש החלפת מיטה או רכישת ריהוט חדש לחדר. ניתן לבצע שינוי משמעותי בחדר הילדים מבלי להוציא אפילו שקל אחד מהכיס ועדיין לגרום לילד להרגיש שזכה להתייחסות ולהפוך את חדרו שוב למקום שיהיה לו נעים לשהות בו ולישון בו.
 

דרכים קלות ומהירות לביצוע שינוי בחדר הילדים:
 

1. עשו סדר בחדר, מסרו לחברים או נזקקים צעצועים שכבר לא מתאימים לגילו של הילד או אחסנו אותם במקום אחר עד שהילד הבא יזדקק להם.
 

2. שנו את סידור החדר, לא יקרה כלום אם ארון הבגדים יזוז לפינה אחרת, המיטה לאזור אחר וכן הלאה. הדבר יגרום לחדר להראות כמו חדר חדש מבלי להשתמש בפריטים חדשים.
 

3. אם הילד מתלונן על מיטה לא נוחה הפכו את הצד של המזרן (לעיניי הילד כמובן), החליפו מצעים ואפילו החליפו בין כרית המיטה שלכם לכרית במיטתו של הילד. כן, אולי יהיה פחות נוח לכם אבל ללא ספק זה עדיף על רכישת כרית חדשה ועדיף על זה שהילד לא ייתן לכם לישון כל לילה כי לטענתו לא נוח לו. אם תגלו שהכרית באמת לא נוחה תבינו שהילד צדק. 1:0 לטובתו. 
 

4. אם בכל זאת בא לכם להשקיע קצת יותר, תמיד ניתן לצבוע קיר אחד בחדר הילדים, לרכוש מצעים חדשים למיטה, לתלות תמונה חדשה על הקיר, לקנות משחק או ריהוט ילדים לא יקר מדי, כגון ספה קטנה לילדים, מנורת לילה חדשה, שידת איפור לילדות או קופסאות אחסון למשחקים, ועוד. לא צריך לקנות הכל, מספיק פריט אחד קטן שיעשה שינוי גדול וייתן לילד תחושה טובה.
 

5. שתפו את הילד בשינויים שאתם מחוללים בחדר, הפכו את הפעילות לפעילות משפחתית מהנה. הרבה פעמים הילד יסתפק בכך שתזיזו את המיטה מטר קדימה או אחורה ומבחינתו השינוי יהיה מספק.
 

6. גם בעת ביצוע השינוי בחדר הציבו גבולות, הראו לילד שאתם פתוחים לקבל את השינוי שהוא רוצה לבצע, אבל אם יש דברים שלא מוסכמים עליכם עמדו על שלכם והסבירו לילד גם את ההגיון שעומד מאחורי ההחלטה (לדוגמה, אם נניח את המיטה בצד הזה היא תחסום את הארון, לא יהיה לך נוח לטפס עליה, כאן יש חשמל וזה מסוכן וכן הלאה).


7. אם יש לכם הרבה כוח וחדרים לשחק ביניהם, אתם יכולים גם ממש להחליף בין החדרים (לדוגמה להעביר את חדר העבודה לחדר של הילד ואת חדר הילד לחדר העבודה.


 

8. זכרו, סידור חדר זה עניין של טעם, כשם שארגנתם את הסלון שלכם באופן שמתאים לכם כך הילד שלכם, שגדל לתוך חדר שאתם עצבתם וסדרתם, רוצה להתאים אותו כך שיתאים לו ולטעם שלו. הדבר מעיד על אופי, על עצמאות וממש לא צריך בהכרח להתפרש כפינוק.


9. רוצים להיות יצירתיים? ציירו עם הילד ציור קיר על אחד הקירות או סביב אחד החלונות. אפשר גם לבחור מדבקות קיר לא יקרות ולהדביק אותן, מדבקות של כוכבים זוהרים על התקרה הם אופציה נהדרת שתהפוך את שעת השינה החשוכה לחגיגה. ניתן גם לתלות לוח מיוחד על אחד הקירות עליו הילד יוכל לתלות ציורים שצייר, תמונות של בני המשפחה, תעודות שקיבל בגן או בבית הספר או כל דבר אחר שהוא בעל ערך עבורו.
 

לסיכום, שינוי יכול להיות דבר מרענן, הזדמנות מצוינת לבלות זמן איכות וגם לעשות קצת סדר. יש דברים ששווים את זה שתעמדו על שלכם מול הילד ויש דברים שלעתים כדאי להתפשר עליהם, לחסוך מריבות מיותרות ולזרום עם הילד. ארגון מחדש של חדר הילדים ללא ספק יכול להיות מהנה בסופו של דבר עבור כולכם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן