מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

ברזל בזמן הריון: מה צריך לדעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 31/5/2016
ברזל בזמן הריון: מה צריך לדעת?

אנמיה היא תופעה נפוצה במהלך הריון ולכן נשים רבות זקוקות לתוספת ברזל באופן קבוע. בכתבה זו תוכלי לקרוא על אנמיה, השפעתה על ההריון, תופעות הלוואי ועוד

מהי אנמיה?

אנמיה היא מצב בו חלה ירידה בריכוז ההמוגלובין בדם או במספרן של הכדוריות האדומות הנושאות את ההמוגלובין. אותן כדוריות הדם האדומות הן הנשאיות של החמצן הנכנס מהריאות אל תאי הגוף (וכן על נשיאת פחמן דו חמצני מהתאים בגוף לראות). ההמוגלובין הוא בעצם חלבון המצוי בתוך תאי הדם האדומים ומכיל ארבעה יוני ברזל הנקשרים לחמצן ומעבירים אותו לרקמות הגוף השונות (רקמת הלב ורקמת המוח). ירידה בהמוגלובין גורמת למצב בו חלה ירידה באספקת החמצן לרקמות הגוף ולפגיעה ברקמות העיקריות הלב והמוח. 

 
אנמיה בהריון

ככל שהריון מתקדם כך גם האנמיה מתגברת, זאת בשל נפח הנוזלים הגדל אצל האשה המדלל את הדם, וגם מכיוון שהעובר חולק את הברזל עם האם ההרה. בשל עובדה זו קיימת סברה כי נשים שלא יקבלו תוספת ברזל יומית יפתחו אנמיה עם הזמן.
 

 אנמיה גורמת  לחולשה, עייפות וסחרחורת ואנמיה קיצונית תגרום גם לתינוק להיות אנמי ובמקרים קיצוניים אף משפיעה על התפתחותו. 
 
 
למה הברזל כל כך חשוב בהריון?

בעת הריון נדרש גופה של האם ליצר כדוריות אדומות עבור העובר והשליה, הברזל הוא אחד הדברים החשובים ביותר לתהליך זה וכאשר חלה ירידה ברמת הברזל של האם הדבר עלול להשפיע גם על התפתחותו של העובר. 
 
האם כל אישה זקוקה לברזל במהלך הריון?

קיימות גישות שונות בנושא מתן תוספת ברזל לנשים בהריון. גישה אחת טוענת כי מומלץ לכל אישה ליטול כדורי ברזל החל מהטרימסטר השני להריון ועד 6 שבועות לאחר הלידה, בעוד גישה אחרת טוענת כי נשים אשר לא סובלות מאנמיה לא צריכות לקבל תוספת ברזל במהלך ההריון.
 

המלצת משרד הבריאות לנשים היא לקבל תוספת של 100 מ"ג ברזל ליום עד סוף ההריון. ההמלצה לקבלת מינון זה נובעת מהסיבה שרמת ההמוגלובין בדם בתקופת ההריון יורדת מתחת לנורמה וכך קורה שנשים רבות סובלות מאנמיה.
 

יצרנית התרופות "כצט" ערכה בעבר מחקר בנושא, אשר גילה נשים אשר צורכות ברזל ואינן אנמיות לא זקוקות לתוספת זו ואין לה כל משמעות. מהמחקר עלה כי 98% מהגניקולוגים ממליצים לנשים על תוספת  ברזל במהלך ההריון. 
 
אנמיה ותזונה נכונה בהריון
 
במהלך חודשי ההריון יכולה האם לשמור על רמת ברזל תקינה באמצעות הקפדה על תזונה נכונה, מסודרת, מאוזנת ועשירה בברזל. נשים אשר אינן אוכלות מזון עשיר בברזל כלל (כגון בשר לדוגמה) חשוב שיציינו זאת בפני הרופא המטפל.
 
מהי רמת ההומוגלובין הדרושת טיפול?
 
נשים אשר בדיקת הדם שלהם העלתה כי רמת ההומוגלובין בגופן נעה בין 11-10 יזדקקו ליטול כדורי ברזל באופן קבוע. במקרים של אנמיה חמורה יותר יתכן והאם תזדקק לעירוי ברזל. 
 
חשוב לזכור כי על כל אישה להתייעץ עם רופא הנשים שלה, יכול מאוד להיות שהרופא ימליץ על נטילת ברזל גם כאשר רמת ההומוגלובין תהיה גבוהה יותר מכפי שציינו, זאת בכדי למנוע מצב בו תחול ירידה בהמשך ההריון. הרופא ימליץ על מינון מתאים של ברזל במידת הצורך בהתאם לתוצאות הבדיקות שלך.
 
תופעות לוואי בעת נטילת באזת בהריון
 
אחת הבעיות הנפוצות של לקיחת ברזל היא תופעות הלוואי. ברזל הנלקח כתוסף עלול להתחבר לרקמת המעי ולגרום לתגובה של אי נוחות במעי, עצירות או שלשולים  וכאבי בטן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן