מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

פרוביוטיקה כמסייעת במניעת מחלות ילדים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/9/2014
פרוביוטיקה כמסייעת במניעת מחלות ילדים

האם שילוב של פרוביוטיקה בתזונתו של ילדנו מפחיתה את הצורך בטיפול אנטיביוטי, ואף מסייעת במניעת מחלות ילדים?

עובדה ידועה היא כי תינוקות וילדים הם בעלי נטיה להידבקות מהירה במחלות. נוסף על כך הם מצויין במרבית היום במסגרות כמו גנים, בתי ספר, מעונות וחוגים, כך ש"אופציות" ההידבקות שלהם בשלל וירוסים ומחלות עולה בצורה ניכרת, וכתוצאה מכך גם הצורך המובן באנטיביוטיקה.

 

פרוביוטיקה היא ההגדרה הכוללת לחיידקים ידידותיים לגוף האדם, בעלי השפעה חיובית על מערכת החיסון. לאחרונה, צצים בשוק מחקרים רבים המדברים על יתרונותיה של הפרוביוטיקה בחיזוק מערכת החיסון, ובמניעה וטיפול בתחלואות השונות.
 

ניתן לראות כי כאשר מדובר בתינוקות וילדים, מתן פרוביוטיקה בצורות שונות שיפר באופן משמעותי את המדדים החיוניים שלהם, ואף הפחית את תדירות החולי. מחקרים מראים כי מתן פרוביוטיקה לילדים ולתינוקות מונעת מחלות כמו מחלות מעי, מחלות חום ומחלות בדרכי הנשימה העליונות.
 

מחקר שנעשה בארץ בשנת 2005 רצה לבדוק האם מתן תוסף פרוביוטי לתינוקות בריאים יכול למנוע התפתחות של מחלות כדוגמת: מחלות בדרכי הנשימה, מחלות חום ומחלות מעי.
 

במחקר נבדקו כ- 200 תינוקות בגילאי חצי שנה, שהלכו למעונות יום, והיו בריאים לחלוטין. התינוקות שנבדקו חולקו לשתי קבוצות מחקר, קבוצה אחת קיבלה מטרנה רגילה, וקבוצה שניה שקיבלה מטרנה המשלבת מרכיב פרוביוטי בתוכה. החוקרים ראו כי התינוקות שקיבלו מטרנה בשילוב מרכיב פרוביוטי נהנו מתחלואה מופחתת לעומת התינוקות שקיבלו מטרנה לבדה.

 


 

לאחרונה נחשפנו לשני מחקרים נוספים אשר מוסיפים מימד חדש לתועלת של הפרוביוטיקה:
 

המגזין Pediatricsפירסם מחקר המראה כי ילדים בריאים בגילאי 3-5 שקיבלו תוסף ביו במשקה על בסיס יומיומי, היו בעלי נטיה לחלות הרבה פחות מקבוצת הביקורת שלא קיבלה מרכיב ביו. ילדים אלו שקיבלו תוסף פרוביוטיקה אף נזקקו פחות לטיפולים אנטיביוטיים בעקבות המחלה.
 

מחקר שפורסם ב-British J of nutrition ונעשה בפינלנד בו השתתפו תינוקות עד גיל שנה, הצביע על תוצאות דומות. תינוקות אשר שולב בתזונה שלהם מרכיב פרוביוטי היו בעלי נטיה מופחתת לפתח תחלואות מסוג דלקות בדרגי הנשימה, דלקות באזניים ואף צרכו פחות אנטיביוטיקה, בהשוואה לתינוקות שלא קיבלו תוסף פרוביוטי בתזונתם.

 

התרופות האנטיביוטיות אינן מבדילות בין חיידקים טובים לרעים, הן מכוונות להשמיד את כלל החיידקים, ולכן לעיתים, בתקופות בהן יש שימוש מוגבר באניטיביוטיקה, מופיעות תופעות לא נעימות כמו שלשולים ובעיות בעיכול. שילוב של פרוביוטיקה במזון עשוי למנוע תופעות לא נעימות מסוג זה.
 

חשוב לזכור כי רצוי לקחת מרווח של שעתיים בין מנת האנטיביוטיקה למנת הפרוביוטיקה.
 

אם נסכם, ניתן לראות כי הוספת פרוביוטיקה לתזונה על בסיס יומיומי מסייעת במניעה של מחלות חום ושיעול, ומפחיתה את משך התסמינים. כמו כן, שימוש קבוע בפרוביוטיקה מפחיתה את השימוש באנטיביוטיקה, ואת מספר ימי ההיעדרות ממסגרות בעקבות מחלה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן