מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > קריירה ואמהות

איך מקימים עסק עצמאי לצורך שילוב קריירה ומשפחה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 14/9/2014
איך מקימים עסק עצמאי לצורך שילוב קריירה ומשפחה?

עסק עצמאי נשמע כמו תחום אידיאלי לאמהות, אשר יאפשר להן לבלות זמן רב עם הילדים. יחד עם זאת, בטרם תבצעי את השינוי, יש כמה דברים שחשוב וכדאי לקחת בחשבון

יציאה לחופשת לידה, המהווה שינוי משמעותי בשגרת החיים טרום הלידה, עשויה לעורר גם מחשבות על שינויי קריירה לאחר החזרה למסגרת העבודה. הצורך לעבוד בשעות מחייבות מתשע עד חמש במשרד כבר לא עומדות בקנה אחד יחד עם המגבלות החדשות בשטח שכוללות גידול תינוק חדש שהצטרף למשפחה. גם הזיכרונות של בוס קפדן, דד ליינים לחוצים, מסגרת עבודה אינטנסיבית, שאינה בהכרח מתגמלת או מקדמת מקצועית - אינם מקלים על ההחלטה לחזור ולהישאב למציאות שאינה בהכרח הגיונית ואף אפשרית. אחת האפשרויות העומדות על הפרק, שנראית מאתגרת למדי, מתייחסת לפתיחת עסק עצמאי, שיאפשר לך להיות בוס לעצמך, להגדיר מסגרת וגבולות עבודה, זאת בהתאם למגבלות וליכולות להיות אחראית לבייבי נוסף פרי עבודתך.


להלן מספר דגשים שכדאי לקחת בחשבון במידה והחלטת לעשות את הצעד ולפתוח עסק עצמאי משלך, כדי שתוכלי לשלב בהצלחה קריירה ומשפחה. 

מה כדאי לדעת על עבודה מהבית? לכתבה לחצי כאן

 
זיהוי תכונות הכרחיות לניהול עסק עצמאי
 
גם אם המחשבה של פתיחת עסק עצמאי משלך, ליזום, לקחת אחריות ולקצור את הפירות, אינה חדשה ומדובר בחלום רטוב שעולה כל פעם מחדש, אין בהכרח כי המימוש וההוצאה לפעול מתאים לכל אחת.

לפני כל ביצוע של צעדים מרחיקי לכת, חשוב לזהות האם התכונות הנדרשות לצורך פתיחה וניהול עסק עצמאי אכן קיימות וכי יש סיכויים טובים שתוכלי לעמוד ולהתמיד במשימה לטווח ארוך.

ראשית, בדקי האם ניחנת בנחישות שתאפשר לך לקדם את הרעיון העסקי שלך ולא לוותר באף שלב שהוא, גם כאשר תיתקלי בקשיים או במכשולים בדרכך העסקית. קחי בחשבון שללא ספק דרך שכזו תהיה מלווה במכשולים ומרבית הסיכויים שלא תהיה סלולה ונינוחה מההתחלה ורק באמצעות נחישות והתמדה תוכלי להתמודד עם המצבים הפחות נוחים ואף ללמוד מהם ולצמוח לאחר הפקת לקחים. 

 
שנית, מהיכרותך את עצמך, האם יש לך ראש פתוח לרעיונות חדשים ולשינויים נדרשים? קחי חשבון כי על מנת שעסק יצליח הוא נדרש להיות חדשני וייחודי לעומת מתחריו ולכן לא פעם תידרשי להמציא רעיונות יצירתיים ולקבל בהבנה שינויים שיידרשו להתבצע, שיתכן שיחרגו מהתכנית המקורית.

שלישית, האם ניחנת בחריצות ואקטיביות? עסק משלך ידרוש לא מעט יוזמות, אנרגיות ואקטיביות - מאחר והמלאכה מרובה ולוחות הזמנים לא תמיד יהיו לטובתך. קחי בחשבון כי תדרשי להשקיע זמן ומשאבים נפשיים וכל אלה לצד טיפול במשפחה המתרחבת.

לבסוף, כדאי לבדוק עם עצמך, האם מחשבתך לרוב חיובית והינך אופטימית מטבעך או דווקא רואה שחורות באופן קבוע? בעזרת אופטימיות, עקביות ואמונה שלמה בכוחותיך וביכולותיך - תוכלי לשמור על מחשבות חיוביות גם ברגעים שעלולים להיראות שחורים ומחייבים היערכות מיוחדת. 

 
צעדים ראשונים בפתיחת העסק
 
פתיחת עסק עצמאי משלך תחייב לא מעט שלבים בירוקראטיים עוד לפני שהעסק ייצא לפועל.

בשלב הראשוני תידרשי לבצע בדיקת שוק והאם יש צורך במוצר או בשירות שהעסק מתוכנן להציע. מדובר בסקר שוק חשוב, שמטרתו לוודא את הסיכויים והפוטנציאל להצלחת העסק עבור קהל היעד המתוכנן.


קחי בחשבון כי מהות העסק היא בהתאם לכישוריך או למקצוע שרכשת או שתרכשי לצורך כך. בחלק מהמקרים תידרשי לחזור לתקופה מסוימת לספסל הלימודים, לצורך הכשרה מקצועית במסגרת קורס הכשרה כדוגמת קורס עיצוב והפקת אירועים מקצועי המכשיר אותך לעיסוק בפועל בתחום ההפקה (להתרשמות תוכלי לקבל פרטים נוספים כאן) או לחילופין כל קורס אחר שיכשיר אותך בהתאם לענף בו תרצי להתפתח.


כמו כן, חשוב להגדיר מראש תקציב ריאלי להשקעה בעסק ולאתר מקורות מימון. ישנם עסקים המחייבים תקציב לא קטן מההתחלה ולכך יש להיערך מראש ולבחון האם הדבר בכלל אפשרי, זאת לצד עסקים שההשקעה בהם הינה מינימאלית בתחילת הדרך ובחלק מהמקרים גם בכל שלבי הפעילות.

בהתאם למגבלות בשטח תוכלי לבחון את מהות העסק הרלוונטי ביותר. לצורך כך כדאי להיעזר ביועץ עסקי שילווה אותך מהשלב הראשון בבניית תכנית עסקית, בבקשת הלוואות לפתיחת העסק ויתמוך בך בזמן אמת בשלבים השונים. גם יועץ פיננסי יהיה לעזר בכל הקשור לנושאי הנהלת החשבונות שיידרשו ממך בתור עוסק עצמאי וכדאי להפקיד את המלאכה נאמנה בידי איש מקצוע שהינך סומכת על מקצועיותו וניסיונו בשטח.

מבחינת הרחבת קהל הלקוחות של העסק, תידרשי ללא מעט פעילות נטוורקינג שתסייע למנף אותו ואולי גם להגיש מועמדות להצעות מכרזים ממשלתיים' כדי להשיג עבודה קבועה או במסגרת פרויקט בהתאם לענף הרלוונטי. 

 
שילוב בין מחויבות לעסק ולמשפחה
 
מחויבות לעסק הינה עצומה ומחייבת לא מעט כוחות פיזיים ונפשיים, וזאת לא על חשבון המחויבות הטבעית למשפחה. השילוב בין השניים אינו מובן מאיליו אך אפשרי בהחלט כך שתוכלי לקדם את המימוש המקצועי לצד היותך אם לילדים צעירים. לצורך כך כדאי להכיר מראש בצורה מיטבית את העסק העתידי ומה הוא דורש ממך, להגדיר גבולות של שעות ריאליים על מנת שנוכחותך בבית לא תיפגע בצורה משמעותית ובמידה ומדובר בעסק מהבית, להקצות שטח ייעודי לטובת העסק (ועדיף שיהיה מובחן מיתר החדרים ההומים בבית). כמו כן, דאגי מראש לסידור נוח עבור הילדים הקטנים וכזה שתוכלי לסמוך עליו בצורה מלאה ולאפשר פניות מלאה לעסק בשעות שהילדים במסגרת. זכרי, גם כשאת הבוס של עצמך יש לכך משמעויות -כדאי להגדיר מראש לא רק מסגרת שעות חודשית אלא גם מסגרת זמנים כך שתדעי שקיימת הפרדה בין שעות עבודה פעילות לבין השעות בהן תהיי כולך פנויה לזמן עם הילדים וזמינה במקרי חירום בלבד לצרכי העסק. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן