מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

מהו הגיל המתאים להתחיל במלאכת החינוך?

מאת: שני יעקבי-ברמן | פורסם: 26/11/2018
מהו הגיל המתאים להתחיל במלאכת החינוך?

הורים רבים לא בטוחים מהו הזמן הנכון להתחיל ללמד את ילדיהם הקטנים מה מותר ומה אסור. בואו ללמוד איך וכיצד מתחילים לחנך

מאת שני יעקבי ברמן,   M.Aבלימודי משפחה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. לאתר של שני - לחצו כאן

הורים רבים לא בטוחים מהו הגיל הראוי והנכון להתחיל לחנך את ילדיהם הקטנים. שאלה זו גם עולה לעתים קרובות במסגרת פגישות שאני מקיימת עם הורים בקליניקה שלי.

 

ראשית, בואו ננסה להבין מהו חינוך. הערך "חינוך" מוגדר כתהליך של למידה, בו האדם רוכש ידע, מיומנות, ערכים ו/או עמדות.
 

חוקרים רבים מאמינים שהגיל הרשמי שבו ניתן להתחיל לחנך את הילד הוא לקראת גיל שנה, מאחר שבגיל זה יכולת ההפנמה של התינוק מתפתחת. אך אין ספק, כי כבר בחודשים הראשונים לאחר לידתו מומלץ להתחיל בהכנות לקראת תהליך החינוך, כאשר השלב הראשון הוא הקפדה על סדר יום.
 

סדר יום קבוע מסייע הן לילד והן להורה, בכך שהוא יוצר עבורם בסיס לשגרה ומסייע לתינוק להבין מהו הדבר הבא שצפוי לקרות במהלך היום. עם הולדתו של התינוק, יש להקפיד בעיקר על סדר יום הכולל סבבים של אכילה ושינה בזמנים קבועים ובהמשך יש להוסיף למעגל זה גם זמן משחק ופעילות.
 

ילדים ככלל נתברכו ביכולת ללמוד מהר, והחל מגיל צעיר מאוד, חודשים ספורים בלבד מאז הולדתם, הם לומדים ומבינים היטב את ההורים תוך מתן פרשנות משלהם לתגובות ההורים. תינוקות לומדים לזהות קולות מוכרים (אמא, אבא, אחים ועוד), הם יודעים לזהות מתי ההורים שמחים ומתי הם כועסים, הם לומדים שכשהם בוכים ההורים נענים להם ומגיעים ועוד.
 

בשלב הראשון להתפתחות התינוק, בעוד הוא לומד לזחול, הוא סקרן מאוד מטבע הדברים ורוצה לגלות את העולם. הדרך שלו לעבור את המשימה ההתפתחותית הכה חשובה הזו, היא מגע אינטנסיבי בכל הנקרה בדרכו ולעיתים אף הכנסת האובייקטים הללו לפה (שם מצויים חיישנים רבים המסייעים לו לקלוט הרבה מידע אודות אותו אובייקט).
 

בתקופה זו מומלץ, למצוא את האובייקטים העלולים לסכן אותו ולהעלות את "מפלס" הבית ככל הניתן, זאת בכדי לאפשר לו לתרגל את הזחילה בחופשיות ובביטחון, עם מינימום הגבלות. החל מגיל שנה, ניתן להקפיד במידה רבה יותר על חינוך "אקטיבי".
 

איך מתחילים לחנך?
 

משחק - משחקים מהווים דרך טובה ויעילה לחינוך, בעיקר משום שהם תואם את עולם התוכן של הילד וזה נעשה לרוב באווירה מאוד נעימה. לדוגמא, אם אתם רוצים שהילדים ילמדו לאסוף את הצעצועים שלהם, ניתן לעשות את זה בתחרות: "בוא נשים את הצעצועים העגולים בארגז ואחר-כך את הירוקים" או "בואו נראה מי יסיים לאסוף ראשון את הפאזל שלו" ועוד. הקפידו על אווירה נעימה ושמחה וכמובן חלקו חיזוקים חיוביים לילד אשר עמד במשימה.
 

עידוד  - כאשר הילד עושה מעשה חיובי או ממלא משימה שנתבקש, הגיבו באהדה ועודדו אותו. כך תעזרו לו להבחין מתי ההתנהגות שלו רצויה, ומה הציפיות שלכם ממנו. עם הזמן, ילמד הילד להבדיל בין התנהגות רצויה לשלילית.
 

הסברים - אם ישנה הוראה שלילית או איסור המוטל על הילד, יש להסביר לו מדוע חל אותו איסור. הקפידו להעביר מסר קצר וברור המותאם לגילו של הילד, לדוגמא: "אסור לגעת בתנור, כי הוא חם ואם נוגעים זה כואב".
 

חוקי הבית -  להעביר את המסר בפשטות ואסרטיביות, תוך שמירה על קור רוח, למשל "בבית שלנו לא מרביצים".
 

רצוי לגוון בין האפשרויות. ולהקפיד על נחישות ורוגע. על מנת לא להעביר לילד מסר כפול אין לחייך "מתחת לשפם" בזמן העברת המסר, יש לשמור על רצינות ברגעים אלו. נחישות והתמדה בתגובה תגרום לתינוק ולילד להבין וללמוד, שזהו גבול אותו לא חוצים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן