מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

טיפול בדיכאון לאחר לידה: טיפול פסיכולוגי או תרופתי?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/11/2018
טיפול בדיכאון לאחר לידה: טיפול פסיכולוגי או תרופתי?

לא כל אישה אשר סובלת מדיכאון לאחר לידה זקוקה לטיפול תרופתי. בכתבה שלפנייך הסבר לגבי האופן בו מותאם טיפול הולם לאישה אשר אובחנה כסובלת מדיכאון לאחר לידה

מאת: פרופ' מיקי בלוך, מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית והמרכז לבריאות הנפש של האישה, המרכז הרפואי תל אביב, על שם סוראסקי, תל אביב. לאתר של פרופ' בלוך - לחצו כאן

 
דיכאון לאחר לידה הוא מונח אשר מהווה ספקטרום שלם של מצוקה נפשית בעוצמות שונות לאם הטרייה. כאשר מאבחנים אישה אשר חווה דיכאון לאחר לידה, אנו מנסים להבין מה עומד מאחורי התסמונת הנפשית: האם המצב מוסבר ע"י גורמים פסיכולוגיים או שמא אנו מתמודדים עם מצב שניתן להסביר בעזרת גורמים פיזיולוגים; הגורמים משתנים ממקרה למקרה, ואיתם משתנה גם חומרת התסמונת וצורת הטיפול בה. 
 
כאשר אנו ניגשים לבדוק אופציות טיפול לאישה אשר חווה דיכאון לאחר לידה, לא נכון יהיה לטפל בתסמונת כ"אבחנה דיכוטומית" (כן או לא קיימת) – אלא בתסמינים הספציפיים שהאישה חווה ואשר מקשים עליה. 
 
כאשר מאובחן דיכאון אשר לא גורם לאישה למצוקה קשה מדי ולא פוגע בתפקודה באופן משמעותי, לצד גורם פסיכולוגי ברור למדי ברקע (למשל: קשיי התמודדות עם האמהות החדשה, רגשות אמביוולנטיים כלפי התינוק, קונפליקטים שעולים בקשר עם המשפחה הקרובה או קונפליקטים סביב הדימוי העצמי) - הטיפול עליו נמליץ יהיה לרוב טיפול פסיכולוגי ממוקד בבעיה שאותרה. הטיפול יהיה קצר ומוגבל בזמן מכיוון שאנו שואפים להתייחס לבעיה הספציפית ולא לבעיות הקיימות ברקע. טיפול זה עשוי להועיל גם ללא התערבות תרופתית.
 
לעומת זאת, קיימים מקרים בהם האישה חווה הרבה מאד סימפטומים דכאוניים וחרדתיים: חוסר יכולת להנות מהתינוק, ואי שקט מאד קשה, מחשבות דיכאוניות קשות עד כד מחשבות אובדניות. במצב זה, וכאשר האישה חווה פגיעה קשה ביכולת התפקוד שלה, נמליץ על טיפול תרופתי בנוסף לטיפול הפסיכולוגי, או על טיפול תרופתי בלבד. 
 
הפרעות עבר ומניעה: במקרים בהם אנו יודעים שלאישה היו הפרעות נפשיות בעבר, ובמקרים בהם קיימת היסטוריה משפחתית ו/או גורמים אחרים אשר מכניסים את האישה לקבוצת סיכון לפתח דיכאון לאחר לידה, ההמלצה עשויה להיות מתן טיפול תרופתי מונע. מתן תרופות נוגדות דיכאון דוגמת ציפרלקס או לוסטרל או וויאפקס באופן מניעתי, יכול להוריד באופן ניכר  את שכיחות הופעת וחומרת הדיכאון לאחר הלידה. בנוסף, אישה אשר מטופלת תרופתית בהפרעה דיכאונית או חרדתית ורוצה להיכנס להריון, לא צריכה להפסיק את התרופות על דעת עצמה ומאוד חשוב כי תתייעץ עם פסיכיאטר. ההחלטה להמשיך עם הכדורים במהלך ההריון היא החלטה קלינית שאינה נקבעת אך ורק לפי "הפרופיל הבטיחותי" של התרופה במהלך ההריון, אלא גם תוך בחינת הצורך לסייע לאשה - צורך שמתגבר בתקופת ההריון שהיא תקופה של תנודות הורמונאליות, רגשיות, סביבתיות ופסיכולוגיות. לעיתים עדיף להמשיך לקחת את הכדורים אם אינם ידועים ככדורים אשר יגרמו נזק לעובר, ולעיתים עדיף להחליף את הכדורים לכדורים אשר לא יסכנו את העובר אך תוך כדי המשכיות הטיפול.
 
טיפול תרופתי במקרים הנכונים של דיכאון לאחר לידה מקצר מאד את הדיכאון ומקל מאד על סבלה של האישה. אישה אשר מתחילה עם טיפול תרופתי בעקבות דיכאון לאחר לידה, תקבל טיפול לכל הפחות לכמה חודשים – אך הטיפול יהיה נקודתי ומוגבל בזמן ולרוב לא טיפול ארוך טווח. 
 

יש לכן שאלה בנושא דיכאון אחרי לידה? כנסו לפורום המומחים של Goodays – העלו שאלה, וקבלו תגובה מפורטת ומקצועית, ישירות לתיבת המייל שלכן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן