מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

מה השתנה? הורות אז והיום

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/10/2017
מה השתנה? הורות אז והיום

בעבר לא ידעו מהו מין העובר עד הלידה, השתמשו רק בחיתולי בד והשכיבו לישון רק על הבטן. על כל אותם דברים בולטים שהשתנו בעשורים האחרונים בתחום ההורות וגידול הילדים

הורות בכל הזמנים טומנת בחובה מרכיבים דומים. יש בהורות מרכיבים פיסיים וטכניים ויש בהורות מרכיבים נפשיים ורגשיים. בראייה מרחבית של הורות בכל הזמנים יש שוני במרכיבים הפיסיים והטכניים.

 
השוני הפיסי מתחיל בהריון - בדיקות שונות ורבות שבעבר לא היו קיימות וכיום לטובת כל הנשים מופיעות בסל הבדיקות ההכרחיות להריון תקין. קשה להאמין אבל נשים לא ידעו אפילו את מין העובר עד הלידה עצמה.
 
אפשרויות הלידה כיום הן רבות ומגוונות - לידה בבית, לידה עם דולה, לידה טבעית, לידה בניתוח קיסרי ועוד.
 
אם בעבר השכיבו את הרך הנולד על הבטן כיום יש המלצה להשכיב אותו אך ורק על הגב עד לגיל שנה.
 
בעבר התינוק יצא מבית החולים הישר אל מיטת הוריו, בעוד כיום הדבר נחשב למסוכן ורוב ההורים מכניסים לחדר התינוק או לחדרם עריסה, אשר בגיל שלושה חודשים מוחלפתבמיטת תינוק.
 
מיטת מעבר היא מושג חדש שכלל לא היה מוכר בעבר. למרות שלא היו מיטות מעבר כולם ישנו מצוין ולא חשו בחסרונה.
 
בעבר לא היה קיים מבחר גדול של חפצים נלווים, כגון: מוצצים, בקבוקים, חיתולים וכו'. חיתולים היו מבד בלבד וההחלפה הייתה כרוכה במשימה לא פשוטה. מנגד היה קל מאד לרכוש את כל החפצים הנלווים כי לא היה מבחר ולא הייתה התלבטות.
 
הורות מבחינה נפשית ורגשית כוללת תגובות והתנהגויות מתאימות לכל תקופה וזמן. הרצון להיות הורה "טוב" מתאים לכל הזמנים, לחץ ועייפות בחודשים הראשונים לאחר הלידה קיימים מימים ימימה.
 
ההתנהלות עם בני הזוג והמשפחה (שיש בה תמיד חיבוק אהבה אך גם הרבה חילוקי דעות) הן כלל עולמיות ונכונות לכל הזמנים. הסטאטוס של זוג צעיר וחסר דאגות משתנה בבת אחת עם המעבר לסטאטוס החדש - הורים.
 
רגשות חדשים מתפרצים החוצה בעוצמה לאחר הלידה והם אחידים בכל הדורות. הצורך לגונן על המשפחה, האחריות, עול הדאגה הכלכלית והאהבה הגדולה לרך הנולד שהצטרף והפך אותם למשפחה. 
 
ובכל זאת, נראה שההורות כיום היא קשה יותר מפעם. הקושי נובע בעיקר משפע המידע המקיף את ההורים החדשים. התסכול והחרדות הם עוצמתיים יותר דווקא מפני הכמויות העצומות של המידע המקיף את ההורים החדשים של שנות האלפיים - בספרים, בפורומים, בבלוגים, בקורסים, ועוד.
 
למרבה הצער כיום לא תמיד ההורים מקבלים מידע אמין, לא תמיד הם נעזרים באיש מקצוע ולפעמים אף אינם נעזרים כלל באיש - כי הרי הם כבר יודעים הכל.
 
עברו חלפו להם הימים בהם היה להורים רופא אחד וספר תינוקות אחד.
 
אז מה עושים?
ממשיכים לקרוא, להתעדכן ולדעת אבל עושים את כל הדברים האלה תוך כדי חשיבה משותפת ועזרה של איש מקצוע במידת הצורך. 
על כל הורה להעניק לילדיו את מה שנראה לו לנכון ומתאים לתא המשפחתי שלו.
יש לנהוג מתוך החלטה משותפת של שני בני הזוג וסינון הגיוני של כל המידע שהגיע אליכם מאנשי מקצוע, חברים, בני משפחה ועוד.
 
על ההורים של היום, אשר מוקפים בשפע של מידע, לגלות תבונה הקשבה ובעיקר ביטחון באינטואיציות שלהם וביכולת שלהם לתפקד כהורים.
 
 בהצלחה לכל אותם הורים החדשים!
 
בהצלחה!
יהודית שרייבר-"לישון בכיף"
יועצת שינה מוסמכת לגילאי 0-5, טלפון נייד: 054-4845862 judesh148@gmail.com

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן