מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

לידה רגילה: כל השלבים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/1/2017
לידה רגילה: כל השלבים

כיצד תזהו את השלב הראשון בתהליך הלידה? מהו הפקק הרירי? מהי מחיקה? ומתי יוצאת השליה? כל מה שרציתן/ם לדעת על לידה רגילה

שלב ראשון - הצירים
    
השלב הראשון מתחיל בהופעת צירים סדירים. שלב זה הינו בדרך כלל הארוך ביותר, ובמהלכו צירי הלידה מתגברים ויוצרים בהדרגה פתיחה ומתיחה מלאה של צוואר הרחם. קוטר צוואר הרחם גדל מגודל של פחות מ 1 סנטימטר לפתיחה מלאה של בערך 10 סנטימטר. במצב זה מגיעים  מחיקה מלאה של צוואר הרחם הנגרמת מהתכווצויות חזקות של הרחם המשפיעות על שרירי צוואר הרחם. במהלך שלב זה משתחרר הפקק הרירי ושק ההריון נפער ומי השפיר פורצים החוצה. כאן מגיע לסיומו שלב הלידה הראשון. קצב הלידה שונה באורכו מאישה לאישה ומלידה ללידה.
    
    
שלב שני - הולדת התינוק
    
השלב השני הוא השלב בו נולד התינוק. רוב הלידות מסתיימות בלידה נרתיקית כאשר בדרך כלל ראש התינוק מוביל ולאחריו מופיע גופו של התינוק. שלב זה מתחיל מרגע שצוואר הרחם הגיע לפתיחה מלאה. היולדת מרגישה צורך עז ללחוץ ולדחוף את העובר החוצה. הצירים הופכים חזקים וכואבים ביותר. במצבים של אלחוש אפידוראלי בהם היולדת לא מרגישה את הצירים היא נדרשת לשתף פעולה, ללחוץ ולדחוף כדי לעזור לתינוק לצאת מפתח הנרתיק. ככל שתלחץ יותר חזק, כך תעזור יותר לקצר את תהליך. שלב זה אורך לרוב בין חצי שעה לשעה אבל יכול להמשך גם עד שעתיים. אם הראש מסרב לצאת ונמצא קרוב ליציאה, ינסה הרופא המיילד לבצע לידה מכשירנית על ידי ואקום או מלקחיים על מנת לעזור ליולדת (ראו מאמר נפרד).
    

לנשים בלידה ראשונה בדרך כלל תבצע המיילדת חתך בנרתיק, וזאת על מנת למנוע קרע בנרתיק שיכול להיווצר אם מוצא הנרתיק לא רחב דיו לגודל ראשו של התינוק.


קרע יכול להימתח עד לפי הטבעת, דורש אחר כך תפרים רבים ומלווה בכאבים קשים, לעומת חתך הנקרא אפיזיוטומיה. הוא מבוקר וישר וקל יותר לתפור אותו ולא יוצר סיבוכים. ביצוע החתך מאפשר לראש לצאת מהר יותר.


החיתוך לא מתבצע באופן שגרתי. יש באפשרות היולדת לבקש מהמיילדת להשתדל לא לחתוך, ואכן אם המיילדת רואה שהתינוק יכול לצאת ללא חיתוך, היא לא תבצע אותו. בלידות שניות והלאה, בדרך כלל כבר אין צורך בחיתוך, אך הכל נתון לשיקול דעתה של המיילדת.
    
    
שלב שלישי - יציאת השליה
    
השלב השלישי נמשך מרגע הולדת התינוק ועד יציאת השליה. שלב זה אורך מספר דקות אך יכול להמשך עד חצי שעה. לקראת יציאת השליה, תחוש היולדת שוב בצירים, כואבים וחזקים, המיילדת תלחץ קלות על בטן היולדת כדי לעזור לשליה לצאת. המיילדת והרופא בודקים את השליה, ואם הכל תקין, הלידה הסתיימה.


נשים רבות מתחילות לרעוד מיד לאחר הלידה, השיניים נוקשות, רעד שמזכיר צמרמורת מקור. זוהי תופעה נפוצה לאחר לידה. האחות יכולה לספק שמיכה חמה. כדאי לאישה להירדם ולנוח לזמן קצר על מנת לעזור לגוף להירגע. כעת מגיע תורו של הרופא לתפור את החתך. היולדת נשארת בחדר לידה לעוד כשעתיים בערך, בזמן זה היא יכולה להתחיל בהנקה שגם מספקת תרומה חיסונית  לתינוק ומעודדת את התכווצות הרחם. לאחר כשעתיים בחדר לידה, ובדיקה נוספת שהרחם מתחילה להתכווץ, יעבירו את היולדת למחלקת יולדות.


משך האשפוז לאחר לידה רגילה הוא בדרך כלל יומיים.

 

 

כל מה שחשוב שתדעו על ניתוח קיסרי - לכתבה לחצו כאן

מהו משכב לידה? לכתבה לחצו כאן

בחירת שם על פי תורת הקבלה - לכתבה לחצו כאן

איפה כדאי ללדת? לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן