מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

אמא, אל תגעי בי

מאת: עדי שטרסמן | פורסם: 3/4/2018
אמא, אל תגעי בי

מגע הוא צורך טבעי אצל התינוק, אבל יחד עם זאת חשוב לקחת בחשבון שהמגע לא תמיד נעים לו. בואו ללמוד על הזכות על גופו של התינוק וחובת ההקשבה שלנו ההורים

מאת עדי שטרסמן, מטפלת בשיטת ורדי ומדריכת עיסוי תינוקות

 
כשהתינוק שלנו אינו שבע רצון, הוא מביע את זה בדרכו שלו. בסופו של דבר, אם לא יבינו אותו, הוא פשוט יבכה כאמצעי ביטוי קולני וחד משמעי. האם שביעות הרצון שלו מחייבת אותנו לפעולה כלשהי? במאמר זה אתייחס לסוגיה הזאת בהיבט של מגע ועיסוי של גוף התינוק.
 
כולם כבר יודעים שמגע הוא צורך טבעי אצל התינוק ולמעשה עבור בני אדם בכלל - מגע הוא דבר חשוב. שלל תועלות מביא איתו מגע מסוגים שונים בכלל, ועיסוי בפרט. חלק מהם: המרצת מערכות פיזיולוגיות, הזרמת דם לאיבר שאותו אנחנו מעסים, סיוע לפעילות תקינה של מערכת העיכול, העלאת מודעות הגוף, אמצעי לתקשורת בלתי מילולית וחוויה נעימה מבחינה חושית.
 
האם יכול להיות שהתינוק שלנו לא ירצה שניגע בו, על אף האמור לעיל?
בהחלט יכול להיות. גם אתם, שבודאי אוהבים סוגים שונים של מגע, לא תמיד מתחשק לכם שיגעו בכם, גם אם מי שמעניק לכם את המגע הוא אדם אהוב. יכול להיות שהתינוק שלכם עייף, שהוא קיבל די מגע או שהמגע לא נעים לו. 
 
איך יתכן שהתינוק שלכם לא נהנה מהעיסוי שאתם מעניקים לו?
יכול להיות שאתם נערכתם לכך מראש, קניתם שמן ופיניתם זמן לעיסוי - אבל התינוק שלכם לא שותף לתוכניות שלכם. לכן ממש לא צריך להיעלב אם הוא לא משתף פעולה. אולי בזמן אחר כן יתחשק לו ואולי הוא זקוק למגע אחר. בדרך כלל אנחנו משליכים מעצמנו על סוג המגע שבן הזוג, התינוק או הילד שלנו זקוק לו. כלומר, אנחנו נגע בהם באותו אופן שבו אנחנו אוהבים שנוגעים בנו. אבל התינוק שלכם הוא בן אדם אחר לגמרי, יכול להיות שבעוד אתם נהנים ממגע מרפרף ומלטף על העור, התינוק שלכם ממש מתעצבן ממגע מסוג זה. יכול להיות שבעוד אתם נהנים מעיסוי עמוק בכפות הרגליים, התינוק שלכם לא סובל מגע בכלל בחלק זה של הגוף.
 
איך נדע אם התינוק שלנו לא נהנה מהמגע?
בסופו של דבר, אם לא נבין את האיתותים המוקדמים שלו - הוא יבכה. אבל בדיוק כשם שכאשר התינוק רעב, בכי הוא לא סימן ראשון אלא דווקא אחרון - יש כמה דרכים שבהן תינוק מסמן לנו שהוא רוצה שנחדל מהעיסוי. למשל: פיהוקים, שיעולים קטנים, דופק מהיר, הסטת המבט מפניכם (ניתוק קשר עין) ועוד. עם הזמן, ככל שתכירו טוב יותר את התינוק שלכם, תלמדו לזהות את השפה שלו ואת הרמזים שהוא מנסה להעביר אליכם.
 
אבל מגע זה דבר חשוב, האם לא כדאי לחכות עוד קצת ולהמשיך?
תחשבו על עצמכם. כאשר מעסים אתכם, מלטפים אתכם או נוגעים בכם בכל דרך אחרת, האם אתם רוצים שהצד השני יבין את הרמז שלכם ויפסיק או שימשיך כי יש תועלות במגע ואי אפשר להתעלם מהן? התינוק שלכם מרגיש בדיוק אותו הדבר. 
 
בעיניי, בכל הנוגע לנושא של מגע, החשיבות שלנו בהקשבה לתינוק גדולה יותר מאשר בכל תחום אחר. כהורים, נרצה שהתינוק שלנו שמתפתח להיות ילד, נער ואיש צעיר, ידע לזהות מתי מגע לא נעים לו והוא רוצה שייפסק. יותר מכך, נרצה להיות בטוחים שהוא יודע שכשהוא מסמן "די", אכן נענים לבקשתו. התעלמות מהסימנים של התינוק שלנו לחדול ממגע עלולה לשדר לו להפסיק לסמן משום שממילא לא מקשיבים לו ודעתו אינה נחשבת. 
 
משחקי מגע ועיסוי מהווים כלי נפלא ללימוד שפת הגוף של התינוק שלנו
לא צריך להיכנס ללחץ אם איחרתם בהבנת הסימנים של התינוק וכעת הוא בוכה. עוד מספר פעמים כאלה כבר לא תטעו, משום שעם הזמן ההיכרות עם התינוק הולכת ומעמיקה. דרך העיסוי וכל תקשורת אחרת במגע, אפשר ללמוד כל כך הרבה על התינוק, שזה פשוט נפלא. נצלו את הזמן הזה להעמקת הקשר הרגשי ולהבנת שפת הגוף שלו, התינוק שלכם ירוויח מכך המון.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן