מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

מה עושים כאשר התינוק לא עולה במשקל?

מאת: רוית בר-און | פורסם: 26/11/2018
מה עושים כאשר התינוק לא עולה במשקל?

הורים רבים עסוקים כל הזמן במשקלו של התינוק - האם עלה במשקל? האם ירד? האם אכל מספיק? ועוד. בכתבה זו ננסה לעשות עבורכם קצת סדר בכל הנוגע למשקלם של תינוקות, בתקווה שתוכלו להיות קצת יותר רגועים ופחות עסוקים במשקלו של הילד

תינוק מוגדר כתינוק מרגע הלידה ועד לגיל שנה. מגיל שנה התינוק מוגדר כפעוט. בשנה הראשונה מתרחשת גדילה נמרצת של התינוק הבאה לידי ביטי במספר מובנים: עליה במשקל התינוק, בגובה ובהיקף הראש.

 
לאחר לידתו התינוק יורד במשקל ובעצם אמור לחזור למשקל לידתו עד גיל 10 ימים. לאחר שיורד התינוק במשקל הוא אמור להעלות מינימום של כ-150 גרם בשבוע עד לגיל ארבעה חודשים בערך, לאחר גיל זה קצב הגדילה יורד מעט ותלוי גם בעקומת הגדילה של הילד.
 
בין גיל 4-6 חודשים התינוק מכפיל את משקל לידתו ועד לגיל שנה משלש את משקל לידתו. 
 
בשנת החיים הראשונה התינוק גדל גובהו של התינוק בכ-25 ס"מ. משקלו וגובהו של כל תינוק משתנה בכל גיל בהתאמה לנתוני הלידה שלו ולגנטיקה המשפחתית שלו. 
 
השנה הראשונה לחייו היא השנה שבה התינוק גדל בקצב המהיר ביותר בחייו וגדילתו חשובה ומשמעותית לתינוק עקב התפתחות מערכות גופו כגון: הבשלה של המח, התפתחות המערכת העצבית, המערכת החיסונית, ראיה ועוד. 
 
המעקב אחר גדילת התינוק מתבצע בתחנת טיפת החלב שלכם, שם התינוק נמדד בכל מפגש במהלך שנת חייו הראשונה בהתאם להנחיות ארגוני הבריאות בעולם ובישראל. התינוק נמדד לפחות שמונה פעמים בשנת חייו הראשונה והמעקב מתבצע על פי עקומות הגדילה המגדירות את טווח הגדילה התקין בכל גיל.
במידה וקיים צורך במדידות נוספות האחות המטפלת בטיפת החלב תזמן את ההורים למפגשי מקעב נוספים.
 
מה הן הסיבות לכך שתינוק לא עולה במשקל ומה ניתן לעשות?
 
נחלק את הסיבות השונות על פי קבוצות שונות:
 
1. תינוקות יונקים.
2. תינוקות שאינם יונקים.
3. תינוקות בגיל 4-7 חודשים – שלב ביסוס מוצקים.
4. תינוקת בגיל 8-12 חודשים.
 
בכל גיל נברר האם התינוק היה חולה בתקופה הקדמה לשקילה. יתכן גם שהמקור לחוסר העליה במשקל לא קשור באופן ישיר למחלה והתינוק בעצם ישלים את הגדילה בהתאוששותו מהמחלה.
 
תינוקות יונקים
בכל הנוגע לתינוקת יונקים קיימות מספר סיבות אפשריות לאי עליה במשקל. מכלול הסיבות מתנקזות לבעיה בהנקה. כאמור כאשר תינוק מתחבר היטב לשד עם פה גדול הוא יונק נכון ומפעיל את השד מבחינת מנגנון היצע וביקוש וכך מסנכרן את כמות החלב המיוצרת בגוף אימו. במידה והתינוק היונק אינו עולה במשקל יש להיות במעקב משקל בכל 2-3 ימים בטיפת החלב ובמקביל יש לבדוק יחד עם הצוות הרפואי מה גרם לחוסר עליה במשקל:
 
1. חיבור לא נכון לשד בהנקה?
 
2. תינוק אשר נרדם הרבה בהנקה? (מתעייף ולא מפנה את החלב בשד).
 
3. ניהול הנקה לא נכון? (יונק צד/שניים?, מהיכן מתחיל? וכו).
 
4. בעיה אנטומית בפה התינוק אשר מקשה על ההנקה? (כמו: לשון קשורה ,סנטר אחורית ועוד).
 
5. בעיה הורמונלית או רפואית אצל האם שגורמת למיעוט חלב.
 
לאחר מציאת הגורם לבעיה יש קודם כל לטפל בגורם ובינתיים יתכן וכדאי להוסיף בקבוקים עם חלב שאוב ולחזור להישקל לאחר יומיים. 
 
דחיפות הוספת הבקבוקים, כמות החלב בבקבוק, כמות הבקבוקים ביממה ותדירות השקילות בטיפת חלב תקבע על ידי יועצת הנקה בטיפת החלב כתלות בנתון הספציפי של אי העלייה במשקל.

הנקה: האם התינוק אוכל מספיק? לכתבה המלאה לחצו כאן


 
תינוקות שאינם יונקים
תינוקות שאינם יונקים וניזונים מתמ"ל = תרכובת מזון לתינוק. אם תינוקות אלו לא עולים במשקל יש לבדוק מס' דברים:
 
1. האם התינוק אוכל מנה מתאימה לגילו ומשקלו? 
 
2. האם התינוק פולט הרבה? (יתכן והתמ"ל אינו מתאים לו)
 
3. האם התינוק סובל מעצירות? (יתכן והתמ"ל אינו מתאים לו)
 
4. האם פטמת הבקבוק מתאימה לגיל התינוק?  (פתח קטן/גדול)
 
אם התינוק לא עלה במשקל יש להיוועץ גם עם רופא וגם עם אחות טיפת חלב ביחד - במטרה למצוא את הגורם לחוסר העלייה במשקל. בנוסף יש להגיע לשקילה בטיפת החלב לאחר יומיים-שלושה. בדרך כלל כדאי גם להציע ארוחות קטנות וצפופות לתינוק ולעיתים אם מדובר בתינוק קטן יש להעיר את התינוק לארוחות.
 
תינוקות בגיל 4-7 חודשים - ביסוס מוצקים
בגיל 4-6 חודשים מתחילים להציע לתינוק מוצקים כטעימות, זאת עד לביסוס ארוחות המוצקים בסביבות גיל ששה חודשים. לעיתים התינוק בגיל זה עדיין אינו בשל למוצקים ואנו רואים זאת כאשר התינוק מצטמרר במגע עם המזון המרוסק או לחילופין עושה תנועות הקאה.
 
לעיתים ההורים ממשיכים להציע לתינוק עוד ועוד למרות שהתינוק אינו בשל והתינוק בעצם נרתע יותר ויותר ואף מתחיל לסגור את הפה, לדחוף את הכפית עם היד ומגלה סימני סירוב ברורים. תרחיש זה גורם למצב בו בגיל ששה חודשים התינוק עלול להירתע מממוצקים ולהיות עם חסר של שתי ארוחות מוצקים שאמורות להשתלב בתפריטו כבסיס יומי ובעצם לפתח האטה בקצב הגדילה שלו.
 
לכן המניעה היא חשובה, כאשר התינוק מתקשה ניתן לו את המזון במרקם טחון חלק ובכמות שהוא מסוגל לאכול גם אם זו רק כפית אחת. במידה ואין התקדמות עם הזמן והתינוק ממשיך להירתע מהמזון המוצק - יש להתייעץ עם תזונאית תינוקות.
 
גיל 8-12 חודשים – מוצקים מתפריט משפחה
בגיל זה התינוק מקבל בתפריטו כשתי ארוחות מזון מוצק ביום ומתחיל להיחשף לתפריט המשפחה. לעיתים יש תינוקות שאוכלים מנה קטנה מהמוצקים ולכן עלייתם במשקל גבולית. לתינוקות אלו ניתן להוסיף העשרה קלורית למזון המוצק כגון: 
 
הוספת כרבע אבוקדו למנת הפרי/ ככפית ממרח שקדים למנת הפרי/ ככפית טחינה למנת הפרי. למרק ניתן להוסיף שמן זית, קטניות, כגון :עדשים , אפונה ועוד. כמובן שבכל חשיפה למזון חדש יש לתת כמות קטנה ולשלול סימני אלרגיה אצל התינוק. בדרך זו אנו מעשירים את המזון ומשפיעים על גדילתו של התינוק.
 
לסיכום:
המעקב אחר גדילת התינוק מתבצע בטיפת החלב וחשוב מאוד לבצע אותו.בכל ביקור יש לעדכן את הצוות הרפואי בשינויים שחלו בתקופה האחרונה, כמו: מחלות, קפיצות התפתחותיות, שינוים בהתנהגות התינוק, שינוים במתן שתן וצואה ועוד. הצוות הרפואי ינחה אתכם לתדירות המעקב והדרכה תואמת גיל.
 
הכתבה באדיבות רוית בר-און, אחות טיפת חלב ויועצת הנקה מוסמכת. למעבר לאתר של רוית לחצו כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן