מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

דכדוך לאחר לידה: דיכאון או בלוז?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/4/2017
דכדוך לאחר לידה: דיכאון או בלוז?

דכדוך או עצבות לאחר לידה היא תופעה נורמלית אשר מתרחשת אצל יותר מ-60% מהנשים. בואי לבדוק האם גם את סובלת מהבעיה וללמוד כיצד להבדיל בין דכדוך לדיכאון של ממש

מאת: פרופ' מיקי בלוך, פסיכיאטר בכיר - מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית והמרכז לבריאות הנפש של האישה, המרכז הרפואי ת"א. לאתר של פרופ' בלוך - לחצו כאן

 
"שישה שבועות לאחר הלידה הגעתי לפסיכיאטר; הלידה הייתה תקינה ואחריה הכל היה דווקא דיי בסדר, למרות שהייתי לחוצה. בערך שלושה שבועות לאחר הלידה התחלתי להרגיש פחות טוב, סבלתי ממועקה מתמדת בשילוב לחץ פיזי בחזה שסירב להרפות.
 
כל אינטראקציה עם התינוק הפכה להיות תובענית ולא נעימה לי, התחלתי להיות אדישה ממש - ובעקבות האדישות החלו לי רגשות אשם נוראיים על כך שאיני מטפלת בו כראוי ושלא אכפת לי ממנו. זה לא שהייתה חסרה לי תמיכה מהמשפחה, אמא שלי ממש עוזרת ועזרה גם אז – אבל הדבר רק הגביר אצלי את תחושת הכישלון. איזו מן אמא לא יכולה לטפל בתינוק שלה לבד?
 
הסובבים אותי ניסו להסביר לי שנשים רבות סובלות מ"בייבי בלוז" לאחר הלידה, ושהמצב שלי רגיל לחלוטין, אך הלחץ בחזה רק הלך וגדל וההרגשה שמשהו גדול ורע עומד לקרות רק התגבר. 
 
הכל הפך לי קשה ומסובך; ההנקה לא הלכה טוב וכאבה, כל פעם שהתינוק בכה הרגשתי גל של צמרמורת וחרדה מציף אותי. התפקוד שלי בבית נפגע מאד גם הוא, השינה שלי הייתה גרועה וגם כשבן זוגי ניסה לאפשר לי לישון המחשבות הטורדניות לא הרפו. לאיזו מלכודת נכנסתי? איך בורחים מכאן? איזו מן אמא רק רוצה לברוח? איזו מן אמא אני? הרגשתי שחיי כפי שהכרתי אותם נגמרו.
 
לפני הלידה הייתי מגדירה את עצמי כאדם שמח, אך לאחר הלידה - דבר לא הצליח לגרום לי לאושר או הנאה..."
 
הימים שלאחר הלידה מאופיינים בשינויים רבים. מקורות השינויים אינם קבועים ויכולים לנבוע מתגובות רגשיות של היולדת, משינויים פסיכולוגיים, בשינוי בסביבה המשפחתית ומתהליכים הורמונאליים אשר משפיעים על תחושותיה של היולדת לאחר הלידה. תופעה של דכדוך או עצבות לאחר לידה היא תופעה נורמלית אשר מאפיינת (לפי הערכות שונות) יותר מ-60% מהנשים, ומוסברת בעיקר כנובעת מהתנודות ההורמונאליות שהאישה עוברת. עם זאת, במקרים מסויימים, עלולה התופעה להתפתח לדיכאון ממשי וקליני – דיכאון לאחר לידה. 
 
פרופ' מיקי בלוך, מנהל המרכז לבריאות הנפש של האישה במרכז הרפואי ת"א מפרט על ההבדלים בין "בלוז" לדיכאון לאחר לידה:
 
משך התופעה
"בייבי בלוז" או דכדוך לאחר לידה מופיע בדרך כלל מיידית ועד עשרה ימים לאחר הלידה. מדובר במצב המאופיין בתנודות קיצוניות במצב הרוח, עצב, בכי, חוסר שקט, קשיי וחוסר ריכוז, שינויים בתיאבון ועוד תופעות אשר מאפיינות באופן חלקי גם סימפטומים ראשוניים של דיכאון לאחר לידה. יחד עם זאת, בעוד שהבלוז חולף במהרה לאחר מספר ימים – דיכאון לאחר לידה הינו תופעה מתמשכת. הדכדוך יימשך לרב עד שבוע – בעוד המשך של הסימפטומים לטווח של שבועיים ומעלה עלול לרמוז על דיכאון לאחר לידה.
 
פגיעה בתפקוד
עוצמת הסימפטומים אשר מאפיינים דכדוך לאחר לידה היא נמוכה יחסית ולא מביאה לפגיעה משמעותית וקבועה בתפקוד. אך מנגד, עוצמת הסימפטומים המאפיינים דיכאון לאחר לידה היא חזקה משמעותית ומובילה לפגיעה רצינית בתפקוד (בתפקוד האימהי וביכולות התקשורת עם הסביבה). חשוב לבדוק אם המצב מהווה שינוי ממצבה הבסיסי של האישה ולהשוות את התחושות ורמת התפקוד לאלו שהיו בתקופה לפני הלידה וההיריון.
 
 
פגיעה בתקשורת עם היילוד
בסיטואציות דכדוך שאחרי הלידה הקשר בין האם לתינוק משתבש זמנית בלבד וללא השלכות ארוכות טווח – שעדיין עלולות לגרום לתחושות אשם וכישלון קשות. לעומת זאת, בסיטואציות דיכאון לאחר לידה הקשר עם התינוק עלול להינזק עד רמה של אדישות ליילוד ומחשבות פגיעה ביילוד. 
 
 
במידה והתסמינים האמורים מופיעים בעוצמה גבוהה - את מרגישה אותם פוגעים בך, בתפקודך ובתינוקך; ולאורך זמן – יותר משבוע עד עשרה ימים ויותר משבועיים ברצף, מומלץ לפנות לקבלת סיוע מרופא או לפנות לטיפול פסיכולוגי. 
 
לעיתים, בהתאם לחומרת המצב, יידרש גם טיפול תרופתי (טיפול בתרופות נוגדות דיכאון כגון: ציפרלקס או פרוזק) על מנת לשפר את מצב הרוח, התפקוד היומיומי ולאפשר קשר תקין וחיובי עם הרך הנולד בתקופה שבה הוא הכי זקוק לחום האימהי.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן