מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

מהי מלווה לאחר לידה? (דולה פוסט פרטום)

מאת: חן מתתיהו | פורסם: 14/6/2017
מהי מלווה לאחר לידה? (דולה פוסט פרטום)

כשאת בהריון את זוכה לטיפול מקיף, החל מבדיקות, אולטרסאונד, ביקורים אצל הרופא ועד קורס הכנה ללידה. אבל מה קורה לאחר מכן? איך חוזרים למציאות אחרי הלידה?

כשאת בהריון את זוכה לטיפול מקיף, החל מבדיקות, אולטרסאונד, ביקורים אצל הרופא ועד קורס הכנה ללידה. את מעודכנת בכל שלבי ההיריון ואפילו בכל סוגי הלידה.
 
אבל מה קורה ביום שאחרי הלידה, אחרי ההתרגשות ונפילת המתח?
 
רוב האמהות בלידה ראשונה מגיעות הביתה כשאינן יודעות למה לצפות. לחלקכן תהיה עזרה ולחלקכן לא. הציפיות לא תמיד מתאימות למציאות.
 
איך חוזרים למציאות אחרי הלידה, לשגרה אבל בתוספת קטנה שמשנה את חיינו. מה קורה עם הכאבים, העייפות, ההורמונים,ההתמודדות עם התינוק והמשפחה החדשה.


כמובן שלא נשכח את ההתרגשות של כל הסובבים אותנו, הסבים והסבתות, הדודים,החברים והשכנים, שכל אחד מהם מנדב את עצתו ועזרתו ולפעמים זה קצת יותר מידי.
 
בימים האחרונים עברת מסע מפרך ואת אמורה לנוח ולקבל כוחות, אבל במציאות, התינוק לא מספיק לבכות, את לא תמיד מצליחה להניק, האורחים לא מפסיקים להגיע, הבעל עסוק בסידורים וכל היתר מתלהבים מהרך הנולד.
 
המציאות שלנו בעולם המודרני מאוד מהירה, וכך את מוצאת את עצמך לאחר 48 שעות כבר בבית עם התינוק הקטן, עם קשיי הנקה, עם קשיי טיפול יומיומי, גזים, חבל הטבור, ברית מילה ועוד. בנוסף לא חסרות גם עבודות בית, ביניהן הכנת אוכל לעצמך, על מנת שתהיה חזקה להניק ולטפל.
 
 
אבל מה קורה איתך? הרי את הגורם הכי חשוב במשוואה?
 
הפתרון? דולה פוסט פארטום-דולה לאחר לידה.
 
תפקידה של המלווה לאחר לידה הוא לאפשר לאמא את הצורך הכל-כך בסיסי וחשוב של התאוששת מלידה על מנת לאפשר לה להתחזק ולהתחבר לתינוק שלה ולהשאיר כוחות לעוד חיים שמסביב לאמהות.
 
הדולה נועדה ללוות, לתמוך ולסייע לכם בכל הקשור להסתגלותכם לסביבה החדשה. הדולה מאפשרת לך כיולדת להתרכז בטיפול בתינוק ובהחלמה אישית , לדולה אין דעות קדומות, היא איננה שיפוטית והיא תעזור לך כדי לעבור את התקופה הראשונה ללא מתח או חרדה.
 
 
לרוב הדולה נפגשת עם האם כמה ימים לאחר הלידה, היא פועלת כמובן בגמישות מלאה לך ולצרכים האישיים שלך.

 


 
להלן כמה שירותים שהדולה יכולה לעזור ולהציע:
 
·  סיוע וטיפול בתינוק, עזרה וחיזוק הביטחון של היולדת ובן זוגה בטיפול היומיומי בתינוק.

·  עזרה בסינון העצות, הדעות והדאגות מכל עבר כך שיתאים ליולדת ולתינוק שלה - לאחר הילדה לעיתים חלק מן המידע שאת כיולדת תקבלי לא תמיד נכון וטוב לך, הדולה עוזרת למצוא את המידע שיעזור לך.

· הדרכה ותמיכה בהנקה- לא כל האמהות מצליחות להניק וחלק אפילו לא רוצות, הדולה נמצאת על מנת לעזור ולהגיע להחלטה שלמה על אופן האכלת התינוק מבחינתך, במקרה הצורך הדולה מתווכת בינך ליועצת הנקה מוסמכת.

·  לפנות זמן לאם להתאוששות ולמנוחה-חלק מהאמהות מנצלות את שהות הדולה לנוח ולצבור כוחות.

·  סיוע בעזרה וסידור של סביבת התינוק והאם - עזרה בהרכבת כל המכשירים ואביזרים, סידור נכון של האיזרים בבית על מנת שיהיה נוח ונכון לך.

·  הדולה תכין לך ארוחות קלות ומזינות מתוך ההבנה של חשיבות התזונה לאגור כוחות על מנת שתוכלי להתאושש ולנוח.

· וכמובן להיות אוזן קשבת לך, להיות שם בשבילך ולעשות סדר בכל "הבלגן" הרגשי שמציף לאחר הלידה.
 
היתרונות שיש דולה לאחר לידה בבית הם מגוונים ורבים:

הדולה היא עוד זוג ידיים פנויות, הדולה תחזיק את התינוק בשעה שאמא אוכלת או מתקלחת,הדרכה אישית  של הדולה לגבי טיפול בתינוק,הנכוחות שלה משרה רוגע, הדולה תוכל להמליץ על תרגילים לחיזוק רצפת האגן. האבא יכול ללכת לעבודה בראש שקט כשהוא יודע שיש משהוא שמטפל באמא ובתינוק, עזרה בהנקה. הדולה יכולה לזהות סימנים של עצבות ודיכאון לאחר לידה.


הדגש החשוב ביותר הוא להקשיב לאמא ולתת תמיכה רגשית וכתף לבכות עליה בשעה שההורמונים משתוללים. הדולה לא נועדה להחליף את האבא,האמא הסבתא או החברה, הדולה מגיעה ממקום אובייקטיבי, מקצועי, בעל ניסיון וכמובן מקום מכיל לך לאחר לידה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן