מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

האם כדאי לפצל את חיסון גיל שנה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/11/2016
האם כדאי לפצל את חיסון גיל שנה?

מהו חיסון גיל שנה? מדוע הורים רבים בוחרים לפצל אותו? ומה הן תופעות הלוואי שלו?

הורים רבים חוששים ומתלבטים כאשר מגיעה השעה לחסן את הילד בחיסון גיל שנה. תופעות הלוואי של חיסון זה נחשבות לקשות וארוכות יותר מאלו של החיסונים האחרים, דבר אשר גורם להורים לפיק ברכיים כאשר מגיעה השעה לקבוע חיסון זה.
 

מהו החיסון אותו מקבלים בגיל שנה? ומה הן תופעות הלוואי?

 

חיסון גיל שנה מורכב משלוש זריקות (זאת במידה וילדיכם קיבלו את כל החיסונים את לשלב זה במועד):
 
החיסון הראשון מכונה החיסון המחומש. מרכיבי החיסון כפי שנרשמים בקיצור: DTaP + ipv + Hib כנגד דיפתריה, טטנוס, שעלת, פוליו salk, ודלקת קרום המוח. חיסון זה הוא בעצם מנת דחף לחיסונים שילדכם קיבל בגיל חודשיים, ארבעה חודשים וחצי שנה.תופעות הלוואי עלולות לכלול חום, אודם ונפיחות באזור הזריקה, חוסר תיאבון ואי שקט.
 
החיסון השני מכונה החיסון המרובע (MMRV) והוא כולל חיסון נגד אדמת, חזרת, חצבת ואבעבועות רוח. הוא ניתן ביד ויכול לגרום לתופעות לוואי כ-5-12 יום לאחר החיסון. תופעות הלוואי יכולים לכלול חום, הופעת פריחה על הגוף, דלקת עניים, התנפחות של הבלוטות. כמובן שלא כל התופעות חייבות להופיע יחד, יש מקרים בהם הילד סובל לאחר החיסון רק מחום או רק מפריחה וקיימים מקרים בהם הילד לא סובל כלל מתופעות לוואי.
 
החיסון השלישי הוא חיסון פרוונר שילדך מקבל בפעם השלישית והוא מנת הדחף. תופעות הלוואי של חיסון זה עלולות לכלול בעיקר נפיחות ואודם באזור הזריקה.
 
 
מהי מטרתו של חיסון גיל שנה?
 
מטרתו של חיסון זה היא בעצם לחסן את הילד לטווח הארוך ולספק לו הגנה טובה יותר מפני מחלות בעתיד. חיסון זה נחשב לגדול ועמוס יותר, מכיוון שההחלטה היא לנסות לפצל כמה שפחות חיסונים. גם כך נוצרים מצבים, במהלך השנה הראשונה לחייו של התינוק, בהם חיסונים נדחים עוד ועוד מסיבות שונות, ככל שמפצלים את החיסון לחיסונים רבים יותר כך גם גדל הסיכון שילדים לא יהיו מחוסנים כנגד מחלות שונות. בנוסף מבחינה מערכתית נטען כי הדבר יעיל יותר, שוב במקום לפצל את החיסון למספר רב של חיסונים. 
 
מדוע הורים רבים מעוניינים לפצל את חיסון גיל שנה?
 
מכיוון שחיסון זה מורכב מחיסונים רבים, גם תופעות הלוואי שלו רבות יותר ולעתים קשות יותר. יחד עם זאת, ישנם רופאים ואחיות טיפת חלב הטוענים כי אין חשש וכי המערכת החיסונית של הילדים חזקה מספיק בשביל להתמודד עם כך.
 
כמובן שכמו בהרבה מקרים אחרים ישנם אנשי מקצוע אשר דווקא מעודדים את פיצול החיסון בכדי להקל על הילד. במידה ותבקשו מאחות טיפת החלב שלכם לפצל את החיסון - לרוב היא תפצל אותו ללא בעיה. לטענת אותם רופאים אשר תומכים בפיצול החיסון, מתן החיסון בבת אחת נובע בעיקר משיקולים מערכתיים-לוגיסטיים אשר נועדו להקל על המערכת אך לא באמת מתחשבות בילד.
 
מה הם החיסונים אותם נהוג לפצל?

במידה ותבחרו לפצל את החיסון יקבל הילד את החיסונים בשלושה מועדים שונים. את החיסון המרובע ניתן גם לפצל לחיסון נוסף. 
 
במידה ובחרתם לפצל את החיסונים ההמלצה היא לסיים את כולם עד שימלאו לילד שנה וחצי.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן