מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

על בעיות שינה אצל תינוקות וחרדת נטישה

מאת: אלה גרשטיין - אחות ויועצת שינה | פורסם: 23/11/2018
על בעיות שינה אצל תינוקות וחרדת נטישה

בכל פעם שתינוקות הולכים לישון הם נפרדים מאיתנו, לכן בשלב בו הם מתחילים לסבול מחרדת נטישה הרגלי השינה שלהם עלולים להשתבש. בואו לקרוא כיצד תוכלו להקל על התינוק שלכם

תינוקך המתוק רוצה להיות צמוד אליך כל היום ולא מוכן להיפרד ממך אף לשנייה אחת? הוא זוחל אחריך או מנסה להיצמד אליך cכל פעם שאת מתרחקת ממנו? הקטנטן שלך בוכה בכי קורע לב ברגע שאת יוצאת מהחדר? ייתכן והוא נכנס לתקופת חרדת נטישה. 
 

רוב התינוקות מגלים סימני חרדת נטישה בין גיל שמונה חודשים לגיל שנה. זהו אחד השלבים הטבעיים בחייו ובהתפתחותו השכלית של התינוק. במהלך תקופה זו, שעלולה להמשך מספר חודשים, את עלולה להבחין בכך שהתינוק בוכה או מקטר בכל פעם שאחד ההורים מתרחק ממנו או יוצא מהבית.

 
סיבות לחרדת נטישה אצל תינוק:
 
לקראת גיל 8 חודשים תינוק מפתח קשר חזק במיוחד להוריו. בגיל הזה תינוקך כבר זוכר פרטים קטנים ומסוגל להבחין בין אנשים מוכרים ואנשים זרים. הוא מבין שאת האמא שלו, זו שמטפלת בו ומעניקה לו את הביטחון המרבי, הוא בטוח שאת האדם הקרוב ביותר שאפשר לבטוח בו. הוא יודע שאת תתני לו נחמה וחיבוק ברגעים הקשים.
 
בגיל הזה תינוקך עדיין אינו מבין שאם את מתרחקת או הולכת לחדר אחר - את עדיין קיימת. הוא בוודאי חושש שלא תחזרי אליו ומיד מאבד את בטחונו. לכן,  אם תעבירי אותו לאדם אחר או תתרחקי ממנו - הוא יגיב ככל הנראה בקיטורים או בבכי. חלק מהתינוקות כל-כך חוששים עד שהם מגיבים מיד בבכי קורע לב.
 
תינוקות רבים מפתחים בתקופה זו גם בעיות של הרדמות ושינה.
 

 

מה הקשר בין חרדת נטישה לשינה והירדמות?

 
בעבור תינוקות, גם הירדמות ושינה הינם פרידה, ולכן, בתקופה הזאת הרגלי השינה של תינוקך עלולים להשתבש בצורה מאוד משמעותית. תינוקך עלול לבקש שתשבי לידו עד שיירדם או לבכות בכי קורע לב ברגע שאת יוצאת מהחדר. כל הירדמות שלו עלולה להיות קשה ומתישה עבור כל המשפחה. בנוסף לכך, תינוקך עלול להתעורר בלילות בכדי לוודא שאת נמצאת לידו.
 
לעתים לאחר התעוררות כזאת הוא יתקשה גם להירדם בחזרה.
 
איך להקל על תינוקך בתקופת חרדת נטישה?
 
כדאי לדעת שמדובר בתופעה טבעית וחולפת. גם אם תינוקך עובר אותה בצורה קשה במיוחד ואיננו מאפשר לך להתרחק ממנו לשנייה במהלך היום, דעי שזהו מצב שחולף. אל תחששי לפנק אותו יותר מדי - הוא זקוק עכשיו להמון חום ואהבה.
 
נסי להקדיש יותר זמן למשחק משותף או פעילות מהנה יחד עם תינוקך כל יום. בכדי להקל עליו, בכל פעם שאת יוצאת מהחדר או מתרחקת ממנו - המשיכי לדבר איתו כדי שידע שאת בסביבה. כך הוא ילמד שגם אם אמא הלכה - היא תחזור, ואין סיבה לדאגה. שחקי איתו במשחקי קוקו - הם יעניקו לו תחושת בטחון.
 

חשוב לתת מענה תמידי, להרגיע ולהכיל את רגשותיו של תינוק בוכה. כדאי לשים לב לאופן שבו את מגיבה לבכי שלו. אם תיגשי אליו מיד ותרימי אותו בכל פעם שהוא קצת מתלונן או מיילל, הוא עלול להבין שיש סיבה טובה לחרדה או לפחד. זוהי דרך להעצמת החרדה שלו. תנסי להגיב אליו בצורה אחרת, ולשדר לו רוגע. במידה והוא בוכה ולא מצליח להירגע, רצוי לשבת לידו, לחבק ולנחם או להסיח את דעתו. 
 

מה עושים כאשר הילד רוצה רק את אמא? לכתבה המלאה לחצו כאן

 
 
כך תעזרי לתינוקך להירדם בלי דמעות:
 
כדאי להצמיד לתינוקך חפץ מעבר - חיתול רך, דובון או צעצוע, מוצץ או כל דבר שתינוקך קשור אליו. כך תעזרי לו להירגע ותעניקי לו תחושת בטחון מרבית.
 
כשהתינוק מתקשה להירדם אני ממליצה לנקוט בגישה הדרגתית ועדינה. בכדי להפוך את שעת ההירדמות לחוויה רגועה ונעימה, מומלץ לשבת צמוד אליו, להעניק לו מגע ולהשמיע קול מרגיע - לפחות במשך 3-4 ימים. לאחר שהילד רכש יותר אמון, נסי להתרחק ממנו בהדרגה, כל יומיים - שלושה, כך שבסיום התהליך, את תעמדי ליד הדלת כשהוא נרדם. לאחר מספר ימים נוספים, ילדך ילמד להירדם כשאת מחוץ לחדרו. אל תאיצי בתינוקך, עשי את המעבר בקצב שלו- כך תגיעי לשיתוף פעולה מלא ותצליחי ללמד אותו להירדם באופן עצמאי.
 
לא מומלץ להשאיר את תינוקך לבד כשהוא בוכה - זה יגרום לו לתסכול גדול ויעצים את תחושת חוסר האונים. כאשר תינוק בוכה מוצא את עצמו לבד, הוא מרגיש שאין מי שינחם אותו ויעזור לו. אם הוא לא יקבל מענה מתאים לבכי, הוא עלול לפתח בעיות של חוסר אמון.
 
תקופה של חרדת נטישה היא תקופה לא קלה עבור התינוק וגם עבור ההורים. זכרי שתינוקך זקוק להמון חום ואהבה כדי להיפטר מהחרדה ולחזור שוב למצב של רוגע. חשוב שהוא ירגיש שאת מבינה אותו ורוצה לעזור לו ולהקל עליו.
 
כותבת המאמר היא אלה גרשטיין - אחות מוסמכת, יועצת שינה, מומחית במתן כלים להקלה על האם ועל התינוק, שיפור התפתחות התינוק בדרך טבעית וחווייתית.
טיפים נוספים לאמהות תוכלי למצוא באתר הבית של אלה - למעבר לחצי כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן