מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מהי משמעות הצבעים בציורי ילדים?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 11/6/2017
מהי משמעות הצבעים בציורי ילדים?

הילד חזר מהגן עם ציור ואנחנו גאים עד השמיים ותולים אותו על המקרר. בכתבה זו ננסה להבין את משמעות הצבעים בציורי הילדים וגם נלמד כיצד לשחק עם הילדים בחופש הגדול במשחק הצבעים, אז קדימה, אתם מוכנים?

הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה ומומחה בנושא פענוח ציורי ילדים.
 

הצבעים הם חלק מאוד אינטגראלי בחיינו האישים ויש להם השלכה רבה בבחירת דברים רבים כגון: בגדים, צעצועים, אוכל, ריהוט ועוד. ילדים בגילאים 3-5 אינם מבינים עדיין את משמעות הצבעים והבחירה שלהם אינה במודע. במהלך השנים משייך הילד את הצבע לשם העצם לדוגמא: שמים = כחול, אדמה = חום ועוד.

 
טיפ  -  אל תשכחו לבדוק שלילדכם יש מספיק דפים, צבעים בכול גוני הקשת ושהם תקינים ואינם שבורים, משום שאם לא יהיה כך, הדבר ימנע ממנו לצייר או להשתמש שוב בכלי הכתיבה וכך נמנע ממנו להוציא את הרגש הפנימי שלו החוצה ולאורך זמן הדבר עלול לגרום לבעיה של ריחוק ומופנמות של הילד.
 
האם הצבע יכול להשפיע על הזיכרון החזותי של הילד?
 
אנחנו ההורים צריכים להבין שהדרך היחידה של הילד להתבטא היא דרך הציור, לפחות בשנים הראשונות. בתהליך הציור הצבע הינו מרכיב מאוד משמעותי בציורי הילד ובכתבה זאת נוכל ללמוד מה מסתתר מאחרי כל צבע ואיזה תכונה מיוחסת לו.
 
במחקרים רבים שנערכו בדקו את השאלה הבאה: האם הצבע משפיע על הילד מבחינת הזיכרון החזותי, זאת אומרת אם ילד עבר טראומה בילדות וראה צבע מסוים האם תהיה לו סלידה או פחד מהצבע הזה? האם לא ישתמש כלל בצבע הנ"ל? התשובה היא שישנה השפעה מאוד חזקה והילד יזכור את הצבע אשר עשה לו אסוציאציות לא נעימות והוא ימנע מלהשתמש בו.
 
צבעי יסוד
 
בצבעים קיימים 3 יסודות אשר בעזרתם נוכל לקבל את כל הצבעים שאנו מכירים. הצבעים הם: אדום, כחול, צהוב. 
 
כאשר אנחנו רוצים לדעת מה הפרוש של צבע מסוים נשתמש באינטואיציה הפנימית שלנו, זאת אומרת כאשר אנחנו נחשפים לצבע מסוים, מה תהיה ההרגשה שלנו לגבי אותו צבע.
 
טיפ -  סיבות שבעטיין הילדים חוזרים על אותו צבע מספר פעמים בציור:
 
1. ילדים אחרים בגן לקחו את יתר הצבעים.
 
2. לעיתים הגננת מעוניינת לחשוף את הילדים לצבע ספציפי, כדי ללמד אותם ואז היא מחלקת את אותו צבע לכולם.
 
3. הילדים נמצאים במסגרות שונים כמו: חברים שלו, אצל סבא וסבתא,במסגרות הללו הם לא הסביבה הטבעית שלהם ולכן לא בודקים ציור אחד אלא כמה ציורים מתקופות שונות.
 
4. כאשר הצבעים אינם תקינים/שבירים הילד ישתמש בצבעים אחרים ולכן חשוב מידי פעם לבדוק ולהוציא צבעים לא תקינים/שבורים.
 
5. כאשר הילד חוזר עם ציור הביתה, כדאי לשים לב האם "הבית" באותו צבע בסביבה אחרת.
 
 
ניתן לחלק את הילדים לשתי קבוצות עיקריות:
 
1. ילדים המעדיפים רק צבעי פסטל או פנדה, דבר המעיד על רגישות מוגברת. 
2. ילדים המעדיפים לצייר בעיפרון או עט, דבר המעיד  על ילדים פחות רגשיים.
 
צבע אדום
 
הצבע האדום מסמל לנו את תכונות הבאות: אהבה, שנאה, תוקפנות, אימפולסיביות, חום, להט, עקשנות, תחרותיות, מרדנות, התלהבות. אם נסתכל על תמרורי אזהרה בכבישים (תמרור עצור או אין כניסה), כולם בצבע אדום. לצבע האדום ישנה השפעה מאוד חזקה על הדופק והלב, דבר הגורם לנו לפעול באופן מואץ יותר ולכן לא כדאי לצבוע לילד את הקיר בחדרו בצבע אדום, היות ודבר זה משפיע על הילד. אולם במזון בצבע אדום שאנו אוכלים מזון, ישנם ערכים תזונתיים גבוהים של ברזל.
 
צבע כחול
 
הצבע הכחול מסמל לנו את התכונות הבאות:שלווה, רוגע, אמונה, נאמנות, צדק, אמת, סבלנות, רגישות יתר. ילדים אשר הצבע הכחול הוא הדומיננטי בציוריהם מורה לנו על רגישות מאוד גדולה, הם מצפים מאיתנו לתשובות חדות וברורות ואנו חייבים להציב להם הרבה אתגרים וגבולות רגשיים.
 
לצבע הכחול ישנה השפעה מאוד חזקה על מערכת העצבים בגוף האדם. בדרך כלל האזורים הרגשיים אצל ילדים שהצבע הדומיננטי שלהם הוא כחול הם: לב, גרון, בלוטת התריס. 
הפן השלילי מראה על חסימה בתקשורת, דיבור או מופנמות ואילו הפן החיובי מורה על שילוב של הרמוניה ואינדיבידואליסטיות.
.
צבע צהוב
 
הצבע הצהוב מסמל לנו את התכונות הבאות: חום, נתינה, אגו, שליטה, יציבות, מנהיגות, אתגרים, שמחה, אימפולסיביות. כאשר אנחנו אומרים את המילה צהוב המילה הראשונה שעולה היא השמש המסמלת עבורנו התחלות חדשות, פריחה, לבלוב, לקיחת יוזמה וכדומה.
כאשר ילד משתמש יתר על המידה בצבע צהוב הדבר יכול להסביר לנו על אימפולסיביות או הפרעת קשב וריכוז. כמובן שיש צורך לאבחן זאת ולא לצאת בהכרזה חד משמעית. האזורים הרגשיים הם: הבטן והקיבה. אנשים אשר חולים בנפשם לא יכולים לסבול את הצבע הצהוב.
 
צבע כתום
 
הצבע הכתום מסמל לנו את התכונות הבאות: אופטימיות, שמחה, שובבות, יצירתיות, מיניות, התחלות חדשות, התלהבות ודעיכה. הצבע הכתום מרומם את מצב הרוח וגורם לנו לתאבון מוגבר.
 
טיפ -  לילדים שאינם רוצים לאכול שימו מפה או תחתיות בצבע כתום כך תגרמו לילדכם לאכול יותר. 
 
התפוז והקלמנטינה הינם בצבע כתום ולכן בפרות הללו יש המון ויטמין c. במחקר שקראתי לאחרונה, נשאלה שאלה האם הצבע של משטח העבודה יכול להשפיע על תפקודם של העובדים ולשפר את הישגיהם בעבודה? מסתבר שכן. כאשר הוחלפו שלחנות העבודה מאפור לכתום, רמת ההספק והתפוקה עלו פלאים ומצב רוחם השתנה לטובה.
 
צבע ירוק
 
הצבע הירוק מסמל עצים, פרחים, דשא, לוח בכיתה, חדר ניתוח ועוד. חשוב לציין שהצבע הירוק מסמל את הטבע ואפילו את צבע השמש. ישנה סברה הטוענת כי צבע השמש הינו ירוק ולא צהוב כפי שאנחנו הורגלנו עוד בגן הילדים. ההסבר הוא שהשמש פורסת את הקרניים שלה לאדמה והצמחים הירוקים מחזירים את האור אל השמש בחזרה. הצבע הירוק מסמל את קו האמצע - איזון בין ימין ושמאל ולכן תכונות המייצגות את הצבע הירוק הם: נינוחות, שלווה, רוגע, התחלות חדשות, התפתחות, אחדות, ערבות הדדית וצמיחה, ילדים שהצבע הדומיננטי אצלם הוא  ירוק הם ילדים שקשה להם לפעול תחת לחץ ולא יכולים לקבל מרות. השהות בטבע נותנת להם רוגע ושלווה והם בעלי חשיבה מפותחת וקליטה מהירה.
 
צבע סגול
 
הצבע הסגול מתחבר לזקנה וגם לרוחניות (דברים נסתרים, תעלומת "העין השלישית" ועוד).
ילד המצייר בצבע סגול מראה לנו על אינטואיציה פנימית גדולה מאוד. כאשר אנחנו הבוגרים מתלבטים בסוגיה מסוימת, כדאי מאוד לשתף את הילדים ולשאול אותם מה הם חושבים או יודעים. ישנה אמרה האומרת: הנבואה ניתנה לילדים ולשוטים. הילדים אומרים את האמת בצורה הכי ישירה ללא שום מחסומים או עיכובים. כאשר הצבע הבולט בציור הילד הינו סגול, אנחנו למדים שתכונות האופי יהיו: אהבה ללא תנאי, רגשנות, אהבת אתגרים, חוסר פחד מסכנות, מתחברים לרוגע,  אוהבים אך מתרחקים מכולם, סקרנים ומסתוריים.
 
צבע שחור
 
לכל אחד מאיתנו ישנו סיפור כזה או אחר עם הצבע השחור. במהלך השנים אנשים התייחסו לצבע השחור רק בקונוטציה שלילית, אך אנו יודעים כיום שלכל צבע יש את הצד החיובי והשלילי. כאשר אנחנו רואים מכונית שחורה "ב.מ.וו",  מה אנחנו מרגישים כלפי האדם שנמצא בתוך הרכב? אנחנו סוברים שאדם זה הינו שונה מאיתנו ואנחנו מבדלים אותו. ילד הצובע את הציור בצבע שחור מראה לנו שהוא רוצה להיות שונה מאחרים ולא דומה להם לדוגמא: ילד בן 5 רוצה להיות בחברת ילדים גדולים ממנו ולכן הוא מבודד את עצמו מהחברה שלו. יכול להיות גם שהוא מתנשא מעל כולם במיוחד בחברה הקרובה. כאשר אנחנו רואים את הצבע השחור אנחנו מרגישים לעיתים: פחד, איסור, חרדה, מוות ועצבות. חשוב לזכור שציור אחד לא משקף את תכונות האופי של הילד, דבר זה צריך לחזור לפחות ב- 6 עד 8 ציורים בתקופה של חודש לפחות. כמובן שישנם עוד פרמטרים שחשוב לקחת אותם בחשבון חוץ מהצבע. חשוב לזכור שישנן חיות שצבעם שחור כמו חתול שחור, פנתר ועוד  
 
צבע חום
 
צבע חום מזכיר לנו את האדמה. אנחנו יודעים שכמה מים שנשפוך לאדמה הם יחלחלו וייעלמו.  האדמה לעולם אינה יודעת שובע ותמיד יש לה רצון לעוד.  כאשר אנחנו מערבבים את הצבעים: כחול, אדום וצהוב נקבל צבע חום. ילדים שהצבע חום הינו הדומיננטי בציוריהם יהיה קשה מאוד לשמח או להצחיק אותם אך מצד שני התנהגותם תהיה מאוד ילדותית.  ישנה קיצוניות מאוד גדולה בדרך חשיבתם והם מחפשים תדיר יציבות בחיים אולם מרגישים תמיד בחוסר יציבות. כאשר אנחנו רואים את הצבע החום אנחנו מרגישים יציבות, קביעות והליכה בדרך החוקית והנוקשה. בנוסף מסמל הצבע החום את עשייתו של האדם אשר בד"כ 
יהיה  סגור, מופנם ומעדיף עשייה על פני דיבורים.
 
 
משחק הצבעים
 
במשחק זה תוכלו לשחק עם הילדים במהלך החופשה. לפי בחירה של הצבע נוכל ללמוד רבות על תכונותיו של הילד, מה מניע אותו ומה הם כיווני החשיבה שלו.
 
כיצד משחקים במשחק הצבעים?
 
לוקחים  8 כרטיסים בצבעים הבאים: כחול כהה, ירוק כהה, כתום, בורדו, צהוב, חום,  שחור ואפור. המטרה של המשחק היא לראות איזה צבע בוחר הילד כצבע ראשון כצבע שני וכו'.
 
בחירת הצבע הראשון - מראה לנו כיצד הילד מגיע למטרותיו ואיזו דרך הוא בוחר כדי למשש את היעדים והמטרות שלו.
 
בחירת הצבע השני – מלמדת אותנו על היעדים והמטרות של הילד.
 
בחירת הצבע השלישי והרביעי - מראה לנו את המצב הנוכחי בו הילד נמצא ואת הסיבות והצרכים שבעטיין הוא נמצא שם.
 
בחירת הצבע החמישי והשישי -  מראה לנו את רמת האדישות של הילד ועד כמה הוא מוכן לדחות את הסיפוקים המיידיים שלו.
 
בחירת הצבע השביעי  והשמיני - מראה לנו את התרחקותו של הילד מהחברה שבה הוא נמצא ועד כמה הוא מדחיק את הדברים.
 
כאשר ישנם שני מקומות הדבר מורה לנו שהסיטואציה היא בין לבין ואין משהו טוטאלי.      
 
צבעי המשחק ומשמעותם:
 
צבע כחול כהה  - מעיד על עומק רגשי, דקות הבחנה, שלווה, שביעות רצון, רוך, אהבה, חיבה.
 
צבע ירוק כהה -  מעיד על רצון גמיש, מתגונן, אוטונומי, בעל זיכרון, רכושני, לא משתנה, התמדה, עקשנות, הערכה עצמית.
 
צבע כתום -  מעיד על תת רצון, תוקפנות, אוטונומי, תחרותי, יעיל, תשוקה, רגשניות, מיניות.
 
צבע צהוב - מעיד על ספונטניות, פעיל, פתוח, התלבטות, שאפתנות, שמחת חיים, תיקווה, מקוריות.
 
צבע בורדו - מעיד על אהבה ללא תנאי, רגשנות, אהבת אתגרים, חוסר פחד מסכנות, מתחברים לרוגע, אוהבים  מצד אחד אך מתרחקים מכולם, סקרנים ומסתוריים.
 
צבע חום - מעיד על יציבות, קביעות, ילדים קשים אשר הולכים לפי הספר, סגורים, מופנמים, מעדיפים עשייה על פני דיבורים.
 
צבע שחור – מעיד על פחד, איסור, חרדה, מוות, עצבות, התבדלות. יוצא דופן, קושי בהתחברות חברתית.
 
צבע אפור -  צבע זה הוא שילוב של שחור ולבן והוא נחשב לצבע נטרלי. תכונות האופי של הצבע האפור: עייפות, כבדות, קושי בזרימה, התבודדות, חוסר שמחת חיים.
 
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך ערבי גיבוש בנושא פענוח ציורי ילדים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן