מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > חופשת לידה

שאלות נפוצות ותשובות מנצחות בראיונות עבודה

מאת: יפעת חגג-מילוא | פורסם: 12/6/2019
שאלות נפוצות ותשובות מנצחות בראיונות עבודה

את אמא, תמה לה חופשת הלידה וכעת יש לך ראיון עבודה חשוב. בואי לקרוא מה הן השאלות שתשאלי, מה הן התשובות שכדאי לך לענות וגם ממה מומלץ להימנע. כתבה חשובה לכל מי שמחפשת עבודה

כמה פעמים הלכת לראיון עבודה ושום דבר לא קרה? אז זה הזמן לקבל מספר כלים שיעזרו לך לעבור ראיונות עבודה בהצלחה. כמו כל דבר אחר בחיים גם קבלת תשובה חיובית היא מטרה נעלה וברת השגה אך כמו בכל דבר בחיים צריך לדעת את כללי המשחק על מנת להשיג ניצחון. 
 

ראיון עבודה הוא כאנלוגיה למשחק בין שני שחקנים, המראיין והמרואיין, המעבירים ביניהם אינפורמציה שלאט לאט בונה מסד נתונים עבור שני הצדדים. זאת על מנת לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך התהליך. 
 
ראיון עבודה הינו חלק קריטי ומשמעותי במשחק ועל מנת להצליח לעבור לשלב הבא, עליך לדעת לשחק בקלפים שבידייך בצורה הטובה ביותר. 
 
רוב השאלות הנשאלות בראיון עבודה הן שאלות החוזרות על עצמן, וסביר להניח שנתקלת בהן בוורסיה כזו או אחרת בעת ראיונות קודמים שעברת. השאלה הנשאלת היא האם את יודעת שהתשובה שלך קידמה אותך לעבר המטרה ולא עצרה אותך כבר באותה הנקודה? קשה לדעת זאת באופן מוחלט אך יש הסכמה לגבי אופי התשובות שהמראיין מצפה לשמוע.
 
השאלות הנפוצות והתשובות המנצחות:
 
1. ספרי לי על עצמך -  אומנם זו לא שאלה אלא בקשה, שתופיע תמיד בתחילת הראיון. עלייך להיות מרוכזת ולהכין מבעוד מועד את התשובה שאורכה לא יעבור את אורכן של שלוש שורות ותכלול: שם, השכלה, תפקיד אחרון (בקצרה). 
 
2. ספרי לי על מקומות העבודה הקודמים שלך -  נכון, למראיין יש את כל המידע בקורות החיים, אבל מה שהוא רוצה להשיג זה לא את המידע שרשום, אלא את זה שנמצא בין השורות. הקפידי לדבר בצורה עניינית, לעולם אל תשמיצי את החברה הקודמת בה עבדת או את בעלי התפקידים. צייני את פירוט התפקיד ובסוף את הסיבה לעזיבה.
 
3. למה את מתאימה לתפקיד? - שאלה שרצוי לא להיתקל בה בפעם הראשונה בראיון. כאשר את מוזמנת לראיון שבי מול הגדרת התפקיד ורשמי לפנייך מה הם היתרונות שלך לתפקיד ולמה את הכי מתאימה. רצוי שתחשבי באותה ההזדמנות על הערך המוסף שאת מביאה איתך לתפקיד.
 
4. מה אהבת/ לא אהבת בתפקיד האחרון? - שימי לב, כאן המראיין מחפש לשמוע תשובה שתרצה אותו. אם, לצורך דוגמה, בתפקיד האחרון אהבת את עבודת שטח והתפקיד המוצע לך הוא עבודה משרדית - ברור שייווצר פער בציפיות בין הצדדים. כנ"ל לגבי דבר שלא אהבת בתפקיד.  עבודת הכנה לראיון תכין אותך לענות תשובה בעלת תוכן שלא תפריע לקבלתך לעבודה. 
 
5. מה היתרונות שלך?/ מה הערך המוסף שלך?/ מה הן תכונות הטובות שלך? - אותה הגברת בשינוי אדרת. את צריכה לציין רק את התכונות-היתרונות שלך הרלוונטיות להצלחה בתפקיד, התכונני לכך שהמראיין יבקש דוגמאות.
 
6. מה החסרונות שלך?/ במה היית רוצה להשתפר?/ מהו עקב אכילס שלך? /מה הן התכונות השליליות שלך?  - בשאלה זו עלייך לציין תכונות שלא יפריעו להצלחתך בתפקיד, גם כאן תדרשי להביא דוגמאות. אזהרה ידידותית המתייחסת לשאלות 5 ו-6 - השתדלי להימנע מהתכונה "ביקורתיות" על כל הווריאציות שלה. ביקורתית כלפי עצמי/כלפי אחרים. הביאי קצת יצירתיות לראיון. 
 
7. איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים? מהן שאיפותיך המקצועיות? - השאלה הזו מבקשת לבחון התמדה במסווה של שאפתנות. רצוי תמיד לשאוף קדימה ולציין זאת בראיון, אלא אם כן הובהר לך מראש כי מדובר בתפקיד שאין בו שום אופק גם לא רוחבי. במידה וכן יש אופק - רצוי לציין שברצונך להתקדם ולהתברג בתפקיד בכיר יותר בחברה. 
 
8. מהן ציפיות השכר שלך? ומה היה השכר האחרון שלך? - לפני הראיון ערכי סקר שוק באינטרנט ובררי בטבלאות השכר (מתפרסמות בחברות השמה) מה הערך הנוכחי שלך בשוק. מומלץ לא לבקש את הרף העליון אך גם לא את הרף התחתון. תדאגי למסור מספר שתוכלי להתמקח עליו בקבלת החוזה. 
 
ומה לגבי ילדים ומשפחה?
 
אינני מעוניינת להתעלם משאלות הנשאלות רבות מהאימהות בעת ראיונות עבודה: כמה ילדים יש לך? האם יש לך סידור כשהילד חולה? ועוד, אך בטרם אתייחס לשאלות אלו, אני רוצה לציין בפניכן כי בישראל קיים חוק השומר על זכויותינו כנשים הדורשות עבודה: חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. החוק קובע רשימה של נושאים אשר ההסתמכות עליהם, כקריטריון בראיון קבלה לעבודה, נחשב כאפליה אסורה. ולכן, עוד בזמן שאתן כותבות את קורות החיים שלכן אינכן מחויבות לציין את גילכן ומצבכן המשפחתי. 
 
כן, אסור למעסיק לשאול על גילכן, על המצב המשפחתי, האם את נמצאת בטיפולי פוריות/ הפריה חוץ גופית, האם את מתכננת הריון, ובאותה נשימה גם אסור לו לשאול שאלות בנושא גזע, דת, ארץ מוצא, והשקפה פוליטית.
 
כמו כן, במידה וספקתן מידע זה בעקיפין, חל איסור על המעסיק לקבל החלטה על סמך הקריטריונים האלו. בפועל מאוד קשה להוכיח כי אחד מהקריטריונים הוא הסיבה לאי קבלה לעבודה, זאת היות ולמראיין אסור לשאול בצורה ישירה האם את מתכננת הריון או האם יש לך ילדים, לכן הוא יעביר את הכדור אליך ויבקש לדעת האם יש לך מחויבות מעבר לשעות העבודה הסטנדרטיות, זאת היות ונהוג בחברה לעבוד שעות נוספות. במקרה כזה ההחלטה בידייך, את יכולה לציין כי את אמא ולכן יש לך מחויבויות אחרות ומצד שני את לא חייבת לציין מהי המחויבות האחרת. מה שכן, את יכולה לתת פתרון ולציין כי נניח X פעמים בשבוע את יכולה לעבוד שעות נוספות אך בשאר השבוע יש לך מחויבות קודמת. 
 
מאחלת לכולכן - בהצלחה בראיון העבודה הבאה!

מה כדאי לך לדעת על עבודה מהבית? לכתבה לחצי כאן

 
 
המאמר נכתב על ידי: יפעת חגג מילוא, העצמה אנושית, ייעוץ והכוונה תעסוקתית, ייעוץ פיתוח וקידום עסקי. ליצירת קשר עם יפעת ולמידע נוסף - לחצי כאןיפעת היא גם מנהלת פורום הקריירה של טיפת חלב ברשת - למעבר לפורום לחצי כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן