מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

מדוע תינוקות בוכים? לפעמים הם פשוט עייפים

מאת: דנה מדינה – אישוני לילה | פורסם: 6/6/2019
מדוע תינוקות בוכים? לפעמים הם פשוט עייפים

עייפות נחשבת לאחת הסיבות הנפוצות ביותר לבכי של תינוק. בואו לקרוא כיצד תוכלו לזהות את העייפות בזמן ולמנוע הרבה מאוד מצבים של בכי קורע לב ועייפות מצטברת

מדוע תינוקות בוכים? רעב, גזים ושיניים הן ללא ספק התשובות הנפוצות. אך למעשה אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שתינוקות בוכים היא עייפות שאינה זוכה למענה בזמן. 

מדוע תינוקות בוכים? זאת כל תינוק יודע: בשבועות הראשונים תינוקות בוכים כאשר הם רעבים. עד גיל שלושה חודשים תינוקות בוכים  גם כאשר כואבת להם הבטן. בגיל חצי שנה תינוקות בוכים כי צומחות להם השיניים (למשך בערך שנתיים) ומגיל עשרה חודשים תינוקות בוכים כי הם חרדים מנטישה. אבל רגע, עשית כל מה שצריך – האכלת, הרגעת, מרחת, נשארת –  ובכל זאת התינוק שלך ממשיך לבכות? אז זכרי, תינוקות בוכים גם כאשר הם עייפים. 
 
יש איזו משחה? אולי טיפות? 
כשתינוקות בוכים מעייפות לא צריך תכשירים ותרופות. פשוט צריך להשכיב אותם לישון בזמן. אז זהו שאם תינוקות בוכים מעייפות, למעשה זה קצת יותר מורכב. צריך להתקין את הסלקל במכונת הזמן, לחזור אחורה כ-20-30 דקות ואז להשכיב אותם לישון. כמו שאמרתי, בזמן. 
 
אז אתמקד בפתרונות מעשיים קצת יותר: כמובן שיש להשכיב תינוקות בוכים ועייפים לישון, גם אם זה באיחור. אך הפיקו מהבכי לקחים ולמדו לזהות בעתיד את חלון השינה - הרגע הנכון לישון.
 
חלון שינה
חלון שינה הוא פרק הזמן האופטימלי בו מומלץ להשכיב את התינוק לישון. הוא נפתח עם הופעת סימני העייפות הראשונים ונסגר כעבור 15-30 דקות. לרב תינוקות נרדמים בקלות במהלך חלון השינה. פיספוס החלון מביא את התינוק למצב של עייפות יתר, ובמצב זה - תינוקות בוכים. אבל לא רק בוכים - גם צוחקים, מתמלאים באנרגיה או נעשים חסרי שקט. כל תינוק מגיב באופן שונה למצב העייפות המוגזם הזה. התוצאה? התינוקות בוכים בזמן ההרדמה, ישנים פחות טוב, מתעוררים מוקדם ויש כאלו שגם וגם וגם. שינה לא איכותית שכזו גוררת עוד עייפות. רק שעכשיו זו כבר עייפות מצטברת.
 
איתותים מוקדמים
כשתינוקות מתחילים להרגיש עייפים וחלון השינה שלהם נפתח, הם משדרים לנו איתותים. כל מה שצריך הוא לזהות אותם נכון ולהשכיב לישון מיד (או תוך 15 דקות בערך). הבעיה היא שסימני העייפות האלו נראים קצת שונה אצל כל תינוק - הסימנים הראשונים יכולים להיות פיהוקים, ירידה בפעילות, בהייה, שיפשוף עיניים או ירידה בכמות החיוכים. וכשהתינוקות בוכים? לרב כשתינוקות בוכים הם מסמנים לנו שחלון השינה כבר התפספס.
 
מאחר ואין כלל אחד שחל על כולם, על ההורים ללמוד לזהות את סימני העייפות של התינוקות שלהם. בשלב הלימוד, שוב, תינוקות בוכים, אבל הפעם זה בסדר: זהו תהליך של ניסוי וטעיה אז אין מנוס מקצת טעיה. 
 
מתי להשכיב לישון?
ההמלצה הראשונה להורים שמדווחים על קשיים בשינה או על כך שהתינוקות בוכים בזמן ההשכבה היא - השכיבו אותם לישון מוקדם יותר. הורים רבים מופתעים לגלות כמה מהר תינוקות מתעייפים. בתחילת חייהם הם רק מתעוררים, מספיקים לאכול ולבהות קצת באוויר (פעילויות מעייפות לכל הדעות) וכבר צריכים לחזור לישון. עד גיל 3 חודשים הם יכולים להשאר ערים בין 3/4 שעה לשעתיים לכל היותר. לאט לאט הם מפתחים יכולת להשאר ערים פעם-פעמיים ביום למשך שעתיים וחצי (3-5 חודשים), בהמשך זה מתארך ל-3.5 שעות (בגיל 5-8 חודשים) ובערך בגיל 8 חודשים - הם מתרגלים לאט לאט ל-4-5 שעות ערות רצופות. אם התינוק שלכם ער פרקי זמן ארוכים יותר, סביר להניח שהוא מפספס את חלונות השינה. 
 
כן, הם מתעייפים מהר מאוד, לפעמים נדמה שאי אפשר להספיק לעשות איתם כלום. פלא שכל כך הרבה תינוקות בוכים מעייפות?
 
רישמו ולימדו
רישמו הכל - מתי התינוק התעורר, מתי זיהיתם סימן עייפות ראשון, מתי הוא נרדם וכמה קל או קשה זה היה. לאחר כמה ימים תהיה לכם רשימה של הצלחות וטעויות. בימים הבאים – שחזרו את הצלחות ודלגו על הטעויות. 
 
בנוסף, אם תסכמו את כמות שעות השינה ותשוו אותה להמלצות, ייתכן ותגלו שלתינוק שלכם חסרות כמה שעות שינה ביממה. השלימו את החסר ע"י הקדמה של כל השכבה. הגעתם לכמות שעות מספקת? כנראה שהתינוק שלכם הולך לישון בזמן.
 
הקץ לדמעות
הורים שלומדים לזהות את רגעי העייפות הנכונים, מדווחים על שיפור משמעותי במצב הרוח של התינוק. זהו שינוי מהיר וקל ליישום (בניגוד לשינוי התנהגותי שגם הוא חשוב אך מצריך מאמץ רב) שגורם לתינוקות לישון יותר ולבכות הרבה פחות.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן