מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

בלוג הורים > לכל הכתבות

את לא מניקה? התביישי לך

מאת: שירי ארץ קדושה - גילרן | פורסם: 9/7/2012
את לא מניקה? התביישי לך

משרד הבריאות מנסה לעודד הנקה ועל הדרך רומס אמהות צעירות ומסורות שפשוט לא יכולות להניק. מי נתן לכל אותם אנשי מקצוע מכובדים את הזכות להדביק עלינו תווית?

השבוע פרסם משרד הבריאות חוזר ובו הנחיות חדשות בנושא הנקה. אני אפתח את הנאום חוצב הלהבות שלי בהצהרה שאין ספק שחלב אם הוא מזון בריא, מזין ועשיר - ואני ממליצה בחום לכל אם להניק. יחד עם זאת, את הפוסט הזה אני כותבת לכל אותן אמהות שלא הצליחו להניק, שחשו מתוסכלות ושהחברה פשוט לא הניחה להן לנפשן. אני עצמי נפלתי והפכתי להיות קורבן הנקה. חלק גדול, מכן שזכו להניק, לבטח לא מבינות על מה אני מדברת וטוב שכך. הפוסט הזה מוקדש לכל אותן אמהות שרצו, ניסו, לא הצליחו ונאלצו לוותר על הנקה.

המסר שלי בעניין הוא ברור: אמא טובה לא נמדדת בשאלה האם היא הניקה או לא. יש מאות אלפי ילדים מוזנחים שהניקו אותם כשהם היו קטנים. נכון שלא הנקתי את ילדיי אבל תאמינו לי – לילדים שלי לא חסר דבר. גם אותי ואת אחיי לא הניקו וטפו טפו טפו, יצאנו לא רע בכלל.

 
את ביתי הבכורה ילדתי בלידה רגילה, לאחר הלידה לא סבלתי משום תפר או כאב כזה או אחר. בפעם הראשונה כאשר ניסתי להניק אותה – לא הצלחתי, האחות הציע לי לישון מעט ואז לנסות להניק אותה שוב ותנחשו מה – שוב לא הצלחתי. אימי סיפרה לי שגם לה הייתה את אותה הבעיה, היא גם לא הצליחה להניק. אחות ההנקה הציעה לי לשכור מ'יד שרה' משאבה, כמובן שהקשבתי לה ושכרתי משאבה. לא סתם משאבה פשוטה לקחתי לי, בחרתי את המשאבה הכי יקרה ומשוכללת -,  אך גם זה לא הועיל והחלב סרב בעקשנות של חלב אם לצאת.
 
הסתובבתי במשך ימים שלמים עם גודש בחזה ואף רופא לא רצה לתת לי כדורים לייבוש חלב. ניסיתי כרוב, אפונה וקשירת חיתולים אבל הכאבים הלכו והתגברו. בסופו של דבר הגודש התפתח לכדיי זיהום, כאשר במקום להיות עם ביתי התינוקת שכבתי בבית עם חום ועם כאבים קשים. אתן מבינות את האבסורד? צלחתי את הלידה בשלום והרגשתי ממש טוב אחרי, אבל בגלל כפיית הנקה נאלצתי לשכב כמה ימים בבית ולא הצלחתי לתפקד. 
 
לצערי, אני לא לבד בעניין, כמה  מחברותיי הקרובות הפכו לקורבנות הנקה, כאלה שלא נתנו להן כדורים לייבוש חלב, כאלה שעמדו להן על הראש ולחצו עליהן להניק בזמן שהן רק רצו לנוח והרשימה עוד ארוכה. 
 
אז אני רוצה לנצל את הבמה הזו שנתנה לי בכדי לפנות לכל אותן האמהות שהביטו בי בזלזול וחקרו אותי מדוע אני לא מניקה - תתמקדו בחיים שלכן! נכון, ההנקה היא בריאה וחשובה, אבל לא כל אחת מצליחה או מתחברת לעניין, כך שאין כל צורך לחפור על יתרונות ההנקה, באמת. שליפת שד לא הופכת אתכן אוטומטית לאמא אדמה, אז תפסיקו להתלהב כאילו המצאתן את האנושות.
 
כל אותן אמהות שלא התחברו להנקה - אתן עדיין אמהות אמיתיות, אל תתנו לאף אחד ל*@#! לכן את השכל. חוכמה, מנת משכל וכישורים לימודיים הם שאלה של גנטיקה והשקעה בילד שלכן - זה ממש לא תלוי בחלב אם. אהבו את הילד שלכן, חבקו אותו, נשקו אותו, תהיו שם לצידו בטוב וברע, השקיעו בלימודים שלו, וחנכו אותו להיות תלמיד טוב ויותר חשוב מכל - אדם טוב. אין כל קשר בין חלב אם לבין האנשים שהפכנו להיות. 
 
כיום יש תחליפי חלב טובים ואיכותיים בשוק, אני מכירה כל כך הרבה אנשים מוכשרים שבינקותם הזינו אותם בחלב פרה עם קורנפלור והם יצאו חכמים, מוצלחים ובריאים, כך שאין סיבה שתחליפי החלב לא יספיקו  גם לקטנים שלכן. 
 
לכל אותם שרים, אחיות, רופאים ובכלל לכל אותם אנשים טובים שכופים עלינו הנקה – מאוד קל להיכנס לנו לשדיים ולמנוע מאיתנו לתת לקטנים שלנו מוצצים ותחליפי חלב. מי שיכולה להניק - תעודדו אותה. מי שלא מצליחה להניק – תרדו לה מהשד בבקשה, הסבירו לה שזה בסדר, שהיא אמא טובה ושלא עשתה כל רע.
 
אלפיי תינוקות ננטשים בבתי חולים מכיוון שהאמהות שלהן לא הצליחו להתמודד עם לידתם, אולי תשקיעו את הזמן והמשאבים בכדי ללוות אותן ברגעים הקשים.
 
 לא הכל ורוד במחלקת יולדות, יש לכם עוד הרבה עבודה. אז בואו נתחיל מזה שתעזבו אותנו בשקט בבקשה.
 
*אמא עצבנית היא שירי ארץ קדושה - גילרן. בת 31, עו"ד בדימוס, כתבת בהווה וגם אמא ל-2...

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן