מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

איך עוברים דירה וממשיכים לישון טוב?

מאת: נעמה ברודי-שמש | פורסם: 5/8/2019
איך עוברים דירה וממשיכים לישון טוב?

עונת מעברי הדירות החלה, בואו ללמוד כיצד תעברו דירה עם ילדים מבלי לפגוע להם בהרגלי השינה הטובים ואולי אפילו תצליחו לשפר את ההרגלים הקיימים

כותבת: נעמה ברודי-שמש יועצת שינה לתינוקות ופעוטות. "חלומות נעימים"

 
הנה החלה לה עונת "מעבר הדירה". משפחות רבות מתכננות את מעבר הדירה בזמן החופש הגדול. זוהי התקופה הטובה ביותר למעבר. השנה מסתיימת בכל המסגרות השונות והתחלה חדשה בפתח.
 
מעבר דירה זוהי תקופה לא פשוטה עבור ההורים. יש כל כך הרבה סידורים, אריזות, הוצאות מתוכננות ולא מתוכננות, חששות, לבטים, ויש פחות מידי שעות ביממה כדי להספיק הכל עד לשעת השין, ובתוך כל ההמולה יש כמובן גם את הילדים. הם אמנם לא סוחבים על כתפיהם את כל המעבר, אך עדיין  הם עוברים טלטלה לא קטנה. 
 
למרות שיכול להיראות שתינוקות קטנים לא ישימו לב למעבר דירה, לא כך הדבר, הם מרגישים הכל סביבם: את הלחץ, את השינויים במצב הרוח, את הפחדים וכו'. בתקופה זו הם עשויים להיות יותר תלותיים מהרגיל ומאוד רגישים. חשוב להיות קשובים אליהם, להכיל את התנהגותם (כן, עוד דבר על הראש...) ולספק להם את הביטחון לו הם זקוקים.
 
גם בהקשר של שינה מעבר דירה הוא דבר קשה עבור תינוקות וילדים, במקרים רבים קיימת נסיגה בהרגלי השינה, גם עבור כאלה שרכשו כבר הרגלי שינה בריאים. הם עשויים להתעורר יותר בלילה, לבקש בקבוק גם אם נגמלו מארוחות לילה, להתעורר עם חלומות רעים, לחזור להרטיב בלילה. לכן, השתדלו לא להוסיף שינויים לפני המעבר ובתקופה הראשונה בבית החדש. גם ככה יש להם הרבה להכיל.
 
הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור דירה ולשמור על הרגלי שינה טובים:
 
אין לעשות שינויים בהרגלי השינה בשבועות האחרונים בבית. את כל השינויים תדחו לשבועיים לאחר המעבר. תנו לילד להסתגל לבית החדש כשבועיים, שלושה ואז תוכלו להתחיל בשינויים שרציתם.
 
ספרו לילדים מבעוד מועד על המעבר - עשו זאת בזמן המתאים בהתאם לגיל הילד. לילדים צעירים עד גיל בית ספר, ספרו כמה ימים או שבועות לפני המעבר, אם תספרו יותר מידי זמן מראש הם עלולים לפתח פחד ולחץ מהמעבר. דאגו שהם לא ישמעו את הבשורה דרך שיחה עקיפה.
 
קחו אותם לביקור בבית החדש. תראו להם איפה יהיה החדר שלהם וספרו להם עם מי ישנו בחדר.
 
אל תעשו שינויים במיטת התינוק/ילד בבית החדש. קודם תנו לו להתרגל לחדר החדש עם המיטה המוכרת והידועה שלו. המיטה שהוא כבר מכיר, תיתן לו ביטחון ותקל על ההירדמות. באופן כללי השתדלו שכל הרכב החדר (חפצים) יהיה מוכר וידוע. במידה ואתם מעוניינים לעשות שינויים בחדר, עשו זאת בהדרגה, לאחר שהילד יתרגל לחדרו ולמיטתו. גם אם אתם מעוניינים להעביר את התינוק למיטת מעבר, תדחו את המעבר לפחות לשבועיים שבהם יהיה במיטתו הרגילה מקודם, בחדר החדש.
 
הקפידו לשים במיטתו בבית החדש, מצעים המוכרים וידועים לילד וכן כל חפץ מעבר/ בובה שאוהב ללכת לישון איתם. 
 
ספרו לילד על היתרונות של הבית החדש ושל חדרו החדש על פני הבית הישן.
 
ביום המעבר – תדאגו לסדר קודם כל את חדר הילדים. השתדלו שהכל יהיה מוכן עבורם לפני שתכניסו אותם הביתה. לא רצוי שייראו את הבית הקודם ריק וארוז (יכול לגרום להם לפחד וצער) וכן לא רצוי שייראו את הבית החדש בבלגאן. תדאגו לילדים לסידור אחרי המסגרות, עד שהבית יהיה מוכן עבורם ובמיוחד החדר שלהם והמיטה שלהם.
 
השתדלו לדחות גמילה ממוצץ, חיתולים וכדו', עד להסתגלות לבית החדש.
 
אם הילד חזר להרטיב בלילה, החליפו לו במיטתו, נקו מעט סביבו, שימו לו משטח יבש תחתיו (כמו מגבת גדולה). אין צורך להתחיל לקלח באמצע הלילה, זה יעיר את הילד ויקשה על ההירדמות אחר כך וישאיר לו הרבה זמן למחשבות... השתדלו לעשות זאת במינימום הפרעה: שרק הורה אחד יהיה בחדר, אל תדליקו אורות באמצע, הכינו מבעוד מועד את כל מה שתצטרכו לטיפול בילד באמצע הלילה. שדרו לו שעדיין לילה, שהכל בסדר ושיחזור לישון. לילה זהו לא זמן לשיחות על המצב.
 
אם הילד בא אליכם למיטתכם עם פחדים, החזירו אותו חזרה למיטה. השארת הילד במיטתכם, פירושה "שהמיטה שלו והחדר שלו לא בטוחים מספיק ושאכן יש שם משהו מפחיד ולכן זה בסדר שיישאר איתכם במיטה". 
 
אם התינוק חוזר לבקש בקבוק באמצע הלילה, ניתן לספק לו בקבוק ללילה או שניים, בתנאי שמיד אחרי זה חוזרים לשגרה. אל תחזירו אוכל בלילה לילד שכבר נגמל, הוא לא זקוק לזה מבחינת מזון, אלא כנראה שזה יושב על משהו רגשי, ניתן להקל בלילה או שניים לאחר המעבר וזהו.
 
היו חזקים. אכן זוהי תקופה לא קלה, אבל שדרו רוגע וביטחון בבחירה שלכם. שימרו על הרגלי השינה של ילדיכם, דווקא בתקופה זו, זה ייתן להם ביטחון שלא הכל מתערער סביבם. שינה טובה ואיכותית תוביל לימים שלווים ורגועים שיובילו ללילות של חלומות נעימים.
 
תתחדשו על הבית, תנוחו גם אתם וצאו לקפה אחרי המעבר.
 
בהצלחה וחלומות נעימים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן