מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

איך תגרמי לתינוק לישון טוב לאחר חזרה לעבודה?

מאת: דנה מדינה – אישוני לילה | פורסם: 6/6/2019
איך תגרמי לתינוק לישון טוב לאחר חזרה לעבודה?

חופשת הלידה הסתיימה? התינוק נכנס למסגרת יום? כך תשמרי על שיגרת שינה נכונה לתינוק גם לאחר החזרה לעבודה

החזרה לעבודה לאחר חופשת הלידה היא שינוי גדול עבורך. היום שלך כבר לא מורכב מהחלפת חיתולים, הנקה או טיול בעגלה אלא מדיונים סוערים לאישור התקציב, שעות מול המחשב או טיפול בלקוחות. 

 
מסוחררת מהשינוי? את לא לבד.
 
החזרה לעבודה משנה גם לתינוק שלך כמה סדרי עולם: לאוכל יש טעם אחר, סדר היום שלו משתנה והאנשים שמטפלים בו הם לא אמא! כל השינויים הללו יכולים לגרום לו (ולך) לישון פחות טוב ולהתעורר הרבה בלילה.
 
מה גורם לתינוק להתעורר בלילה לאחר שהאם חזרה לעבודה?
 
פחות שינה ביום – מיטה חדשה, שעות שינה שונות וגרויים אטרקטיביים יכולים לגרום לתינוק לישון פחות טוב ביום לאחר החזרה לעבודה של האם. כשתינוקות לא ישנים טוב ביום, הם לא ישנים טוב גם בלילה. 
 
גרוי יתר – החוויות החדשות שהוא חווה במהלך היום מסעירות כל כך שהוא פשוט לא מצליח להרגע גם בלילה. 
 
מחכה לך ער - את רוצה לראות אותו כמה שיותר ובכל יום. בייחוד לאחר החזרה לעבודה. אבל מה לעשות, אפילו לאימהות עובדות יש רק 24 שעות בכל יממה, ומתוכן תינוקות צריכים לישון כמות שעות די רבה. וכשתינוקות לא הולכים לישון בזמן, ההורים נאלצים לקום בלילה...
 
הוא מתגעגע אלייך -  אני לא כותבת את זה כדי לגרום לך להרגיש אשמה. את עובדת כדי לפרנס אותו, להגשים את עצמך, לבלות בחברת בני שיח מעניינים (בלי לפגוע ביכולות השיחה של תינוקך) וכדי להיות מאושרת. כל אלו הופכים אותך לאמא טובה יותר. ובכל זאת, טבעי שהוא יתגעגע אלייך ויתעורר יותר בלילה פשוט כי אלו השעות בהן את שם.
 
את מתגעגעת אליו – כן, גם הגעגועים שלך גורמים לו להתעורר בלילה. לא, אין לו יכולת קריאת מחשבות. יש לו יכולת להגיב אלייך. אולי החזרה לעבודה גרמה לך להניק פחות ואת קצת יותר נלהבת להניק בלילות? ואולי את מזנקת אליו עם כל רחש קטן כי זו עוד הזדמנות לחבק אותו? ואולי קראת את הסעיף הקודם (ופיספסת את הקטע שאת לא צריכה להרגיש אשמה) ומרגישה צורך לפצות אותו על החזרה לעבודה?
 
אז מה עושים כדי שהתינוק יישן טוב?
 
בחירת מסגרת מתאימה – לקראת החזרה לעבודה הורים רבים רושמים את ילדיהם למסגרת יום. חשוב לבחור מסגרת שתאפשר לתינוק שגרת שינה המתאימה לגילו.
 
להשכיב לישון בזמן – את מתגעגעת לתינוק שלך כל היום וחוזרת הביתה בהתרגשות – מה, כבר צריך להשכיב אותו לישון?
 
התשובה היא (לפעמים): כן. החזרה לעבודה לא צריכה לבוא על חשבון שעות השינה של התינוק. כשהוא מוכן לשנת הלילה (לפעמים אפילו בשש), הוא צריך לישון. הזכרתי כבר שתינוקות מתעייפים יותר במסגרת חדשה?
 
במקרים אחרים התשובה היא: כן, אבל רק לקצת. אם את רואה ששנת אחה"צ קצרה (20-40 דקות) מספיקה לתינוק שלך, אולי תוכלי בכל זאת להשכיב אותו לישון קצת יותר מאוחר. אם קשה לו להרדם במיטה אחה"צ, טיול בעגלה או במנשא עשויים לעזור. 
 
זמן איכות - תינוק שישן טוב נהנה יותר - גם כשהוא מבלה איתך. לא כדאי "למשוך" אותו ער ועייף בשביל עוד קצת זמן משותף. לאחר החזרה לעבודה הזמן שלכם יחד יקר. היפכי אותו לאיכותי. זמן איכות הוא זמן בו שניכם מרוכזים אחד בשני, עושים פעילות משותפת ובעיקר נהנים יחד. 
 
יום בלי אמא – לאחר החזרה לעבודה ייתכן ויהיו לך ימים ארוכים מחוץ לבית בהם תרצי שהתינוק שלך ישאר ער "רק עוד קצת" כדי שתספיקי לראות אותו. את עלולה לגלות שפיספסת פעמיים: לא הספקת כל מה שתכננת בעבודה (כי מיהרת הביתה) ומנעת ממנו זמן שינה יקר. 
 
אני רוצה להציע לך גישה חדשה: כשאת נשארת בעבודה עד מאוחר, עשי זאת בלב שלם. השלימי שעות עבודה כדי שתוכלי לצאת מוקדם ביום אחר. קבלי באהבה את העובדה שהערב מישהו אחר משכיב אותו לישון (גם זמן איכות עם אבא חשוב). אולי אפילו תנצלי את הערב הפנוי וצאי לבלות.
 
המנעי מלקבע את ההתעוררויות בלילה – לאחר החזרה לעבודה של האם שנתם של תינוקות רבים משתבשת. זו תקופת מעבר חולפת אלא אם כן מתפתח במהלכה הרגל חדש. שגרה קבועה, טקס שינה והקפדה על שעות השינה יעזרו לכם לצלוח את תקופת ההסתגלות. בלילה מומלץ להמנע מקשר עין, מלהאכיל בהתעוררויות שאינן לאוכל ומכל אינטראקציה מיותרת. 
 
נצלי את החזרה לעבודה כדי לשפר את הרגלי השינה שלו - תינוקות שבחופשת הלידה התרגלו להרדם רק כשאמא באזור, מגלים אחרי שהיא חזרה לעבודה שיש עוד דרכים להרדם. נכון, לא בטוח שהם יתנדבו מרצונם להרדם כך כשאת כן באזור, אבל עם קצת עזרה ועידוד נכון מצידך זה יקרה. נצלי את השינוי שמביאה החזרה לעבודה ושפרי את הרגלי השינה של ילדך.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן