מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

הפרעות אכילה וילדים: מה חשוב לדעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 25/8/2016
הפרעות אכילה וילדים: מה חשוב לדעת?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הפרעות אכילה מתחילות אצל ילדים כבר בגיל צעיר מאוד. בואו לקרוא כיצד תוכלו למזער את הנזק ולסייע לילדים לפתח קשר בריא עם אוכל

אנו מביאים ילדים לעולם ואחד הדברים שהכי חשובים לנו זה שהם יאכלו כמו שצריך בכדי שיגדלו בריאים, חזקים ויפתחו הרגלי אכילה נכונים וקשר בריא עם האוכל שהם מכניסים לגופם.
 

הפרעות אכילה הן מושג שתמיד מעלה אסוציאציה של נערות מתבגרות ומבולבלות או בחורות ונשים שמפתחות יחסים בעיתיים עם גופן ומשקלן. למרבה הפלא, הפרעות אכילה עלולות להתפתח בגיל צעיר מאוד, ממש מלידת התינוק והרבה פעמים, דווקא אנו, ההורים, גורמים לכך. 
 

על פי מחקרים שנעשו, כ-25 אחוזים מהילדים בגיל הרך סובלים מהפרעת אכילה כלשהי, הפרעת אכילה בגיל צעיר מתבטאת במגוון דרכים:
 

- פיתוח סלידה מסוגי מזון מסוימים
- אכילה תוך כדי טקס מסוים שחוזר על עצמו
- פליטות והקאות מרובות
- אכילה חסרת גבולות ועלייה קיצונית במשקל
- לחלופין ילד שאוכל מעט מאוד
ועוד

הפרעות אכילה מסוג זה עלולות להתפתח בשל בעיה רפואית, אלרגיה למזון מסוים, טמפרמנט של הילד ועוד.

איך תמנעו מהילד שלכם להשמין? לכתבה לחצו כאן
 

קיימות מספר דרכים למזעור הסיכויים להתפתחות הפרעות אכילה אצל ילדים, הפרעות שעלולות להתפתח לחמורות יותר בעתיד:
 

1. אל תסיחו את דעתו של הילד - הורים רבים, בכדי לגרום לילד לאכול, יהפכו עולמות, ישחקו משחקים ויסיתו את דעתו מאקט האכילה - רק בכדי שיאכל. כך קורה ששעת הארוחה הופכת למלחמת ראש בראש בין ההורה והילד, כאשר הילד לאט לאט לומד שהאכילה היא כלי באמצעותו הוא יכול לשלוט בהוריו. מי מאתנו לא אמר לילד בחייו "אם תאכל X תקבל Y" או התחנן "בבקשה תאכל עוד כפית אחת". באמצעות משפטים כאלה, הילד לומד שבמידה ולא יאכל - אנו נהיה מסכנים ולא זו המטרה. ילד צריך לאכול כי זהו צורך בסיסי שלו בשביל להתקיים בעולם, הוא צריך ללמוד שאכילה נועדה בשבילו, בשביל לחזק אותו, לשמור על בריאותו, התפתחותו ולמענו.
 

2. אל תדברו על דיאטה - נשים רבות, הרבה מהן לאחר לידה, חשות מתוסכלות מהשינויים שחלו בגופן. כך, מבלי לשים לב, הן מוצאות את עצמן נאבקות במשקלן, לעתים במשך שנים, והילד שלהן גדל אל תוך מציאות בה אמא עסוקה באובססיביות במשקלה. הילד לומד שהאמא לא אוכלת הרבה בכדי לרדת במשקל ומבין שזה כנראה המצב הטבעי של בני האדם. כך ניתן למצוא גם ילדות קטנות בנות 6, שמחליטות לפצוח בדיאטה. אז אל תדברו על דיאטה, אל תראו לילד שאתם עושים דיאטה ואל תחשפו אותו למושג זה בגיל צעיר.
 

3. שימו לב לשפה שלכם - אנשים רבים נוטים להתייחס לאוכל כאל משהו שלילי, לעתים לא במודע. כאשר אנו אוכלים יותר מדי אנו משתמשים במשפטים קשים כמו "אכלתי כמו בהמה", "אכלתי כל כך הרבה שאני עומדת להתפוצץ", "אכלתי כל כך הרבה - מחר אני לא מכניסה כלום לפה" וכן הלאה. ילדים שגדלים בבית בו המשפטים האלה נאמרים על ידי ההורים על בסיס קבוע, מסתכלים על האוכל, עם הזמן, כעל משהו רע, משהו שגורם לך להרגיש רע, משהו שלאחר שאתה עושה אותו אתה צריך להעניש את עצמך, ועוד. לכן הקפידו על מה שיוצא לכם מהפה ולא רק על מה שנכנס לפיו של הילד.
 

4. יש כזה דבר תינוק שמן? - הורים רבים לתינוקות שמנמנים מוטרדים מאוד, הם חוששים שהתינוק השמנמן יגדל להיות ילד שמן, נערה שמנה או אשה שמנה. כך בעצם מגיל צעיר אנו מוצאים את עצמנו מתעסקים באופן אובססיבי במשקל התינוק - לא מפסיקים לדבר עם הסביבה, בחברתו, על כמה הוא שמן, כמה הוא אוכל, לא אוכל, וכו. תינוקות שמנמנים לא בהכרח יגדלו להיות אנשים שמנים. כאשר תינוקות מתחילים זחול, לרוץ ולהיות פעילים - רבים מהם גם הופכים לפחות שמנמנים. מה גם, שהסתכלו סביבכם, לא כל תינוק שמנמן גדל להיות אדם שמן וגם לא כל אדם רזה גדל להיות אדם רזה. בסופו של יום הכל שאלה של התזונה שהוא מקבל בבית. שמרו על ארוחות מסודרות ובריאות ואל תכניסו תינוק קטן וחמוד לדיאטות ואל תהיו עסוקים בצורה אובססיבית במשקלו.
 

5. אוכל זה לא עונש - הורים רבים גורמים לילד לפתח קשר שלילי לאוכל מכיוון שהם הופכים את האוכל ואת כל טקס האכילה למשהו שהופך להיות מפורש כעונש עבור הילד. כאשר הורה אומר לילד "אם לא תסיים לאכול לא תראה טלוויזיה" או "מי שלא יסיים את המרק לא יקבל ממתק". אל תהפכו את שעת האוכל לטקס מתיש, מעייף ובוודאי שאל תהפכו את האוכל למשהו שבגללו הילד עלול להענש או להיות מתוסכל ממצבים מסוימים בחיים.
 

6. אל תגורו בבית דיאטטי - אם תחזיקו במקרר שלכם רק גבינות עם 3 אחוזי שומן, תשתו חלב של 1 אחוז, תאכלו רק לחם קל, תשתו קפה רק עם סוכרזית, תנשנשו לידו עוגיות ללא סוכר ובאופן כללי כל המקרר שלכם יהיה נטול סוכר, טעם וריח - איזו מן דוגמה תהיה זאת לילדים? הקפידו שהמקרר שלכם יהיה מגוון, בריא, עשיר, אם בחרתם להיות בדיאטה כל החיים אין זה אומר שיתר בני המשפחה חייבים גם הם להיות.
 

7. הילד אוכל רק שטויות? תאשימו רק את עצמכם - אל תצעקו על הילד שהוא כל הזמן רוצה ממתקים, תאשימו את עצמכם. אתם עושים קניות ואתם ממלאים את הבית והמקרר, אז אם אתם לא רוצים שהילדים יתרגלו לאכול רק שטויות - פשוט אל תקנו אותם. הילד רוצה את מה שאתם בחרתם להכניס הביתה. אם תלמדו ילד לשתות כל היום מיצים וסוכרים - זה מה שילמד לשתות, אם תכניסו הביתה רק מים וסודה - זה מה שירצה הילד לשתות. אנחנו מלמדים את הילדים שלנו תזונה נכונה מהי. אז במקום לצעוק על הילד שהוא אוכל שטויות - פשוט הכניסו אוכל בריא הביתה, בשלו אוכל בריא ואם אתם רוצים הפכו את מתן הממתק למשהו שקורה אחת ליום, בשעה קבועה, ללא תלות במשהו שהם יעשו או לא יעשו. 
 

8. אל תעירו או תחמיאו לילד על משקלו - אל תגידו לילדה "את נראית מקסים, ירדת מאוד יפה במשקל", כך היא לומדת שכאשר היא רזה - היא יפה. אל תגידו לילד "תראה איך אתה נראה, הכל קטן עליך" או "תאכל לאט, בביסים קטנים" או "אכלת מספיק, לא צריך יותר, חבל, סתם תעלה במשקל". משקלו של אדם לא מעיד על אופיו, על החיים שמצפים לו או על הפוטנציאל שלו להצליח. לכן מי שירדה במשקל לא מובטחים לה חיי אושר ומי ששמן לא בהכרח ימצא את עצמו חי חיים עצובים ואומללים. אל תהפכו את המשקל למחמאה, אם אתם רוצים להחמיא לילד או לילדה על המראה אמרו להם: "אתם נראים נהדר, כל כך בוגרים, יפים, לבושים מקסים, הצבע יפה לך" ועוד, אבל אל תהפכו את המשקל הנמוך ליעד שכולנו רוצים וצריכים להגיע אליו בכדי להיות מאושרים.
 

9. אל תתנו להם לרבוץ כל היום מול הטלוויזיה - ילדים צריכים להיות פעילים ובתנועה. עליהם להוציא אנרגיות, לשחק ולקפוץ. למרבה הצער כיום ילדים רבים מוותרים על משחקי הרחוב של פעם לטובת שעות מול המחשב או הטלוויזיה. אל תתנו לכך לקרות, הקציבו זמן מסוים ביום לרביצה על הספה אך אל תשכחו למצוא פרק זמן גדול יותר לפעילות גופנית - זחילה, ריצה, משחקי כדור, רכיבה על אופניים ועוד.
 

10. חושדים כי הילד סובל מהפרעת אכילה? בכל מצב כזה עליכם להתייעץ עם איש מקצוע. אל תתנו לבעיה להחמיר ושנים לחלוף, עם טיפול נכון הרבה יותר קל לטפל בבעיה כאשר הילדים עדיין קטנים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן