מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

איך להרגיל תינוק להירדם במיטה שלו?

מאת: איילת רוזן - יועצת שינה ומנחת הורים | פורסם: 17/11/2018
איך להרגיל תינוק להירדם במיטה שלו?

התינוק נרדם רק על הידיים? ואולי הוא בכלל חייב בקבוק בכדי להירדם? יועצת השינה, איילת רוזן ישראלי, נותנת לכם כלים שיסייעו לתינוק שלכם להירדם לבד במיטתו

"התינוק שלי נרדם רק על הידיים, ובכל פעם שאני מתחילה להתכופף לכיוון המיטה כדי להשכיב אותו הוא מתעורר בשנייה, עוד לפני שהספקתי להשכיב אותו במיטה". "התינוק שלי נרדם רק תוך כדי הנקה ומתעורר כל שעה וחצי בלילה כדי לינוק". נשמע לכן מוכר? למה זה קורה? ומה אפשר לעשות כדי שהתינוק שלכן ידע להירדם במיטה שלו?
 

בכתבה זו נתייחס לתינוקות שנרדמים תוך כדי הנקה או אכילת בקבוק, לתינוקות שנרדמים על הידיים, ובדרכים דומות.
 

כיצד נוצרים הרגלים?

יש לנו הרבה דרכים לעזור לתינוקות שלנו להירדם. אנחנו מניקות אותם, מנדנדות אותם, שרות להם, מלטפות אותם, ולפעמים גם לוקחות אותם לישון במיטה שלנו כשכל זה לא עוזר.

לפעמים התינוק יירדם בקלות, לפעמים זה לוקח זמן, ברוב המקרים הוא יירדם עם תחושה נעימה שאמא מחבקת אותו וקרובה.

 

אבל ככל שהתינוק גדל – מעבר ל-3-4 חודשים ובוודאי שבגיל 6 חודשים – אם נמשיך לעזור לו להירדם בכל פעם שהוא יתעורר, יווצר הרגל. ושלא תחשבו לרגע שאני נגד נדנודים או הנקה או ליטופים, להיפך. הם נפלאים. אם הדרך הזו מתאימה לכן, אל תשנו אותה. אבל כאשר הילד מקשר אותם עם שינה ולא יכול להירדם בלעדיהם וזה כבר לא מתאים לכן – אז כדאי לשנות.
 

הדרך שבה תינוק יודע להירדם בתחילת הלילה, כאשר הוא עדיין ער, היא גם הדרך שבה הוא יודע להירדם כאשר הוא מתעורר בלילה, מסיבה כלשהי. הוא פשוט אינו יודע משהו אחר. וכאן נוצרת התלות.

כל התינוקות מתעוררים בלילה. ההבדל הוא, שאלה שיודעים להירדם לבד יכולים לחזור לישון באופן עצמאי מבלי להעיר אותנו.

 

לפעמים התינוק נרדם די מהר על הידיים, או תוך כדי הנקה, או בעגלה. אבל, מתעורר ברגע שמניחים אותו במיטה. או שהבעיה מתחילה בלילה. התינוק מתחיל להתעורר הרבה פעמים ודורש את אותם ה"תנאים" כדי לחזור לישון – הנקה, ידיים או עגלה.
 

לכן, אם התינוק שלך נרדם רק על הידיים בערב, ביום ובכל פעם שהוא מתעורר בלילה, יהיה לו קשה להירדם חזרה במיטה שלו אם יתעורר במהלך הלילה. הדרך שבה הוא יודע להירדם היא על הידיים שלך.

באופן דומה, תינוקות שנרדמים תוך כדי הנקה מפתחים תלות בהנקה כדרך להירדם, גם כשהם מתעוררים במהלך הלילה. ברוב המקרים הם לא מתעוררים מרעב, אם כך הם רגילים להירדם.

 
אז מה עושים? איך מרגילים אותו להירדם במיטה שלו?

כשהתינוק עדיין רך, בשבועות הראשונים, נסי מדי פעם להשכיב אותו לישון במיטה שלו, כשהוא לא עייף מדי. כשתינוק עייף מדי בדרך כלל קשה לו להירדם לבד והוא זקוק לעזרה.

 

תינוק שנרדם רק על הידיים או בעגלה

אם התינוק שלך מתקשה להירדם לבד וזקוק לידיים שלך כדי להירדם -  בכל פעם שאת משכיבה את התינוק שלך, השכיבי אותו במיטה כשהוא מנומנם אבל ער, כך שיוכל להירדם סופית בעצמו. כדאי להתחיל את זה כבר בגיל חודשיים-שלושה בהדרגה ואם הוא מסוגל, כדי לעזור לו ללמוד להירדם לבד. הוא צריך להיות די ישנוני אבל ער מספיק כדי להבין שהוא הולך לישון במיטה.

 

אם הוא עדיין מתעורר הרבה בלילה, כדאי להשכיב אותו עוד יותר עירני במיטה כדי  שידע להרדים את עצמו כשיתעורר בלילה.
 

אם את מנענעת את התינוק בידיים כדי שיירדם, תפחיתי בהדרגה את משך הזמן של הנענוע. תוך כמה ימים תפחיתי לחלוטין ורק תשבי לידו.

בהמשך, כשיירדם בקלות, תוכלי להתרחק מהמיטה שלו בהדרגה, עד שיירדם עצמאית.

 

תינוק שנרדם תוך כדי הנקה

השאלה הראשונה ששואלות אותי אימהות מניקות היא, האם אני צריכה להפסיק להניק כדי ללמד את התינוק שלי להירדם לבד במיטה?

התשובה היא לא. את לא צריכה להפסיק להניק כדי שהתינוק שלך ילמד להירדם לבד במיטה שלו. תינוקות יכולים להמשיך לינוק ועדיין לישון טוב בלילה. אנחנו מתייחסים לילד שתלוי בהנקה להירדמות בדיוק כמו לילד שתלוי בבקבוק, ובשני המקרים מלמדים אותם לאכול או לינוק, ולהירדם ללא תלות בהנקה או בבקבוק.

 

הדרך להרגיל תינוק שנרדם תוך כדי הנקה להירדם במיטה שלו, היא על ידי ניתוק ההקשר שבין הנקה ושינה.

כשהתינוק יונק שימי לב לקצב היניקות ונתקי אותו כשהיניקות נחלשות ונעשות איטיות, כאשר הוא מפסיק לאכול ומשתמש בפטמה כמוצץ. נתקי אותו בעדינות והציעי לו מוצץ, אם משתמש במוצץ.

את יכולה לשיר לו שיר, וכשיגדל קצת אפשר סיפור, כדי להפריד בין ההנקה לבין השינה, גם זאת במטרה לנתק את הקישור בין הנקה לבין שינה. ואז השכיבי את התינוק במיטה כשהוא ער ולא רדום כדי שיוכל להירדם במיטה ולא תוך כדי הנקה.

בימים הראשונים שבי לידו כדי שירגיש את נוכחותך המרגיעה, לטפי אותו, לחשי לו שששש או אהאהאה עד שיירדם.

גם בבוקר מומלץ לנתק את ההקשר בין הנקה לשינה, ולא להניק ברגע שהתינוק מתעורר. פתחי את התריסים ביחד עם הילד והתחילו את היום. חכי כרבע שעה עד שתניקי את התינוק, כדי שלא ייווצר קישור בין התעוררות להנקה, שיהפוך להרגל.

 

אפשר גם להניק עם קצת אור בחדר, כדי לנתק את הקשר שבין ההנקה לבין השינה אצל התינוק.


אפשר גם להאכיל לפני האמבטיה, כדי לנתק את הקשר שבין האכלה לבין השינה.

 

אם את מנסה ללמד את התינוק לא להירדם תוך כדי הנקה בלילה, בלילות הראשונים כדאי לגייס את האבא לעזרה. אם התינוק רואה את אמא, הוא באופן טבעי מקווה ומצפה להנקה, ויהיה לו קשה יותר.


ועוד משהו ... הקשר חיובי למיטה

תינוקות שנרדמים מחוץ למיטה שלהם – על הידיים, בהנקה, בעגלה וכיו"ב, זקוקים להקשר חיובי למיטה שלהם. הם אינם מכירים את המיטה שלהם כמקום נעים ובטוח, ולכן בכל פעם שהם מתעוררים, הם בוכים וקוראים לנו "להציל" אותם מהמיטה.
 

במשך היום, ללא קשר לשעות השינה, השכיבי את התינוק שלך במיטה לחוויה קצרה וחיובית, למשך 2-3 דקות, כשאת לידו כל הזמן. שרה לו, מדגדגת, מחבקת אותו במיטה. כל דבר שיהיה לו נעים כשאת לידו. והוציאי אותו. אל תתפתי להשאיר אותו יותר, כדי שלא יימאס לו.

כדאי לחזור על זה 2-3 פעמים ביום למשך שבוע לפחות, כדי להרגיל את הילד שהמיטה שלו היא מקום נעים ובטוח.

 

חשוב לזכור, שהדרך שבה התינוק שלך נרדם צריכה קודם כל להתאים לך ולתינוק שלך. ויחד עם זאת, מגיל 3 חודשים כדאי שתינוק ידע להירדם גם באופן עצמאי במיטה שלו.
 

מחברת הכתבה היא:  איילת רוזן ישראלי, מנהלת פורום המומחים של טיפת חלב ברשת ויועצת שינה מוסמכת
הורים באור טבעי – ייעוץ והדרכה להורים, ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים
כתובת מייל ayelet.horimtv@gmail.com

לאתר של איילת - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן