מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

בדיקות דם ושתן בזמן הריון - תבחין משולש

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/10/2009
בדיקות דם ושתן בזמן הריון - תבחין משולש

בדיקת התבחין המשולש ובדיקות טרום לידתיות אחרות מיועדות לגלות האם לעובר תסמונת דאון או שינוי כרומוזומלי אחר, המאפשר לבני הזוג להחליט על הפסקת הריון

 

בדיקות דם ושתן עיקריות נוספות לפני ובזמן הריון:

 

Beta h.C.G
סוכר בדם
בדיקת שתן לכללית ותרבית
בדיקת סוג דם ו Rh
ספירת דם - C.B.C
 V.D.R.L
כייל נוגדני אדמת - Rubella) German measles)
טיי-זקס - Tay-Sachs
העמסת סוכר - (Glucose Challenge Test (GCT
העמסת סוכר מלאה -  (Oral Glucose Tolerance Test (OGT
טוקסופלזמוזיס
ציטומגלווירוס - CMV
איידס - HIV

 

תבחין משולש (חלבון עוברי,Triple Test - (HCG,UE3
    
מטרת הבדיקה - בדיקת התבחין המשולש ובדיקות טרום לידתיות אחרות מיועדות לגלות האם לעובר תסמונת דאון או שינוי כרומוזומלי אחר המאפשר לבני הזוג להחליט על הפסקת הריון במידה והעובר נגוע. גילוי מוקדם בזמן ההריון אינו משפר את מהלך המחלה ואינו בר ריפוי. 

 

תבחין משולש הינה בדיקה לזהוי הריון בעל סיכון למומים פתוחים בתעלה העצבית בעמוד השדרה של העובר, וכן לאמוד את הסיכון לעובר הסובל מתסמונת דאון.
    
זמן ביצוע הבדיקה -  בדיקה זו מומלצת לכל אישה בכל הריון, ויש לבצעה בתקופת השבועות ה-16-20 להריון, כשהשבוע המועדף הוא השבוע ה - 17.

בדיקת סיכון למומים בעמוד השדרה החלבון העוברי נוצר בכבד העובר, מפעפע בכמויות מזעריות למי השפיר, עובר את מחסום השלייה ומגיע לדם האם.

רמות של חלבון עוברי גבוהות מהנורמה המתאימה לשבוע ההריון בדם האישה, מצביעות על אפשרות של מומים מסוג "אנאנצפלוס" - חוסר מוח, או "ספינה ביפידה" - מום פתוח בתעלה העצבית של העובר. התעלה העצבית מתפתחת בראשית חיי העובר, וממנה מתפתחים המוח ועמוד השדרה.

 

אם חלה הפרעה בתהליך הנורמלי של סגירת התעלה העצבית, תהיה דליפה של חלבון בכמות גדולה למי השפיר ולדם האם. תוצאות בדיקת הדם יצביעו על רמות גבוהות של חלבון עוברי בדם האם. מומים קשים כמו "אנאצפלוס" גורמים למות העובר סמוך ללידה. מומים אחרים כמו "ספינה ביפידה" גורמים לנכות קשה.
אם בתשובת המעבדה נמצאו ערכים גבוהים של חלבון עוברי יתכנו שלוש אפשרויות:

     1. ההריון הוא רב-עוברי
     2. שבוע ההריון יותר מתקדם ממה שנמסר בזמן הבדיקה.
     3. קיים סיכוי יתר למום בתעלה העצבית.

לכן תוצאה גבוהה של חלבון עוברי מחייבת המשך בירור ובדיקה על ידי אולטרה סאונד של התעלה העצבית, ייעוץ גנטי המתייחס לתוצאות, ולעיתים המלצה לביצוע מי שפיר, לקביעת רמת החלבון העוברי במי השפיר.

 

תסמונת דאון - התבחין המשולש כולל גם את בדיקת חלבון השליה HCG והורמון UE 3. פותחה נוסחת הסתברות לחיזוי הסיכוי ללידת תינוק עם תסמונת דאון, על פי רמות נמוכות מהנורמה של חלבון עוברי. אולם כושר החיזוי על פי חלבון עוברי בלבד נמוך מאד, ולכן כיום נבדקים בדם האשה שלשה מרכיבים:

     1. חלבון עוברי - A.F.P
     2. הורמון המופרש מהשלייה - H.C.G
     3. הורמון המופרש מהשחלה UE3 - אסטריול.

 

הערך של כל המרכיבים ביחד ובהתחשב בגיל האישה קובע את הסיכוי המשוקלל של האישה ללידת ילד עם תסמונת דאון.
 

יש לשים לב שבדיקה זו הנה בגדר בדיקת סינון בלבד, היא אינה מבשרת האם העובר בריא או לא. הבדיקה נותנת רמת סיכון בלבד לאפשרות של המצאות המחלה. גם ברמת סיכון גבוהה העובר יכול להיות בריא לחלוטין וההיפך. בדיקה זו איננה מגלה את כל המקרים של הריון עם תסמונת דאון.
 

כאשר הסיכון המשוקלל על פי תוצאות הבדיקה שונה מהסיכון שמקורו בגיל האשה בלבד, ההחלטה על המשך בירור נעשית במכון הגנטי. בכל מקרה של תשובה חריגה, ירשם הדבר בטופס התוצאות שיגיע לידי האישה ואתו עליה יהיה לפנות לרופא נשים להמשך טיפול ומעקב.
    
תוצאות הבדיקה - ערכי הנורמה של כפולות החציון
    
    AFP: קטן מ- MOM 2.50
    MOM 0.20 - 3.00 :HCG
    MOM 0.15 - 99.99 :UE3
    

 תוצאות הבדיקה כוללות גם הערכת סיכונים משלשה סוגים:
    
     1. הסיכון המשולב לתסמונת דאון לפי גיל ובדיקות. במצב תקין צריך להיות קטן מ 375 :1. הערכת סיכון גבוהה יותר כגון 1:200 מהווה אינדיקציה לביצוע בדיקת מי-שפיר.    

     2. סיכון לתסמונת דאון לפי גיל בלבד: תתקבל תוצאה הקשורה לגיל בלבד.    

     3. הסיכון למומים במערכת העצבים המרכזית - NTD.
    

התוצאות והערכות הסיכון הנ"ל מהוות בדיקות סינון בלבד ואינן שוללות לחלוטין מומים במערכת העצבים, תסמונת דאון או מומים מולדים נוספים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן