מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

מתי ילדים מתחילים להבין את ההורים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/11/2018
מתי ילדים מתחילים להבין את ההורים?

מהו השלב בו תינוקות מתחילים להבין את ההורים? לפניכם סקירה של התפתחות הבנת הילד עד לגיל שנה וחצי

כאשר תינוק מגיע לאוויר העולם הוא לא יודע לדבר בשפת הוריו ובוודאי שלא להבין כל דבר שאומרים. אבל תהיו בטוחים שתינוקות לומדים הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים. מחקרים מראים כי תינוקות מקשיבים לקולות הוריהם בעודם ברחם, לאחר הלידה התינוק שלכם מתחיל לחבר את הקול למילים, משפטים, הכרת סוגי הטון השונים שבקולכם - ובעיקר בניסיון להבין אתכם. התינוק בוחן את הסביבה והעולם ומתחיל ללמוד כמה דברים על אהבה, אמון, סיבות ותוצאות ועוד.
 

מתי ואיך תינוקות מתחילים להבין אותנו?

התינוק שלכם מתחיל ללמוד על מעשים, דברים ופעולות של אנשים עוד בעודו ברחם. לאחר הלידה הוא לא באמת מבין מהי משמעות המילים שאתם אומרים לו, אבל הוא כן קולט את הרגש הטמון בהם, כגון שמחה, אהבה, עצב, דאגה, חרדה ועוד. כאשר הוא מגיע לגיל 4 חודשים, הוא כבר מזהה את שמו שלו ובגילאים 8 עד 12 חודשים הוא כבר מתחיל להבין את משמעותן של מילים שונות כמו - לא לגעת, אסור, לא ועוד.  


לפניכם סקירה של התפתחות הבנת הילד עד לגיל שנה וחצי
 

מהלידה ועד גיל חודש
 

בכל רגע של ערות התינוק שלכם משתמש בחושיו השונים בכדי לספוג מידע חדש על העולם. למרות שבחודשי חייו הראשונים הבנת הדברים מוגבלת לעומת ילדים גדולים יותר או מבוגרים בכלל - הוא עדיין צובר ידע חדש מדי יום. מומחים רבים טוענים כי תינוקות מבינים את הוריהם הרבה יותר ממה שהם חודשים.
 

כחלק מיצר ההשרדות של האדם, תינוקות תמיד דרוכיםלמה שהקרובים אליהם עוברים מבחינה רגשית. התינוק מזהה את מה שעובר עליכם באמצעות טון הדיבור שלכם, צורת הפה שלכם, האופן בו אתם נושמים, מגע עורכם והניצוץ שנמצא או חסר לכם בעיניים. 
 

ככל שהכישורים המוטוריים של התינוק מתפתחים מתפתח גם הזכרון של התינוק וכמו כן הכישורים החברתיים שלו.
 

גיל 2-3 חודשים
 

בשלב זה התינוק שלכם ממשיך "לשאוב" מידע מהמתרחש סביבו והוא נהנה להתבונן במתרחש ומתחיל להבין שאתם תדאגו לו, תאכילו אותו, תחליפו לו חיתול, תשחקו עמו ותספקו לו כל מה שנחוץ לו. בשלב זה התינוק גם לומד כבר לחייך חיוך חברתי כתגובה למה שתאמרו לו או תעשו והוא מבין שהחיוך שלו היא דרך מצוינת לסמן לכם שהוא מרוצה. עד גיל 3 חודשים הוא גם יתחיל להשמיע קולות וצלילים שונים וזוהי דרכו החדשה לפתח אתכם דיאלוג מסוים.


 

גיל 4-7 חודשים
 

התינוק כבר מכיר את שמו ומבין מתי אתם מדברים אליו כאשר אתם אומרים שמו. הוא נהיה דרוך יותר ויותר למתרחש, לטון שלכם, לקולכם ומגיב בהתאם. אם תדברו אליו בטון דרוך ועצבני הוא יחוש כי משהו לא בסדר ואם תדברו אליו בטון שלו ורגוע ידע שהכל בסדר. הוא מזהה את האנשים הקרובים לו ומבדיל ביניהם ובין זרים, לכן עלול לבכות כאשר אדם זר מרים אותו על הידיים.
 

גיל 8-12 חודשים
 

התינוק כבר מבין בקשות פשוטות ומילים מסוימות. הוא יודע מתי אתם מבקשים ממנו לא לעשות משהו, לא לגעת בחשמל לדוגמה או להכניס משהו לפה והוא בוחן את תגובתכם כאשר מבצע פעולות מסוימות, בכדי ללמוד מה אסור ומה מותר.
 

התינוק יזרוק לדוגמה  אוכל על הרצפה, יראה כיצד תגיבו ותגובתכם תכנס אל המאגר אשר נבנה בזכרונו. למרות שאולי יבין שהדבר אסור, הוא ימשיך לבחון אתכם פעם אחר פעם, בעיקר כדי לגלות אם תמשיכו להגיב באותו האופן.
 

גיל 12-18 חודשים
 

עד גיל שנה וחצי התינוק שלכם כבר מבין הרבה מאוד מילים וגם משתמשים בחלק מהן בעצמו. גם אם הוא לא מצליח להגיד את רוב המילים בעצמו, היו בטוחים שהוא כן מבין חלק גדול מהן. לכן בשלב זה הוא מצליח למלא אחר הוראות (בוא, לך, תביא לי וכו).
 

גיל 19-23 חודשים
 

בשלב זה התינוק כבר מבין שהרצונות שלו ושלכם לא תמיד מסתדרים ולכן יגיב בהתאם. הוא מבין סיבה ותוצאה, לומד את המרחב שמסביבו, לומד את ההבדל בין טוב לרע ועוד.
 

לשלבי התפתחות השפה אצל התינוק - לחצו כאן

מוטוריקה - כל השלבים עד גיל 5 - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן