מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

מהי בצקת הריון וכיצד תטפלו בה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/6/2017
מהי בצקת הריון וכיצד תטפלו בה?

בצקת הריון מתרחשת אצל 70 אחוז מהנשים ההרות, בדרגות שונות. בואו ללמוד כיצד תוכלו לנסות למנוע את התופעה ולטפל בה

בצקת היא תופעה מוכרת ושכיחה בהריונות, המתרחשת לרוב בחודשי ההריון האחרונים ומחמירה במיוחד לקראת הלידה. הבצקת מתאפיינת בהופעת נפיחות באזורים מסוימים בגוף, במיוחד באזור כפות הרגליים, כפות הידיים, הפנים ומעל לשוקיים. כ-70 אחוז מכלל היולדות חוות בצקת הריון בדרגות שונות, אצל חלק מדובר בדרגה נמוכה ובקושי ניתן להבחין בה, בעוד אצל נשים אחרות הבצקת תופיע בדרגה קשה יותר. 

 

בתקופת ההריון נפח הדם עולה, הורמון הפרוגסטרון שעולה בתקופת ההריון משפיע על הרפית שרירי דופן כלי הדם וגם הרחם שגדל ולוחץ על הורידים הגדולים שעוברים באזור האגן. עקב כך קיים תפקוד ירוד בחזרת הדם כנגד כוח הגרביטציה מהרגליים ללב, נוצר מצב של התרחבות ורידים שנקראים דליות ברגליים ואז לרוב גם מופיעה הבצקת.
 

עודף משקל ועמידה ממושכת ישפיעו על היווצרות דליות ובצקות, וגם אם קיימת נטייה משפחתית - הסיכוי גבוה שאכן זה יקרה. הדליות ברגליים יוצרות מצב אסתטי לא נעים ולפעמים אף גורמות לכאבים.

 

הבצקות מופיעות לרוב בשלב בו קיים לחץ גדול של הרחם הגורם לכך שנוזלי הגוף מצטברים מתחת לעור האשה ומחוץ לתאי הגוף. גם שינויים הורמונליים בגוף בעת ההריון וסוג התזונה משפיעים גם הם על הופעת הבצקת ועוצמתה. הבצקת נחשבת לנפוצה אצל נשים עם הריון מרובה עוברים ונשים הסובלות מרעלת הריון. הופעת בצקת מחייבת גם בדיקה לרעלת הריון ומעקב אחר מדדיה השונים של המחלה (כגון תפקודי כבד, לחץ דם, ראייה ועוד).

 

 


איך תדעי אם את סובלת מבצקת?
 

אם את חשה כאזור כפות הרגליים שלך נפוח מהרגיל, לחצי על האזור. במידה ולאחר ששחררת את הלחיצה עדיין נותר מעין שקע/סימן סביר להניח שיש לך בצקת. ככל שההריון יתקדם כך גם תגבר הנפיחות ויהיה קל יותר לזהות זאת בוודאות.
 

 

כיצד ניתן למנוע היווצרות דליות ובצקות בהריון?

1. ניתן למנוע יצירת דליות או לטפל בהן באמצעות שימוש בגרביים אלסטיות. יש לגרוב אותן בבוקר, לפני שקמים מהמיטה ועד שהולכים לנוח; אז תסירי את הגרביים.

2. יש להימנע מלהימצא לאורך זמן במצב עמידה. בזמן מנוחה כדאי להניח את הרגליים על מסעד שהוא הגבוה מגובה הברכיים ולהקפיד על פעילות מוגברת של כפות הרגליים כדי לעורר בחזרה ניקוז נוזלים.

 

3. מינרלים מסוג נתרן ואשלגן קשורים גם הם להופעת הבצקת. אכילת מזון עתיר במלח יגרום לכך שהצטברות הנוזלים תהיה גדולה יותר, בעוד אכילת פירות וירקות תסייע לגוף לאזן את הנוזלים ולהפריש עודפי נוזלים מחוץ לגוף.

 

4. חשוב לשים לב למשקל הגוף, נשים אשר מעלות משקל רב בהריון עלולות לפתח בצקת הרבה יותר מאשר נשים אשר שמרו על קצב עלייה במשקל תקין.

 

5. יש לנעול נעליים נוחות ומתאימות ולהימנע מלבישת בגדים קטנים או לוחצים.

 

6. יש להקפיד לשתות כ-2 ליטר מים ביום, את השתייה יש לפזר לאורך כל שעות היום.

 

7. ניתן לשלב בתזונה מזונות משתנים (כגון פטרוזיליה, תה, פלפל, חומץ ועוד) ומזונות עתירים באשלגן (פירות, ירקות, דגים, עוף, תפוי אדמה, אבוקדו, שעועית לבנה ועוד).
 

 

מתי הבצקת תחלוף?
 

הבצקת תחלוף מעצמה בשבועות שלאחר ההריון. אצל חלק מהנשים היא תחליף ממש ימים ספורים לאחר הלידה ואצל חלקן היא תחלוף רק לאחר מספר שבועות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן