מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

שימור דם טבורי- מהו וכיצד הוא יכול להציל חיים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/10/2017
שימור דם טבורי- מהו וכיצד הוא יכול להציל חיים?

שימור דם טבורי (צילום: )

שימור דם טבורי- תינוק בא לעולם ואיתו מגיעה הזדמנות של פעם בחיים לאסוף ולשמר תאי גזע מדם חבל הטבור. למה בדיוק זה משמש אותנו? למה זה חשוב? כמה זה עולה? ואיך בדיוק עושים את זה - התשובות בפנים

תינוק חדש בא לעולם ואיתו הזדמנות של פעם בחיים לאסוף ולשמור תאי גזע מדם חבל הטבור. שימור התאים היום יכול לשמש בעתיד את הילוד ובני המשפחה לצורך טיפול רפואי.

השלייה וחבל הטבור הם האמצעי שדרכו מספקת האם חמצן ומזון לעובר במהלך חודשי התפתחותו ועד לצאתו לעולם. נמצא כי הדם שנותר בשלייה וחבל הטבור לאחר ניתוק התינוק בתום הלידה, עשיר בתאי גזע.

תאי גזע (Stem cells) הם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך, שעדיין לא עברו תהליכי התמיינות סופיים ולכן הם מסוגלים לייצר תאים מסוגים שונים. חוקרים רפואיים מקווים, שתאים אלו יוכלו לשמש לשיקום רקמות מסויימות, או להצמחת איברים מחדש.
    
לקיחת פשוטה של דם המכיל תאי גזע מחבל הטבור לאחר הלידה (דם טבורי או דם חבל הטבור), עשויה בעתיד לחסוך צורך בחיפוש אחר תורם מח-עצם בעתיד לצורך טיפול רפואי בילוד או בבני המשפחה או לחילופין לטפל ברקמה ספציפית: לב, כבד כלייה ואיברים נוספים.

  
דם טבורי או דם חבל הטבור הינו נכס יקר מפז, הנקבר, תרתי משמע, מדי יום, במקום להישמר בהקפאה למגוון עצום של מטרות מצילות חיים. תאי גזע מדם חבל הטבור, מסתבר, הם אולי המקור המתאים  יותר להשתלות מח-עצם ליילוד, לבני-המשפחה ולזרים שהתרומה מתאימה לנתוניהם הגנטיים או במקרים של מחלה ממארת שהטיפול בה כרוך בהשתלת מח עצם. 

 

במקרה שבו האישה מעוניינת לבצע שימור דם טבורי, הדבר כרוך בתשלום והיא יכולה לבחור בין שתי אפשרויות, שימור הדגימה בישראל או שילוח הדגימה לחו"ל ושימורה שם. בישראל יש מס' חברות המציעות שימור דם טבורי באופן פרטי.

    
מומלץ להורים המעוניינים בשירות לבחון את השירותים השונים בישראל לפני קבלת החלטה. חומר רב נמצא באינטרנט וניתן להגיע אליו דרך מנוע החיפוש גוגל תוך שימוש במילות החיפוש הבאות: דם טבורי, דם מחבל הטבור, איסוף דם מחבל הטבור, בנק דם טבורי, שימור דם טבורי,Cordblood Stemcells.
    
למעבר לאתר אינטרנט, המרכז מידע מרחבי העולם בנושא בנקי דם חבל טבור - לחצו כאן

    
שימור דם טבורי בישראל
    
במספר בתי חולים בארץ הוקם בנק דם טבורי. השתלות מח-עצם שמקורן במנת דם טבורי, מבוצעות מזה מספר שנים במרכזים רפואיים מובילים בארץ ובעולם.
    
בישראל פועלים בשנים האחרונות מספר בנקים לשימור דם טבורי, הממוקמים במוסדות הבאים:
    

 • בית החולים הדסה עין כרם
 • בית חולים תל השומר
 • מגן דוד אדום - מאגר ציבורי מתרומות

 

לדברי פרופ' שמעון סלוין מנהל מחלקת השתלות מח עצם בבי"ח הדסה עין כרם, מחקרים רבים הוכיחו שתפקוד תאי הגזע יעיל יותר ככל שהם צעירים יותר, כלומר ככל שגיל התורם צעיר יותר. "תא גזע של ילוד יעיל יותר מעשרה תאי גזע של מבוגר", קובע פרופ' סלוין. "ניתן להשתמש בכמות פחותה יחסית של תאים כשמקורם בדם טבורי, וללמד אותם יותר בקלות להפוך למשהו אחר.

כשאנחנו עושים השתלת מוח עצם ממבוגר, חייבים להקפיד שהתורם והמושתל יהיו בעלי סיווג רקמות זהה. אם לא כך, סכנת הדחייה של מוח העצם המושתל גדלה. לעומת זאת, בהשתלה שמקורה בדם טבורי אפשר להסתפק בשיעורי התאמה נמוכים בהרבה, כי התאים סתגלנים ו'גמישים' יותר". מהסיבה הזו הוקמו בארץ בנקים לדם טבורי .
    
הדם הטבורי, מסביר פרופ' סלוין, נאסף ישירות מחבל הטבור מיד אחרי צאת התינוק לאוויר העולם, או אחרי צאתו, מהשליה. ההליך לא מסכן כלל את הילוד והיולדת. כמות הדם הנדרשת: שליש עד חצי כוס.
    
    
איסוף דם טבורי - למה לצפות
    

תהליך איסוף דם טבורי כולל את השלבים הבאים:
 

 • יצירת קשר של ההורים עם נציגי החברה 
 • מתן פרטים ומילוי טפסי הרשמה - ניתן להוריד מאתר האינטרנט של החברה 
 • קבלת ערכת איסוף תאי גזע מהחברה - נשלח עם שליח לבית היולדת
 • לקיחת ערכת איסוף ללידה (ראה פירוט בסעיף איסוף הדגימה) ועדכון המיילדת כי יש לבצע איסוף דם טבורי לשקית איסוף.
 • לאחר הלידה, יצירת קשר עם נציג החברה להגעה ואיסוף הדגימה למעבדות החברה - יש לוודא שהחברה מספקת שירות איסוף 24 שעות ביממה 365 יום בשנה. 

  על ההורים לוודא שלא יחלפו 24 שעות ממועד איסוף הדגימה בתום הלידה ועד מועד הקפאתה. חברות שונות מציעות מודלים שונים של התחייבויות - לפרק הזמן מהאיסוף עד להקפאה - כדאי להתייעץ עם מומחים אובייקטיבים בנושא. בכל מקרה, הזמן הקצר ביותר הוא העדיף. 

   
 • הדגימה מובלת למעבדה לבדיקת תקינות (זיהומים), עיבוד והקפאה במכלי חנקן נוזלי
 • החברה דואגת לשלוח דו"ח מעבדה ללקוח בסיום התהליך

משלב זה, הדגימה שמורה עבור הילוד ובני משפחתו בבנק הרלבנטי למשך ה 20 שנה הבאות. על ההורים לקבל אינפורמציה תוך כמה זמן יספק הבנק את הדגימה במקרה הצורך ובאיזה אופן
    
ערכת איסוף דם טבורי שנשלחת להורים בעת ההתקשרות עם החברה כוללת: ערכת אחסון ייעודית לשימור טמ"פ הדגימה, שקית איסוף סטרילית, פד ניגוב, שקית כיסוי סטרילית, אלכוהול, הוראות למיילדת ומדבקות זיהוי לקוח.

 

כמה זה עולה?

מומלץ מאוד לבצע סקר לצורך השוואת מחירים בטרם תשלמו עבור השירות, זאת מכיוון שבהחלט מדובר בסכום כסף לא מבוטל. עלות השירות, ברוב החברות הפועלות בישראל, נע בין 6,500 לבין 9,000 שקלים. המחיר הסופי תלוי בסוג השירותים הכלולים בחבילה שבחרתם. בקופות החולים בישראל תמצאו מחירים מוזלים במסגרת הסדרים מיוחדים שנעשים עם חברות שונות, כמובן שההנחות והמחירים גם תלויים בסוג ובהיקף הביטוח שלכם בקופת החולים עצמה. חלק מאותם שיתופי פעולה בין קופות החולים לחברות יכולים גם להביא לכך שבשורה התחתונה תשלמו סכום השתתפות עצמית של כ-2500 שקלים, מחיר שהוא בהחלט הרבה יותר סביר מן המחיר הראשוני.


שלוש חברות בולטות, לשימור ואיסוף דם טבורי, הפועלות כיום בישראל:


חברת תא לחיים מספקת שרות מתקדם לשימור פרטי של תאי גזע ממקור דם טבורי. תא לחיים הינו מיזם טכנולוגי-רפואי של חברת מדיפריז בע"מ, חברה מובילה בישראל בתחום איסוף ושימור דם טבורי. המיזם הוקם על בסיס השקעות גדולות של גורמים הפועלים בתחומי הביו-טק והרפואה ומהווה מקור גאווה לתחום הרפואה בישראל. בדיקת הדם הטבורי ושימור תאי הגזע שבו מתבצעים במעבדות המרכז הרפואי הדסה בירושלים. 

למעבר לאתר תא לחיים - לחצו כאן
.

 
קריוסייב ישראל הינה החברה הותיקה בישראל ופועלת משנת 2001. החברה עובדת עם רישיון משרד הבריאות, והינה חלק מחברה בינלאומית המיוצגת ב 40 מדינות ונסחרת בבורסות אמסטרדם ופריז. Cryo-Save אירופה נחשבת לחברה הגדולה ביותר באירופה ואחת החברות הגדולות בעולם. המעבדות של החברה נמצאות בבריסל בלגיה ובז'נבה שוויץ.

החברה מנוהלת על פי סטנדרטיים בינלאומיים מחמירים בניהם התקן הבינלאומי NetCord FACT. עיבוד הדגימה נעשה בסביבת עבודה של חדרים נקייים ובטכנולוגיית עיבוד דגימה רובוטית ממוחשבת (סיפקס) המאושרת ע"י ה FDA למיצוי מכסימאלי של תאים מכל דגימה. הדגימה מוקפאת בהליך הדרגתי ממוחשב. כל דגימה מפוצלת לשני שקיות פיסית ונשמרת בשני מקפיאים לבטחון. כמו כן במסגרת השרות החברה משמרת בנוסף לדם הטבורי גם את רקמת חבל הטבור. לחברה הסדרי הנחות וסבסוד לחברי קופות חולים.
 
למעבר לאתר קריוסייב - לחצו כאן

בחברת טבורית - בנק דם טבורי משפחתי, יוענק לכם, ההורים, שירות ייחודי ואיכותי לאיסוף ושימור דם טבורי עבור ילדכם ומשפחתכם, ברמה המקצועית הגבוהה ביותר לצד כיסוי ביטוחי נרחב המבטיח שימוש בתאי גזע מדם טבורי שנשמרו למטרה מצילת חיים ואת כל הוצאות טיפול הרפואי. עבור משפחות רבות ששמרו מנת דם טבורי זאת הייתה החלטה משנה גורלות.

למעבר לאתר טבורית - לחצו כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן