מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

מהי תסמונת התאום הנעלם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/8/2017
מהי תסמונת התאום הנעלם?

הריונות רבים המתחילים כהריון תאומים, הופכים להריון יחיד לאחר שאחד העוברים נספג ומפסיק להתפתח. בואו ללמוד על תסמונת התאום הנעלם

הריונוות רבים המתחילים כהריונות תאומים מסתיימים בלידתו של עובר אחד, כאשר העובר השני נעלם כבר במהלך השבועות הראשונים להריון. מדובר בתסמונת נפוצה וידועה המכונה "תסמונת התאום הנעלם" (Vanishing Twin Syndrome).
 

מהי תסמונת התאום הנעלם?
 

מדובר בתסמונת המתרחשת אחת לשמונה הריונות תאומים, במהלכה אחד העוברים נספג ונעלם בשבועות ההריון הראשונים.
 

באיזה שבוע מתרחשת התסמונת?
 

התופעה מתרחשת בשבועות ההריון הראשונים, לרוב בשבועות 5-8. יחד עם זאת, חשוב להבין שהשליש הראשון של ההריון הוא די קריטי בכל הנוגע להריון תאומים ועד לשבועות 12-14 עדיין קיים סיכוי שמשהו עלול להשתבש.
 

כיצד קורה שאחד העוברים לא מתפתח?
 

לרוב הסיבה לכך טמונה בכך שקיים מום כלשהו בעובר, הגורם לו להפסיק להתפתח או שהוא פשוט נספג בחזרה אל הרחם בטרם הספיק להתפתח.
 

האם ניתן למנוע את תסמונת התאום הנעלם?
 

פעמים רבות הסיבה לכך טמונה בבעיה גנטית או בבעיה בשליה, לכן גם קשה מאוד למנוע את האובדן של אותו עובר.
 

האם כל אישה יודעת שההריון החל כהריון תאומים?
 

התשובה היא לא. מכיוון שלרוב העובר נספג בשבועות הראשונים, ונשים רבות עוברות בדיקת אולטראסאונד ראשונה רק בשבועות 7-8 ולעתים אף בשבלב מאוחר יותר - פעמים רבות בעת הבדיקה נצפה רק עובר אחד למרות שיכול להיות שזמן קצר טרם הבדיקה היו ברחם האישה שני עוברים.
 

האם האישה חשה בכך שהעובר נספג?
 

בהריונות רבים מתרחשים דימומים והתכווצויות במהלך שבועות ההריון הראשונים, לעתים הסיבה לכך טמונה בכך שעובר אחד נספג והפסיק להתפתח. במקרים רבים האישה לא תחוש בדבר ותגלה זאת רק בעת בדיקת האולטראסאונד הבאה.
 

האם תסמונת התאום הנעלם פוגעת בעובר הבריא שממשיך להתפתח?
 

קיימים מקרים יוצאי דופן, בהם תאים מגופו של העובר הנעלם נמצאים בגופו של העובר הבריא. הדבר עלול לגרום לבעיות שונות אצל התאום ששרד את ההריון.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן