מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

איך תבחרו קורס הכנה ללידה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 16/7/2017
איך תבחרו קורס הכנה ללידה?

מהו קורס הכנה ללידה? מה הם סוגי הקורסים המוצעים בשוק? ולמה כדאי לכם לשים לב בטרם תרשמו לקורס שכזה?

מאמר מאת: מאיה ברנע, צוות אתר "חוגל" - למעבר לאתר חוגל לחצו כאן
 

כמו דברים רבים בחיים המודרניים, גם המגוון הקיים בקורסי הכנה ללידה גדל מאד בשנים האחרונות. אם בעבר קורס הכנה ללידה היה קורס סטנדרטי למדי, בו למד הזוג על תהליך הלידה עצמו, ההתערבויות הרפואיות האפשריות בזמן הלידה ומשככי הכאבים השונים, הרי שבקורסים המוצעים היום מגוון רחב של תכנים נוספים: יוגה בעת ההיריון, שיטות הוליסטיות (דוגמת שבע התחנות) ללידה, הכנה לתקופת ההנקה, הכנה להורות, הכנה ללידות מיוחדות (קיסריות, טבעיות ואחרות) ועוד. המגוון הגדול מתפרש לא רק על תכני הקורסים, אלא גם על אופן העברתם, והבחירה אינה פשוטה.

 
קורסים קבוצתיים לעומת קורסים יחידניים
 
קורסים קבוצתיים מתקיימים במסגרת קבוצה קטנה, הכוללת מספר זוגות. מיקום הקורס וזמני המפגשים נקבעים וידועים מראש ואינם גמישים לצרכים המשתנים של הזוגות. תכני קורסים אלו נקבעים בהתאם לצרכי הקבוצה כולה ואינם כוללים התאמה אישית לכל זוג וזוג.
 
לעומת החסרונות הללו, חשוב לציין כי בקורסים מסוג זה גם יתרונות. עצם המפגש עם הזוגות האחרים מקנה תמיכה נוספת לזוג העומד בפני אתגר וחווית הלידה וההורות, הקשרים החבריים שנוצרים במהלך קורסים אלו יכולים להמשיך גם הרבה אחרי הלידה והחלפת החוויות המשותפת מקנה תחושת שייכות והזדהות מעבר למידע המועבר בקורס.
 
לעומת הקורסים הקבוצתיים, קורסים יחידניים לרב קצרים יותר, כיוון שמותאמים אישית לזוג. המידע המועבר הוא בדיוק המידע הדרוש לבני הזוג, בהתאם לצרכיהם. בנוסף, קורסים אלו יכולים להתקיים בבית הזוג ובזמנים הנוחים להם, יתרון ניכר כאשר מדובר בבעלי חיים אקטיביים ודורשניים שאינם מותירים זמן פנוי רב.
 

 
קורסים פרטיים לעומת קורסים ממסדיים
 
בתי החולים וקופות החולים מציעים קורס הכנה ללידה לכל דורש, בסגנון הישן והמוכר. מדובר בקורס סטנדרטי מבחינת תכניו, המיועד לקבוצה. יתרונו של קורס שכזה הוא עלותו הזולה יחסית.
 
לעומת הקורסים הממסדיים, קיימות היום אפשרויות רבות להצטרף לקורסים פרטיים. הקורסים הפרטיים כוללים מידע נוסף, מעבר למידע המועבר בקורסים הכללים, הם יסודיים ומקיפים יותר וכוללים תרגול מעשי של השיטות השונות, כמו גם הכנה ראשונית להורות.
 
קורסים פרטיים מתאימים את עצמם לדרישות המשתנות של ההורים: קורסי רענון לאלו שכבר עברו לידה, מרתונים של הכנה ללידה המועברים בסופשבוע אחד או בשני ימי שישי, קורסים המיועדים ליולדות המתעתדות לעבור ניתוח קיסרי וכדומה. במסגרת קורסים פרטיים, קיימים היום אף קורסים המשלבים תרגול יוגה לנשים בהריון.
 
למה כדאי לשים לב בבחירת קורס הכנה ללידה?
 
מדריכה – חשוב לברר מי היא המדריכה ומהו הניסון שיש לה. ישנם היום קורסי הכנה ללידה המועברים על ידי דולות, להן ניסיון רב בחדר הלידה לדוגמה. האם המדריכה היא אמא בעצמה ויכולה להביא את חוויותיה האישיות אל הקורס. מלבד הניסיון, חשוב לברר מהי הגישה של המדריכה והאם היא פתוחה לכל מגוון סוגי הלידה האפשריים או מכוונת לסוג לידה מסוים כזה או אחר. 
 
התכנים – האם התוכן המועבר כולל את כל הנושאים הדרושים? נושאים נוספים? הכנה להורות? הכנה להנקה? 
 
אופן העברה – האם מדובר בקורס קבוצתי או פרטני? אם מדובר בקורס קבוצתי – כמה זוגות משתתפים? קבוצה גדולה מדי תפחית את האפשרות לקבלת יחס אישי. 
 
כמות ומשך המפגשים – האם מדובר במרתון או קורס ארוך הנמשך על פני חודשים? האם המפגשים שבועיים? כמה מפגשים מתוכננים? חשוב לוודא כי זמן סיום הקורס אינו נופל לאחר השבוע ה-37-38 של ההריון.
 
מיקום ושעות – כדאי לודא כי מרחק הקורס מביתכם נוח, שקיימת חנייה נוחה באיזור וכן לוודא כי שעות קיום הקורס נוחות.
 
המגוון הקיים כיום בארץ, מאפשר לכל יולדת למצוא קורס הכנה ללידה המתאים בדיוק לה – קורס קבוצתי או פרטני, קורס המתמקד בזכויות היולדת בחדר הלידה או כזה המלמד שיטות הוליסטיות להתמודדות עם כאבי לידה ללא אפידורל, בבית או בבית החולים, כל אחת תמצא את הקורס התפור בדיוק לצרכיה ורצונותיה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן