מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

התעללות בילדים - הכתובת 'צוירה' על הדף

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 19/11/2017
התעללות בילדים - הכתובת 'צוירה' על הדף

מציוריהם של ילדים ניתן ללמוד הרבה על מצבם הכללי, הנפשי והחברתי. לפניכם עשרה סימני אזהרה בציורי ילדים

הגרפולוגיה אינה עוסקת רק בניתוח אישיות לפי כתב היד - היא גם מנתחת ציורי ילדים. בגילאים צעירים כאשר קשה לילד להתבטא באופן מילולי, הציורים הם דרך יעילה להציץ לעולמם הפנימי והם יכולים לספר לנו איך הילד מרגיש באופן כללי, האם הוא מקובל בחברה ואפילו אם המטפלת "מפליקה" לו מידי פעם.

להלן עשרה סימני אזהרה בציורי ילדים:
 

דמות עם ידיים גדולות

כשילד מצייר את עצמו ו/או דמות מבוגרת ממנו (כמו: אמא/אבא/אח/אחות/מטפלת) עם כפות ידיים שאינם פרופורציונאליות - גדולות באופן מיוחד, זהו סימן אזהרה חמור: יתכן ואותה דמות אלימה כלפי הילד! את מידת האלימות אפשר לחוש בסימנים אחרים בציור כמו צבעים, גודל הידיים, הבעות וכד'.


ידיים גדולות בדמוי "פרח"

 

הילד מצייר את עצמו בתור ליצן

אם הילד החליט לצייר את עצמו בתור ליצן, ופורים לא נראה באופק זהו סימן אזהרה: יתכן והילד "לובש מסכה". הילד מנסה מאוד להראות שמח בעיניכם בעוד שמבפנים יתכן מאוד והמצב שונה. יתכן והילד הדחיק את האירוע המעציב ואינו יכול לשתף אותנו ויתכן והילד מודע למצב אך הוא נמנע מלשתף אותנו.


הליצן הזה הוא אני

 

כשהילד מצייר באופן קבוע בצבעים כהים

אם הילד החליט לצייר רק באדום או שחור באופן קבוע, זהו סימן אזהרה: יתכן והילד כועס או מדוכא. ציורים שכאלה צריך לבדוק לאורך זמן משום שאם הילד צייר פעם אחת ציור שכזה - זה בסדר, אך אם הוא מדוכא לאורך זמן יכול להיות שהוא לא "מקובל" בחברה, יתכן והוא מתאכזב כל יום מחדש, יתכן שהוא סובל בגן וכו'. ציור זה אופייני בתקופות של מעבר דירה או לידת ילד חדש במשפחה. עם זאת יש גם משהו טוב בצבע שחור המורה לעיתים על כך שהילד תופס את עצמו נבדל ושונה מהאחרים והוא נמצא ברמה אחת מעליהם ולכן הוא אף סולידי יותר.

 

כשהילד מצייר עצם מסוים ובאופן קבוע מוחק אותו

כאשר הילד מצייר דמות/חפץ/אלמנט מסוים ובאופן קבוע מוחק אותו - הדבר מורה על משהו אותו הילד מסתיר מההורים. אם הילד צייר את הגננת שלו ומיד מחק אותה מהציור יתכן וקורה משהו מפחיד או לא נעים בגן והוא מסתיר זאת.

הילד מוחק לעצמו את איבר המין - אולי הוא עבר התעללות מינית?

כשהילד לא מצייר ידיים באופן קבוע

הידיים מסמלים את היכולת שלנו לפעול. אם ילד לא צייר לעצמו ידיים יתכן ויש איזשהו מכשול הגורם לו להרגיש חסר אונים במיוחד אם אותו ילד לא מצייר לעצמו פה.

כשהילד לא מצייר פה באופן קבוע

הפה מסמל את היכולת שלנו להתבטא. כאשר הילד לא מצייר לעצמו פה יתכן שיש משהו אותו הוא רוצה להגיד אבל לא יכול. יתכן והוא הדחיק איזשהו אירוע ופיסית אינו מסוגל לספר לנו עליו ויתכן שמישהו מונע ממנו לספר את אותו סוד


בלי פה. סימן לדאגה?

כשהילד מצייר דמות מאוד קטנה ומגדר אותה

כאשר הילד מצייר דמות קטנה מאוד ומגדר אותה במה שנראה כמו גדר טייל, יתכן ואותו ילד מרגיש "חסום" בחייו. זהו סימן אזהרה לדחק נפשי. אולי מישהו דוחק אותו לפינה?

   

כשהילד מצייר בית עם גג חסר או שבור או בית שקוף ללא תוכן

גג הבית מסמל את הביטחון שלנו. ילד המצייר בית עם גג חסר או שבור יתכן שזוהי דרכו לבקש עזרה. אולי משהו מאיים עליו בבית? אם הבית שקוף וריקני או תוכן זניח (כמו נורה בלבד) יתכן והדבר רומז שהוא מרגיש בודד וריקני בביתו. ציור זה מאופיין לעיתים אצל ילדים מאומצים או במשפחה בה ההורים התגרשו לא מזמן.

               
 

כשהילד מצייר באפן קבוע עננים קודרים וגשם

אווירה קודרת וחורפית לאורך זמן רב, עלולים להצביע על דיכאון. מכוון שילדים אינם נוטים בד"כ לדיכאון יש לחקור את מקור הדיכאון בעזרת ציורים נוספים ופרמטרים נוספים בציור.


ציור קודר. אולי ההשראה באה מהמורה שהחליטה לדבר על החורף?

חוסר פרופורציות מוגזם

כאשר הילד מצייר לאורך תקופה ארוכה בחוסר פרופורציות מוגזם כמו גבות עבות במיוחד, שפתיים מעובות במיוחד, דמויות קטנות במיוחד, פרחי ענק וכד'. יתכן וזהו סימן אזהרה כללי. יש מקום למעקב פסיכולוג, יועץ חינוכי או גרפולוג שיאבחן האם העניין מצריך התייחסות.
            

                                     זרועות וידיים גדולות

אזהרה!

אל תמהרו לגשת למשטרה או במקרה הגרוע לארוב למטפלת/גננת/מורה וכו'. גרפולוגיה מקצועית מתייחסת לפרמטרים רבים כמו גיל, התקופה בה הילד צייר, השפעות פסיכולוגיות, רוח התקופה ואפילו סרטים מצוירים. בנושא מורכב כל כך כמו ציורי ילדים יש להיות זהירים ולא למהר לקפוץ למסקנות. אם זיהית יותר מסימן אזהרה אחד בציור של ילדך, בשום פנים ואופן אין לפעול מבלי להתייעץ עם איש מקצוע. המידע הנ"ל אינו מהווה תחליף להתייעצות שכזו.
 

הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה ומומחה בנושא פענוח ציורי ילדים.


 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן