מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > גידול תאומים ושלישיות

איך משכיבים שני ילדים לישון באותו החדר?

מאת: טלי בן דעת- לישון בשקט | פורסם: 13/10/2017
איך משכיבים שני ילדים לישון באותו החדר?

מה עושים כאשר צריך לערוך טקס שינה לשני ילדים יחד?טיפים שימושיים להשכבה ולשינה של אחים

הורים רבים מתקשים למצוא את הדרך הטובה והקלה להשכבת שני ילדים ואף יותר. רובם אפילו מתלבטים אם להשכיב אותם לישון באותו החדר. בכתבה שלפניכם ננסה לפתור עבורכם סוגיה זו ולספק לכם טיפים טובים שיעזרו לכם להשכיב את הילדים לישון ללא בעיות ותקלות.

אם יש לכם שני ילדים וביניהם הפרשים קטנים (או תאומים) או שני ילדים שכבר יושבים - תוכלו לשקול לעשות טקס שינה משותף שיכול להקל בעיקר עליכם את השעה העמוסה ומלאת העבודה שקודמת להשכבתם של שני אחים.
 

כיצד עורכים טקס שינה משותף?
 
אם טקס משותף מתאים לכם, התחילו מיד לאחר ארוחת הערב באמבטיה משותפת, כנסו לחדר השינה המשותף, ואחרי הלבשה (והאכלה אם יש צורך לפי הגיל וההרגלים) עשו כל פעילות שהיא מרגיעה ויכולה להיות משותפת לשניהם. זה יכול להיות סיפור או שניים: אחד שמתאים בתוכנו לגדול והשני לקטן או פרידה מהצעצועים שבחדר. ממש לפני ההשכבה פנו כמה דקות לכל ילד, זאת על מנת לאפשר לכל ילד כמה רגעים אישיים של חיבוק ונשיקה משלו איתכם. זכרו, המעבר לשנת לילה הוא בעצם טקס פרידה מכם החוזר על עצמו בכל לילה, ולכן כל אחד מהם צריך את הזמן שלו אתכם, גם אם זה כמה דקות בודדות בלד.
 
 
· אם יש לכם תינוק קטן ואח גדול יותר, ההתייחסות לשינה היא מעט שונה, זאת מכיון שהתינוק שלכם זקוק ליותר שעות שינה ולכן הגיוני שתתחילו להשכיב קודם אותו ורק אחר כך תתפנו לגדול יותר. התחילו בטקס שינה נפרד לתינוק ודאגו לפעילות מתאימה לגדול שלכם בכדי שיוכל להעסיק את עצמו עד שובכם ולפנות לכם זמן נטו עם הקטן. (השילוב של האח הגדול בטקס של הקטן עלול להכניס התרגשות וגירוי נוסף שיקשה על הקטן שלכם להירגע לפני השינה).
 
אחרי ההשכבה של התינוק מרוצים אך עייפים (מי אמר שקל להיות הורים?) תוכלו להיות פנויים נטו לגדול.
 
·  כאן המקום להזכיר כי שעות ההשכבה המומלצות לפעוטות הן החל משש וחצי ועד שמונה בערב. תכניסו פנימה גם את הזמן שלוקח לילדים שלכם להרדם.
 
·  נסו לשמור על שעות ההשכבה כמה שיותר קבועות - זה יעזור להן להיות קלות ומהירות יותר כמו ככל דבר אחר שנכנס לשגרה.
 
· השכבה - אם לשני הילדים שלכם יש הרגלי שינה טובים והם יודעים להרדם לבד, החלק הזה מיותר עבורכם. אם לא - חשוב ששני ההורים יתפנו להרדמה בהשכבה משותפת, על מנת שכל הורה יוכל להיענות לבכי של הילד שאותו הוא משכיב. שני ההורים צריכים להיכנס לחדר ועל כל הורה להתייחס אך ורק להשכבה של הילד "שלו" מבלי להתייחס להורה או לילד הנוסף.

הילדים ישנים באותו החדר? איך להרדים את הגדול מבלי שיעיר את הקטן?
 
מנסיוני כיועצת שינה ומדריכת הורים, בשטח אני נתקלת בלא מעט הורים שמוכנים לתת לילד הגדול הכל רק על מנת שלא יעיר את הקטן ובכך "מסתבכים " עם טקס שינה ארוך ומתיש הכולל אינספור יציאות מהמיטה ומההחדר, שתיה, אוכל, שירותים ומה לא.
 
ילדים מגיל שנתיים בודקים את הגבולות שלכם בכל הזדמנות, וגם בהשכבה, ואם הגבולות יהיו פרוצים בנושא ההשכבה - מי שיפגע מכך בסופו של דבר (מלבדכם, שתהיו מותשים וכועסים) יהיה הילד שלכם - שההרדמות הארוכה תפגעו לו בשעות השינה, והוא יקום עייף לגן. לכן, אל תיבהלו מ"הנורא מכל" - תעמדו בבדיקות של הילד, החזירו אותו למיטה בעקביות ובענייניות והרגיעו בכי אם צריך.

ומה אם הקטן יתעורר?
 
עד שהגדול שלכם ילמד להרדם במהירות דאגו לעזרה או הרגיעו את הקטן, החזירו אותו לישון והתפנו בחזרה לגדול.
 
לסיכום: כשיש שניים טקס השינה וההרדמה יכולים להוות אתגר לא פשוט ואם זאת ,כששמים גבולות -ומקנים הרגלי שינה טובים אפשר לישון טוב גם עם שניים. שיהיו לכם ערבים פנויים ולילות מתוקים.

 
הכותבת, טלי בן דעת, היא יועצת שינה מוסמכת לתינוקות ולילדים ומדריכת הורים - לפרטים נוספים לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן