מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

10 טיפים לאבא הטרי

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/4/2019
10 טיפים לאבא הטרי

אבות לעתים נוטים להיות קצת מקופחים, לכן החלטנו להקדיש להם כתבה שלמה ובה טיפים שיעזרו להם להסתגל אל הסטטוס החדש שלהם בחיים

לא נעים להודות, אבל אבות הם ללא ספק הצד המקופח של תהליך ההריון והלידה. בעת ההריון האמא זוכה לכל תשומת הלב, כולם דואגים לה, מפנקים אותה ותומכים בה - ולאחר הלידה כל תשומת הלב עוברת לרך הנולד. אז איפה בדיוק משתלב האב הטרי במשוואה הזו? ולמה כמעט ולא ניתן למצוא ספרים, מדריכים, סרטים ועוד המיועדים לאבות? 

 

אתר טיפת חלב ברשת החליט להרים את הכפפה ולפתוח בסדרת כתבות חדשה המיועדת רק לאבות. האמהות מומלצות להציץ, אך אבות יקרים - זה עבורכם.

 

בתור התחלה, קבלו 10 טיפים לאב המתחיל/הטרי (וגם לוותיקים לא יזיק רענון קצר):

 

1. התינוק הגיע בשעה טובה לאוויר העולם, הוא קטן, שברירי ועדין אך אל דאגה - אתם לא תשברו אותו. אל תהססו להרים אותו, לחבק אותו ולהתקרב אליו מיד לאחר הלידה. אתם יכולים לבקש עזרה והכוונה מהאם, הסבתא, האחות או הדולה לגבי אופן ההחזקה, אך אל תמנעו מעצמכם את אחד הרגעים הכי משמעותיים בחייכם רק בגלל שאתם קצת חוששים.
 

2. אל תשאר בחוץ - אבות רבים חשים מיותרים ומוזנחים בכל תהליך ההריון והלידה ואין סיבה שבעולם שכך יהיה. בקשו מבת הזוג לשתף אתכם במה שהיא עוברת, דברו איתה על הספרים שהיא קוראת, צאו איתה לקניות וקחו חלק בעיצוב חדר התינוק. במידה ואתם מרגישים שבת הזוג משאירה אתכם מחוץ לתמונה - שוחחו איתה על כך.
 

3. דיכאון לאחר לידה היא תופעה מוכרת אותה חוות אמהות רבות לאחר הלידה. בתור אביו של התינוק ובן הזוג של האם, אתה אחד האנשים היחידים שיכולים לזהות את מצוקתה של האם, זאת מכיוון שאתה מבלה בחברתה ברוב שעות היום והלילה. היה ערני למצבי הרוח שלה, קרא קצת אודות כל אותם סימנים שצריכים להדליק לך נורת אזהרה ובמידת הצורך דאג להפנות את האם לקבלת עזרה מאיש מקצוע או ערב את חברה, אחות טיפת חלב או כל אדם אחר שיכול לסייע לך להתמודד עם התהליך.
 

4. גם אבות חווים לעיתים דיכאון לאחר לידה, במידה ואתם חשים במצוקה כלשהי דברו על כך עם בת הזוג או פנו לעזרה מקצועית או לקבלת תמיכה מאדם קרוב אחר.
 

5. הנקה הוא תחום מאוד רגיש, רוב הנשים מתכננות ורוצות להניק אך לא כולן מצליחות ליישם זאת בפועל לאחר לידת התינוק והסיבות לכך שונות (מחסור בחלב, קושי בהנקה, נטילת תרופות המונעות מהאם להניק או סתם חוסר רצון להניק). בכל מקרה, לעולם אל תלחץ את האם להניק, תתמוך בהחלטתה, תראה לה שאתה מאחוריה אך אל תנסה להשפיע עליה, אל תלחץ עליה ובטח ובטח אל תעביר ביקורת על החלטתה.
 

6. לעולם אל תשכח, מלבד הנקה אתה יכול לעשות הכל - לחתל, לקלח, לטייל, להשכיב לישון, לשחק, להרגיע ועוד. לכן אם אתה רוצה לקחת חלק דומיננטי בחייו של התינוק שנולד לך ומצד שני רוצה גם לסייע לאשתך העייפה - למד לעשות הכל, ממש כפי שהאם למדה.
 

7. במידה ויש לכם ילדים נוספים, גדולים יותר, עזור לבת הזוג ככל שניתן בחודשים הראשונים ובכלל - סייע לה עם הכביסות, המקלחות, הכנת האוכל, ועוד. לאחר הלידה ייקח לבת הזוג זמן להתחזק לחזור לעמוד על הרגליים וגם כאשר זה יקרה יהיה לה כמובן תינוק חדש לטפל בו. לכן, אל תשכח לקחת חלק פעיל בכל שלב.
 

8. חשוב מאוד שהאם תצליח לישון כמו שצריך במהלך היום או הלילה, לכן חשוב שתסייע לה לזכות בכמה שעות שינה טובות ורצופות. אפשר לה ללכת לישון בשקט ותפוס אתה פיקוד על הבית והמשפחה. בשום מקום לא כתוב שרק האמא חייבת לקום באמצע הלילה להאכיל (גם אם היא מניקה אתה יכול להאכיל את התינוק בבקבוק עם חלב שאוב). ממש כשם שאתה צריך לישון כדי לתפקד בעבודתך כך גם בת הזוג זקוקה לשינה טובה.
 

9. לאחר לידת תינוק אין זה אומר שאתה צריך לוותר על החיים שחיית טרם לידתו. נכון, תאלץ לעשות כמה פשרות וויתורים, לתמרן קצת יותר מהר וביעילות בין כל הדברים, אך דאג להקדיש גם כמה שעות שבועיות לעצמך - ליציאה עם חברים, צפייה במשחק כדורגל, יציאה עם בת הזוג למסעדה, הפגת מתחים בחדר הכושר ועוד. ככל שתטפל בעצמך כמו שצריך כך יהיו לך מספיק כוחות ומטוביציה לעזור גם לבת הזוג להשיג את אותה תחושת סיפוק.
 

10. בעבר אבות התביישו להיות אבות פעילים שעוזרים ומסייעים בכל עבודות הבית וגידול הילדים. כיום רוב האבות כבר יודעים שלגדל את הילד שלך ולקחת חלק פעיל בחיי המשפחה שלך זה תענוג אדיר הגורם לתחושת סיפוק עצומה. גם אם פה ושם יזרוק לך גבר מיושן ופרימטיבי משפטים שנועדו להוריד את ביטחונך ומזלזלים בכך שאתה מתחבר "לצד הנשי" שלך, זכור כי אתה הגבר האמיתי בסיפור, נפנף את "האידיוט" והמשך בחייך מבלי למצמצץ.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן