מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

תרפיית קרניו-סקראל לתינוק

מאת: שרונה חלילי | פורסם: 3/12/2017
תרפיית קרניו-סקראל לתינוק

תרפיית קרניו סקראל היא שיטה יעילה ביותר לטיפול במגוון בעיות בתפקוד החושי, התנועתי, האינטלקטואלי והריגשי. בואו ללמוד כמה עובדות על השיטה

אחת הסיבות לתינוק שמרגע היוולדו לא מרגיש נוח והינו חסר-שקט היא לידה מורכבת וקשה או חוסר נוחות טרום-הלידה. חוסר נוחות תוך הלידה יכול להיות - זרם של רגשות שליליים שהתינוק ספג מאימו עוד בעודו ברחמה, רגשות כמו - כעס, עצבנות, חרדה, או לחילופין, מצוקה פיזית טרום לידתית של התינוק כמו: קושי לנשום.


לידות מורכבות יכולות להיות לידת וואקום, ניתוח קיסרי, לידה שבה התינוק משתהה במעבר הרחם זמן ארוך מן הרגיל ועוד. כל תינוק מגיב ללידה באופן שונה, יש תינוקות שעבורם המעבר מהרחם החוצה הינו קשה לכשעצמו וזה מותיר בהם תחושה בסיסית של חוסר בטחון וחוסר נוחות בעולם בו הם גדלים, תחושה שנותרת לאורך כל החיים.


בלידת וואקום מופעל בד"כ לחץ מסויים על הראש, לחץ שיכול ליצור מתח ברקמות המוח, וזה עלול לגרום לתחושת מתח פנימית, טונוס בשרירים, בכי בלתי מופסק, קושי ביניקה ועוד. במקרים אילו, נדרשים מספר טיפולים של קרניו-סקראל כדי לשחרר את המתח הפנימי ולאפשר זרימה תקינה של נוזל המוח.


בד"כ במהלך לידה ישנה תזוזה של עצמות הגולגולת באופן שהעצמות חופפות ועולות זו על זו, זאת כדי לאפשר לראש התינוק לעבור בקלות דרך מעבר הרחם. כשהתינוק יוצא לעולם, עצמות הגולגולת ישובו למנח הקודם שלהם. וזה בעצם טיפול הקרניו-סקראל הטבעי הראשון שתינוק מקבל.


בלידות ארוכות מן הרגיל, בהן התינוק משתהה זמן ארוך במעבר הרחם, ישנם מצבים בהן עצמות הגולגולת נותרות חופפות (כלומר: עולות זו על זו), ובאמצעות טיפול קרניו-סקראל ניתן להחזיר את העצמות למנח הטבעי שלהן.


טיפול קרניו סקראל אפקטיבי גם למצבים רגשיים בהם התינוק עדיין לא יכול לבטא את רגשותיו וצרכיו באופן מלא, ובנוסף למגע העדין מתווספת גם התכוונות וחיבור לתדר הפנימי של התינוק. חיבור שמאפשר שחרור רגשי ונוטע תחושת בטחון אצל התינוק.


לדבריו של דר' אלדג'ר מארה"ב, כל תינוק צריך לקבל לפחות טיפול אחד של קרניו-סקראל מיד לאחר הלידה, זאת כדי לאפשר למערכת הקרניו-סקראלית להסתנכרן מחדש.
 

כיצד נעשית?

 

תרפיית קרנו-סקראל הינה תרפיית מגע מאד עדינה ומתאימה אף לתינוקות בני-יומם. באמצעות הקשבה לדופק התוך-גולגולתי ניתן לשחרר חסימות מהגוף ואף לאפשר תזוזה תקינה ובריאה של עצמות הגולגולת. ההתמקדות היא בעיקרה בהקשבה ללא התערבות חיצונית של המטפל בד"כ.
 
 

איך פותחה?


תרפיית הקרניו-סקראל והסומאטו-אימושונל-רליז (שחרור גוף-נפש) פותחה על-ידי הרופא האוסטיאופת האמריקני ד"ר ג'ון אפלדג'ר מאוניברסיטת מישיגן, והוגדרה על ידי מגזין הטיים כ"אחד הטיפולים הבלתי קונבנציונליים המבטיחים, הבטוחים והיעילים ביותר". התרפיה מבוססת על העובדה שנוזל המוח הינו דינאמי ויוצר קצב של תזוזת עצמות של הגוף.
 
קרניום הינם עצמות הגולגולת וסקרום היא עצם האגן.
 
קצב תזוזת הנוזל מושפע מהחוויות שהאדם עובר, הן רגשיות והן פיזיות, ומשפיע על רקמות הגוף השונות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן