מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

מה אתן יודעות על סימני מתיחה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/12/2011
מה אתן יודעות על סימני מתיחה?

מהו הגורם הנפוץ ביותר להופעת סימני מתיחה? האם גם גברים סובלים מכך? מה קובע את חומרת הסימנים? ועובדות מעניינות נוספות בנושא

סימני מתיחה או סטריאה (striae) בשמם הרפואי, הם למעשה קרעים שנוצרו בשכבה התומכת של העור (דרמיס) בשל מתיחתו. מחקרים מראים כי ניתן למנוע את היווצרותם, אך לאחר שהופיעו כל מה שניתן לעשות הוא לטשטשם או להסיר את העור העודף בניתוח כירורגי.

 
1. היריון הוא הגורם הנפוץ ביותר להופעת סימני מתיחה, זאת בעקבות שילוב של גדילה מואצת של עור הבטן עם רמת הורמונים גבוהה בדם. אחוז ניכר (כ-80%) מהנשים ההרות יפתחו סימני מתיחה בשלב כלשהו של ההיריון. 
 
2. בהריון רוב סימני המתיחה מופעים בין החודש הרביעי לחודש השביעי, אז רמת ההורמונים בדם היא הגבוהה ביותר. השאר יווצרו בזמן ההתרחבות הגדולה של העור בשליש האחרון. 
 
3. סימני המתיחה נוצרים במהירות, ומתרחבים ומעמיקים בעור תוך זמן קצר. הם מופיעים תחילה כפסים ארוכים שצבעם ורוד. כעבור מספר חודשים משתנה צבעם: תחילה הם מתכהים וכאשר הם מתיישנים הם מקבלים גוון לבנבן.
 
4. שלושת הגורמים הקובעים את חומרת סימני המתיחה הם:
א) עוצמת מתיחת העור.
ב) גנטיקה, הקובעת את האלסטיות הטבעית של העור.
ג) גובה רמת הורמונים (מסוג סטרואידים) בדם.

 
5. הורמונים מסוג סטרואידים מעכבים את תהליך הבנייה של העור – הם גורמים לירידה של 90% ביצירת הקולגן לעומת עור נורמלי.

6. כאשר קיימת עלייה משמעותית ברמות ההורמונים בדם, בשילוב עם גדילה מואצת הופעתם של סימני מתיחה תהייה מהירה ביותר. אז אם חושבים מה הן התקופות ההורמונאליות ביותר בחיינו מגלים שאנחנו הכי חשופים להתהוות סימני מתיחה - בזמן הריון ובגיל ההתבגרות.
 
7. האזורים המועדים ביותר לסימני המתיחה הם האזורים בהם נאגר השומן בגופנו: אזור הבטן, העכוז, הירכיים, המותניים, השוקיים והחזה.
 
8. סימני מתיחה נוצרים ומתמשכים בניצב לכיוון המתיחה של העור.
 
9. לאחרונה התווסף גורם אצל נשים להופעת סימני מתיחה: ניתוחים אסטטיים כמו הגדלת חזה או ישבן. בניתוחים בהם מוחדר שתל לגוף, השתל מותח את העור בצורה מהירה, שאינה טבעית לו.
 
10. סימני מתיחה לא פוסחים על גברים - נכון שגם הם מתבגרים ועשויים להשמין, אך אצל גברים נצפים גם סימני מתיחה על הכתפיים והזרועות בשל פיתוח גוף (body building) אינטנסיבי.
 
 
המחקרים והמידע באדיבות פריגו ישראל - חטיבת התרופות המשווקת את אלסטן - קרם טיפולי למניעה וטשטוש של סימני מתיחה בתקופת ההיריון ואחריו.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן