מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

לתפוס ראש - על החזקת ראש יציבה בקרב תינוקות

מאת: מיכל בר-נס | פורסם: 24/1/2019
לתפוס ראש - על החזקת ראש יציבה בקרב תינוקות

למה השליטה בראש כל כך חשובה להתפתחות התינוק? כיצד מתפתחת המיומנות? ומה אנו כהורים יכולים לעשות בכדי לסייע לתינוק?

מבט מסוקרן בעת הרמת הראש - תנועה חשובה ומרגשת אשר כל הורה מבחין בה. חשוב לעקוב אחר ההתפתחות של יכולת הזו. 

 
אז מה קורה בהתחלה?
אצל תינוק שרק נולד שרירי הצוואר עדינים ולכן אינם תומכים באופן מלא בראשו. בנוסף, משקל ראשו בעת הלידה גבוה יחסית למשקל גופו. כל אלו תורמים לעובדה כי לתינוק בראשית התפתחותו אין שליטה טובה על שרירי צווארו.
 
בשלב מאוחר יותר ילמד התינוק לפתח יכולת חשובה זו. מדובר ביכולת בסיסית שתתרום בעתיד להתפתחות כישורים אחרים  שילמד כמו ישיבה, זחילה והליכה.
 
התינוקות שלכם יסמכו עליכם שתתמכו בראשם ובצווארם לפחות בחודש הראשון להיוולדם. אולי זו דרך הטבע להבטיח שתהיה לכם ההזדמנות ליצור קשר עין, להחליף מבטים ולערסל את התינוק האהוב שלכם. זהו בסיס חשוב ליצירת קשר באינטראקציה של פנים מול פנים. 
 
שלבים שונים בתנועה
 סביב גיל 3-4 חודשים יוכל התינוק להחזיק את ראשו באופן יציב ומושלם לכל הכוונים ובכל התנוחות.
 
- גיל חודש-חודשיים: תנועה מהירה וקצרה של הרמת הראש כאשר שוכבים על בטנם. בנוסף, קיימת היכולת להביט ימינה ושמאלה כאשר שוכבים  על גבם. הכוח להשתמש בשרירים אלו נצבר בהדרגה ולכן חשובה מאוד התמיכה שלכם כהורים.
 
- גיל 3-4 חודשים: תוכלו להבחין כי התינוקות יוכלו להרים את ראשם עד לזווית של 45 מעלות כאשר הם שוכבים על הבטן. הם יוכלו לבצע תנועה זו שוב ושוב. שרירי הצוואר שלהם כבר התחזקו מספיק על מנת לתמוך בראשם. הורים, בשלב זה אמורים התינוקות לשלוט באופן מלא בראשם. מעבר שלב זה תורם להתפתחות היכולות הבאות בשלבי ההתפתחות.
 
ומה תפקידנו בתור הורים?
כאשר ההתפתחות תקינה, אין עשייה רבה מצד ההורים בנוגע לשליטה בהחזקת ראש התינוק, המתפתחת בהדרגתיות לאורך זמן. חשוב שתהיה תמיכה במידה סבירה בראש ובצוואר התינוק בחודשים הראשונים. חשוב לשמור בחודשים אלו על כך שתהיה לראשם תמיכה חלקית.
 
כאשר נראה כי התינוק מתקשה בהרמת ראשו סביב גיל 1 חודש, רצוי שתתייעצו עם הרופא בבדיקה התקופתית הבאה אליה תלכו עם תינוקכם. 
 
אז למה 'לתפוס ראש'?
שליטת הראש המלאה חשובה ביותר להתפתחות. הסקרנות וההבנה של הסביבה הם חלק מהמניעים של התינוק להתפתח ומאד חשובים למוטיבציה לזוז. אנחנו רואים אצל ילדים עם לקויות ראיה קשות כי חסר להם הגירוי לנוע וכיצד זה משפיע על ההתפתחות שלהם. לכן מאד חשוב לשים לב למידת שליטת הראש מהתחלת ההתפתחות ולוודא שהוא כמצופה.
 
תינוק שכל הזמן מקבל תמיכה מלאה של הראש, כמובן שאין לו אפשרות לפתח שליטה מוטורית. לכן חשוב לתת רק את מידת התמיכה הנחוצה ולדעת להרפות (ניתן לשים את היד במרחק מהראש אם לא בטוחים שהתינוק מסוגל להחזיק לבד-למקרה הצורך). 
 
תינוקות מתפתחים בקצב שונה והזמן שלוקח להם להגיע לאבני הדרך הוא ייחודי להם. קיים טווח רחב של גילאים בו יוכלו להגיע לאותה נקודת ציון דרך.
 
ההכרה וההבנה של ההתפתחות על שלביה השונים חשובה על מנת לעקוב אחר התפתחות תקינה, להרגיע את חששותינו ולפנות לגורם מקצועי כאשר מרגישים כי יש צורך בכך.


***מחברת המאמר היא מיכל בר-נס, פיזיותרפיסטית נוירו התפתחותית. למעבר לעמוד של מיכל - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן