מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

בן חצי שנה רק יונק: האם זה בסדר?

מאת: רוני ביר | פורסם: 24/2/2015
בן חצי שנה רק יונק: האם זה בסדר?

תינוק בן חצי שנה עדיין לא החל טעימות ורק יונק, כעת כמות החלב יורדת וגם האם לא בטוחה אם אולי כדאי להרגיל אותו גם למזון מוצק. יועצת ההנקה שלנו עונה לשאלה

"בני בן חצי שנה והוא רק יונק. בתחילה היה לי הרבה מאוד מאוד חלב, אחר כך זה התאזן, ועכשיו יש לי כמות קטנה יותר. כמו כן אני מניקה אותו בעיקר משד אחד, כי בשד השני פשוט אין לי חלב.

1.איך להגביר את החלב בשד השני?

2. האם בגיל זה יש צורך ביותר חלב מבעבר כי התינוק גודל וצריך יותר? הוא לא משתף פעולה עם מזון מוצק, טועם טיפה, מפסיק ודורש הנקה"

 

 

ראשית הרשי לי להחמיא לך - כל הכבוד על ההנקה הממושכת, זה לא ברור מאליו.


לפי מה שכתבת בנך כעת בן חצי שנה וזה אכן הזמן להתחיל עם מוצקים (למעשה כבר אחרי שלב הטעימות), יש ילדים שלוקח להם יותר זמן עם המוצקים אך עם הזמן ארוחות המוצקים (ירקות, פירות, מרקים וכו') יחליפו חלק מההנקות ויתפסו מקום רב יותר.
 

הנקה בלעדית או מתן תמ"ל הם התזונה הבלעדית של התינוק רק עד לגיל חצי שנה.
 
לקראת גיל חצי שנה, מערכת העיכול של התינוק בשלה כדי להתחיל להתמודד עם מזונות חדשים, וגם מבחינה התפתחותית קל לו יותר לצאת לדרך: בגיל זה, חלק מהתינוקות כבר יושבים, לרובם בקעו לפחות שתי שיניים, נעלם הרפלקס אשר בו הלשון דוחפת החוצה כפית או כלי אחר אשר מוכנסים לפה, וכן – רוב התינוקות מתחילים להתעניין בשקיקה במזונות שאוכלים שאר בני הבית.
 
כאשר את מציעה לו מזון מוצק, השתדלי לא להציע לו הנקה לפני או מיד אחרי - כי אז הוא מבין שאם מסרב לאכול יכול לקבל מיד הנקה. 

בנוסף תמיד אפשר לבקש שאדם אחר כמו בעלך או שכנה או אמא שלך ינסו להאכילו לפעמים יש יותר הענות לקבל מזון מוצק מהאדם שאינו מניק.
 
לגבי כמות החלב שהצטמצה
 

בינתיים לפי מה שאת מתארת החלב שיש לך הוא מספיק לבנך בדיוק. זו בעצם דרך הטבע, יש "תפוקה" לפי "ביקוש", כלומר - אם היה צורך בעוד הוא היה דואג לייצר עוד אצלך. חשוב באמת לראות כי הילד עולה יפה במשקל ועושה מספיק פיפי וקקי.
 

אם הוא רגיל לינוק אך ורק מצד אחד וכך כבר במשך זמן, הגיוני שבצד השני כמות החלב היא פחותה. לא ברור מה היה קודם: האם קודם היה פחות חלב ואז הוא החל לינוק רק מצד אחד? או שהוא החל לינוק רק מצד אחד ואז ירד ייצור החלב בצד השני?
 

במידה ואת רוצה להגביר את ייצור החלב, דעי כי החלב ייגבר גם בצד השני והרי לך טיפים להגברת ייצור החלב:
 

 1. יש מאכלים שמגבירים ייצור חלב, כמו: קוואקר, חילבה, בירה שחורה.

   
 2. יש מאכלים המפחיתים ייצור חלב, כמו: נענע, פטרוזיליה ומרווה (בכמויות גדולות), ההמלצה בהנקה היא להימנע מהם.

   
 3. חשוב לשתות הרבה במהלך תקופת ההנקה ולאכול ארוחות המכילות את כל אבות המזון.

   
 4. יש כדורי חילבה, רב-חלב שנמכרים ללא מרשם רופא בפארמים המגבירים ייצור חלב.

   
 5. התחילי כל הנקה עם הצד "החלש", רצוי שהוא יעבוד כמה שיותר על הצד החלש ואז עברי לצד השני. ייתכן והוא יתעצבן ויכעס כי הוא יצטרך לעבוד קשה יותר אך זה ישתלם בהמשך. לאחר שסיים עם הצד החלש המשיכי עם משאבה לשאוב גם אם לא יוצא בכלל חלב, המשיכי לשאוב "על ריק". מיום ליום יתחיל להיווצר יותר ויותר חלב מהשד החלש.

  להנחיות תזונת התינוק בשנה הראשונה לחייו ולמידע אודות שלב הטעימות והמעבר למזון מוצק - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן