מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

מה מצפה לכם במפגשי המעקב בתחנות טיפת החלב?

מאת: דפנה דוידי | פורסם: 11/10/2015
מה מצפה לכם במפגשי המעקב בתחנות טיפת החלב?

מתי מקבלים חיסונים? באיזו פגישה נערכת בדיקת רופא? מתי מקבלים הפניה לבדיקת דם? מה מצפים מתינוק בן שנה לדעת לעשות? ומידע נוסף הנוגע לכל אחד מהביקורים הצפויים לכם בטיפת חלב

בשעה טובה אתם כבר אחרי הלידה ואחד הדברים הראשונים שעליכם לעשות בימים הראשונים לאחר לידת התינוק זה להגיע לפגישה ראשונה בתחנת טיפת החלב הקרובה לביתכם.
 

החל מאותה פגישה ראשונה תצטרכו להגיע אל התחנה לצורך מעקב בכל מספר חודשים, זאת בכדי לעקוב אחר התפתחות התינוק, לצורך קבלת חיסונים, איתור בעיות התפתחות או בריאותיות וקבלת מידע והכוונה מאחיות טיפת החלב אשר נמצאות שם עבורכם.
 

כאחות טיפת חלב, אני גאה לומר לכם בנימה אישית, כי אני רואה בשרות זה הניתן על ידי האחיות להורים - שליחות ויש לי את הזכות האדירה, להיות חלק מחייו של כל אותם תינוקות וילדים.
 

הורים רבים נתקפים בפחד וחרדה לפני כל פגישת מעקב בטיפת חלב, חוששים מהבדיקות, מהחיסונים ומחוות דעתן של האחיות. לכן החלטנו לעשות לכם קצת סדר בבלגן, לשפוך קצת אור על כל הנודע ולגלולת לכם מה בדיוק מחכה לכם ולילדכם בכל אחת מהפגישות הצפויות לכם בטיפת חלב.
 

להלן שלבי המעקב והטיפול המומלצים בטיפת חלב (מפורט לפי גיל)
 

ביקור ראשון

לאחר הלידה, וסמוך ככל האפשר למועד החזרה הביתה (בין 7 ל-10 ימים לאחר הלידה) יש להגיע לביקור הראשון בתחנת טיפת החלב.

 

בביקור ראשון זה בתחנה יפתחו תיק לרך הנולד (בין אם במחשב או ברישום בתיק ידני).
 

מה צריך להביא לפגישה זו? 
עליכם להציג לאחות המטפלת בכם מכתב שחרור מבית החולים, פנקס חיסונים וגם להביא עמכם ביגוד לתינוק, חיתולי בד ומזון, זאת מכיוון שאורכה של פגישה זו הוא כשעה, אז עליכם להיות ערוכים לבלות בתחנה זמן מה.

 

האחות תעבור מכתב השחרור מבית החולים ולאחר מכן תתייחס לנקודות חשובות המצוינות במכתב השחרור (במידה ויש כאלו). בנוסף אמורה האחות לשאול את האם לשלומה, להתייחס לתקופת משכב לידה של האם ולברר האם היא מחוסנת לאדמת.

במידה והאם מגיעה לבד, האחות מתייחסת לנושא החשוב של אלימות במשפחה ולמצב הזוגיות של האשה (האם היא נשואה, רווקה, האם חיה בזוגיות והאם היא זוכה לתמיכה ועזרה).

 

מה חשוב לזכור? 
רצוי להכין מראש שאלות כתובות מכיוון שפעמים רבות בזמן הביקור ההורים שוכחים את כל השאלות המטרידות אותם בבית כאשר הם לבדם עם התינוק.

 

במידה ואין אפשרות להשיג תור מהיר לטיפת חלב, חשוב לשקול את התינוק פעם או פעמיים לפחות, זאת בהתאם לעלייה במשקל, זאת עד לתור הראשון שיקבע לכם בטיפת חלב.
 

בתחנות מסוימות תוכלו למצוא יועצת הנקה, זאת ללא קשר לביקור אצל אחות השירות המטפלת בכם. הייעוץ הוא ללא תשלום וכדאי מאוד לשוחח עם יועצת ההנקה במידה והתינוק יונק ולאם קשיים בהנקה. ניתן ליצור קשר עם  התחנה ולתאם תור לייעוץ הנקה, זאת ללא קשר לתור הראשון בטיפת חלב .
 

לאחר הביקור הראשון האחות תזמין את התינוק לשקילה בהתאם לצורך לפחות עוד פעם נוספת עד גיל חודש.

 

גיל חודש

בביקור זה מבצעים מדידות שונות – של משקל, גובה היקף ראש וכמו כן מחסנים חיסון שני של צהבתB  בפעם השנייה.


 

בגיל חודשיים

בביקור זה מבצעים שוב את מעקב הגדילה המוכר (הכולל מדידת גובה, משקל והיקף ראש).

בנוסף בפגישה זו בודקים את שלב ההתפתחות הראשון מגיל 6 שבועות עד 3 חודשים – זהו שלב בו תרצה האחות לראות  חיוך חברתי, מלמול, עקיבה, תגובות לרעש והרמת הראש.

בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים לילד (מחומשת, פרבנאר וחיסון רוטה).

  

בין גיל חודשיים לשלושה חודשים

 יש להגיע לבדיקת רופא התפתחות בתחנה. האחות המטפלת בכם תקבע עבורכם פגישה זו.


 

גיל 4 חודשים

בגיל זה מבצעים מעקב גדילה (משקל, היקף ראש ומדידת גובה) ובנוסף בודקים את שלב ההתפתחות הבא החל מגיל 3 חודשים - עד 6 חודשים. בשלב זה תרצה האחות לראות צחוק בקול, הושטת יד לחפץ, מילמול עם קולות עיצוריים, הרמת ראש ובית חזה והפניית הראש לרעש.

בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים לילד (מחומשת, פרבנר ורוטה).

 

גיל חצי שנה

בגיל זה מבצעים מעקב גדילה (משקל, גובה והיקף ראש) ובודקים את שלב ההתפתחות הבא בין גיל חצי שנה ל- 9 חודשים. בשלב זה תרצה האחות לראות התחלת התהפכות מהבטן לגב ומהגב לבטן, העברת חפץ מיד ליד, תגובה שונה לבני משפחה וזרים, הרמת הראש בשכיבה על הגב, הוצאת עיצורים כגון "בא, מה, דא".

בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים לילד (מחומשת, רוטה וצהבת B  בפעם השלישית).


 

גיל 9 חודשים

בפגישה זו נערכת בדיקה נוספת של רופא התפתחות בתחנת טיפת החלב, פגישה בה תקבלו גם הפנייה לביצוע בדיקת ספירת דם בין גיל 9 חודשים לשנה. ההפניה לביצוע הבדיקה עצמה ניתנת ע"י רופא הילדים המטפל ומבוצעת במעבדת קופת החולים בה אתם חברים.


 

גיל שנה

בפגישה זו מבצעים בעקב גדילה ובדיקת התפתחות בין גיל שנה לשנה וחצי. בבדיקה זו תרצה האחות לראות עמידה והליכה בעזרה, התחלת רכישת שפה (סביב 2-3 מילים בגיל שנה וגם חלקי מילים), משחק עם כדור והתחלה של הכרות עם חלקי גוף.

יש להביא לפגישה  זו תשובה של ספירת הדם.

בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים - מחומשת אחרונה, פרבנאר שלישי ואחרון ו-MMRV  (חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח).

מומלץ לבצע בגיל זה בדיקת ראייה לבדיקת פזילה ועין עצלה אצל רופאעינים. בגיל שנה ואילך

מומלצת בדיקת אורטופד, זאת בשלב כאשר התינוק הולך לבד ויציב.

 

גיל שנה וחצי

בדיקות שגרתיות במסגרת מעקב גדילה. בשלב זה, מבחינה התפתחותית, תרצה האחות לשמוע 10 מילים ולפחות צירוף אחד בשפה. בנוסף תצפה האחות לראות הליכה עצמאית, בניית מגדל מ-2-3 קוביות, אכילה עם כפית, כיווץ שפתים לנשיקה ועליית מדרגות בעזרת ההורה או מעקה.

בגיל זה ניתן גם חיסון צהבת A  ראשונה.


 

בין שנה וחצי לשנתיים
 

בדיקת התפתחות נוספת אצל רופא ההתפתחות בתחנה.

 

גיל שנתיים ורבע

בפגישה זו ייערך מעקב גדילה שגרתי שיכלול גם בדיקת שמיעה ותקשורת- בדיקה הבודקת את המצב השפתי של הילד. הבדיקה נעשית בין גיל שנתיים לשנתיים וחצי ויכולה לתת אומדן אם קיימת בעיית רכישת שפה. בבדיקת ההתפתחות תרצה האחות לשמוע פעוט שמדבר משפטים בין 3-4 מילים, רץ, עולה ויורד מדרגות, אוכל לבד, משרבט בקווים עיגוליים, ותשוחח עמכם על גמילה מחיתולים.

בגיל זה ניתן חיסון שיגרה אחרון עד כיתה א, חיסון צהבת A  שני.

 


גיל 3 וחצי

מעקב גדילה שגרתי וגם בדיקת ראייה. בדיקת ההתפתחות בשלב זה בוחנת ציור, העתקת עיגולים, עמידה על רגל אחת, שפה חופשית ללא שיבושים, התחלת עצמאות בנושא לבוש וצחצוח שיניים.גיל חמש וחצי

זהו הביקור האחרון בטיפת חלב ובו ייסגר התיק בטרם העלייה לכיתה א'.

בביקור זה הילד יעבור מעקב גדילה ובדיקת ראייה.

בבדיקת התפתחות בגיל 5 תרצה האחות לראות עמידה על רגל אחת למשך 10 שניות, הליכה על קו ישר, ציור דמות אדם ב-6 חלקים, כתיבת שם הילד ותיערך גם בדיקת רופא התפתחות.
 

# קיימות תחנות טיפת חלב בהן הצוות כולל דיאטנית ופיזיותרפיסט, שעובדים צמוד לתחנה ובמידת הצורך מפנים אליהם. בתחנות אלו חלק מהמעקב יהיה בידי אנשי מקצוע אלה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן