מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

שטיפת ידיים: אתם שוטפים או מחפפים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/11/2017
שטיפת ידיים: אתם שוטפים או מחפפים?

האם ידעתם ששטיפת ידיים מונעת זיהומים? שלשולים? מחלות שונות ועוד? לפניכם טיפים בנושא שטיפת ידיים וחשיבות פעולה זו

עשרות פעמים אנחנו שוטפים ידיים בשבוע. הפעולה הפשוטה הזו חוסכת לנו זיהומים, שלשולים, טיפולים אנטיביוטיים, שפעת, הרגשה כללית רעה, היעדרות מהעבודה ועוד רשימה ארוכה של צרות. השאלה היא האם אתם יודעים לשטוף?

 
שני המקומות המרכזיים שחשוב לשטוף ולחטא, הם המטבח והשירותים. מזונות כמו בשר נא המגיעים למטבחנו, ירקות שבאו במגע עם חומרים שונים או לחילופין מכרסמים, עלולים לזהם משטחי עבודה הבאים במגע ישיר, מאוחר יותר, עם מזון מוכן. לגבי השירותים אין צורך לפרט, אבל כדאי לזכור את ''שלוחת השירותים'' - משטחי ההחתלה של התינוקות. חשוב לזכור -  שוטפים ומונעים.
 
ראשית, השתמשו במים חמים בכל הזדמנות. 
 
זה הזמן לשטוף בסבון או באמצעות התזת ספריי חיטוי המכיל אלכוהול וחומר חיטוי דוגמת כלורכסידין ולהטות מים על ידית הברז אותה פתחת טרם סיבון הידיים.
 
קרצפו את הידיים פעם אחת מתחת למים עוד לפני השימוש בסבון. 
 
קרצפו את הידיים בסבון לפחות 15 שניות בכל פעם.
 
שטפו את הידיים היטב, כך שלא יוותר סבון על כפות הידיים. 
 
יבשו את הידיים במגבות נייר או במגבת המוחלפת בתדירות גבוהה מאוד.
 
חובה לשטוף ידים בכל יציאה משירותים ולוודא שכל בני הבית (ובעיקר הילדים) נוהגים כך.
 
חובה לשטוף ידיים לפני כל ארוחה או הכנת מזון, או אחרי כל מגע עם חומר העלול לזהם את הידיים.
 
יש להקפיד שהילדים ישטפו ידיים כהרגל לפני שהם אוכלים כל דבר ובכלל זה פרי או חטיף.
 
התדירות המומלצת לשטיפת ידיים- אין מספר נכון של פעמים לשטיפת ידיים ביממה. אבל לפי מחקרים שנערכו, אם את/ה אדם ממוצע/ת בעולם המערבי, את/ה שוטפ/ת את הידיים שלך פחות מדי פעמים ביממה. 
 
ההמלצות של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC - Center foe Disease Control & Prevention) הן לשטוף ידיים במקרים הבאים:
 
א. בכל הכנת מזון
ב. לפני ארוחות
ג. לאחר ביקור בשירותים. 
ד. לאחר מגע עם בעלי חיים, או פסולת בעלי חיים
ה. בכל פעם שמתרשמים שהידיים מלוכלכות. 
ו. בתדירות גבוהה כשמישהו בסביבה הקרובה חולה 
 
 ההבדל בין ניקוי לחיטוי
 
האם ניתן לחטא את הידיים בעזרת מים וסבון? 
ניקוי משמעו פשוט שטיפה במים וסבון להסרת הלכלוך ומרבית החיידקים הנמצאים על העור.  חיטוי משמעו שימוש בתמיסות מיוחדות המכילות חומרים אשר הורגים חיידקים פטריות וכולי.  לא כל משטח שנראה נקי, עבר גם חיטוי והוא עלול להיות עמוס בחיידקים אותם העין אינה רואה. 
 
בהתייחסו לחיטוי, ממליץ ה- CDC:
 
כשאתם מנקים משטחים שיש בהם דם, הקאה, צואה ועל כפות ידיך יש חתכים או פצעים דרכם עלול לחדור זיהום השתמשו בכפפות גומי. ולמרות אמצעי זהירות זה רחצ/י את ידיך היטב בתום פעולת הניקיון או החיטוי.
 
בכל שימוש בחומר ניקוי קרא/י היטב את ההוראות כולל האזהרות. 
 
ראשית יש לשטוף את המשטח בסבון או בחומר ניקוי השמור במיכל האריזה המקורי שלו (בכדי למנוע הרעלות בילדים, ובכדי שיהיה צמוד להוראות הניקוי והאזהרות).
 
לאחר מכן השתמש בחומר חיטוי והשאר אותו למספר דקות בהתאם להוראות היצרן.
 
בהמשך נגב בעזרת מטלית נייר יבשה שאותה תשליכ/י מייד, או השתמש/י במגבת רב פעמית אותה יש לשטוף מיד לאחר הניגוב. 
 
לבסוף, יש לרחוץ את הידיים היטב, כאמור גם אם לבשת כפפות גומי.
 
על חיידקים ואנשים
 
רוב האנשים לא יודעים איזה כוח יש להם בידיים. מחקר שנערך ב2011 בארצות הברית, מצא שכף יד ממוצעת היא בית גידול ל-150 סוגים שונים של חיידקים, עם בערך מאה אלף חיידקים לשישית סנטימטר. יותר ממה שיש בפה, בוושט או במעי הדק. בכף יד של נשים, מבחר החיידקים היה גדול ב- 50% בגלל חומציות העור, הורמונים וקרם ידיים. ואם להאמין למשאל הרחוב הבריטי שטען שנשים פחות שוטפות ידיים, זה די מדאיג. 
 
רוב החיידקים האלה הם בלתי מזיקים, אבל השאר קשורים לשפעת, הקאות, שלשולים, ואפילו מחלות כרוניות. פעולה פשוטה כמו נטילת ידיים, יכולה לנטרל לפחות מחצית מהם. אבל, המחקרים מראים שרק חצי מאיתנו מבינים את החשיבות של היגיינת הידיים, והרבה פחות מזה מתרגמים את הידע למעשה. אז הנה כמה עובדות שבטח ישכנעו אתכם.  
 
חיידקים אוהבים במיוחד ידיות של דלתות, מתגי אור, שלטים רחוקים וכיורים, במיוחד במקומות ציבוריים. רק על מושב אסלה למשל, יש 10 ביליון מחוללי מחלה בפוטנציה. רבים מהם מתפזרים לאוויר וממשיכים להפיץ את הבשורה. ברגע שחיידק מזהה דלת פתוחה בגוף שלנו, הוא נכנס ומתרבה. 
 
כנראה שהצומת הכי חשוב באוטוסטראדה של החיידקים, הוא הרגע בו אנחנו יוצאים מהשירותים ונוטלים ידיים. חוץ מזה, עדיף להשתעל או להתעטש לאזור אחר ולא לכף היד, גם ככה צפוף שם. 

המאמר נכתב על ידי  ד"ר חיים סימנוביץ, מטבע יצרנית מחטא הידיים סניטול.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן