מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

לתינוק שלכם צומחות שיניים? הכתבה הזאת עבורכם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/6/2017
לתינוק שלכם צומחות שיניים? הכתבה הזאת עבורכם

שיניי התינוק בוקעות בין גיל 3 חודשים לגיל שנה, ולעיתים אף מעבר לכך. על הסימנים לתחילת צמיחת השיניים, על סדר הבקיעה, שמירה על שיניים בריאות ועל הדרכים להתמודדות עם הכאב

זמן תחילת הצמיחה
    
השיניים בוקעות בין גיל 3 חודשים לגיל שנה.

קשה לזהות את תחילת צמיחת השיניים. סימנים כגון הכנסת ידיים לפה ורוק רב אינם מעידים בהכרח על גירוי כתוצאה מבקיעת השיניים, וזאת מכיוון שמגיל שלושה חודשים לערך התינוק מרייר הרבה (בלוטות הרוק מתחילות להפריש הרבה רוק), ובנוסף התינוק משחק עם ידיו בפה מאחר וזו דרכו לזהות חפצים ולחוש במרקמם. לפעמים ניתן לשער את תחילת צמיחת השיניים אצל התינוקות, זאת על פי זמן צמיחת השיניים של הוריהם.

    
   
תופעות לוואי

    
ישנם תינוקות שבקיעת השיניים אצלם מלווה בכאבים, שלפעמים באים לידי ביטוי בכך שהילד נושך בעצבנות את ידיו או כל חפץ אחר שמכניס לפיו, וגם מביע אי שקט. כאבים כאלו עשויים לגרום לתינוק להתעורר בלילה מספר פעמים.
    
אסור להשתמש במשחות מאלחשות להקלה על כאבי שיניים ללא קבלת אישור לכך מרופא הילדים שלכם, גם אם מדובר בתרופות הנמכרות ללא מרשם.

  
    
סדר הבקיעה
    
השיניים בוקעות בדרך כלל בסדר מסוים, אך ישנם מקרים יוצאי דופן שהשיניים בוקעות בסדר שונה (ואין עם כך כל בעיה).

סדר בקיעת השיניים:


     1. 2 חותכות תחתונות, אחת אחרי השניה.
     2. 2 חותכות עליונות, אחת אחרי השניה.
     3. 2 חותכות עליונות נוספות אחת מכל צד של החותכות הקיימות אחת אחרי השניה.
     4. 2 חותכות תחתונות נוספות אחת מכל צד של החותכות הקיימות אחת אחרי השניה.
     5. ניבים תחתונים.
     6. ניבים עליונים.
    
תינוק שבגיל שנה עדיין לא בקעו שיניו אין צורך להתחיל לדאוג, הן תצאנה בתוך חודש-חודשיים. אם תינוקכם נולד לפני הזמן קחו גם זאת בחשבון. תוכלו גם לגשת לרופא שיניים להתייעצות.
    
לאחר גיל שנה בוקעות השיניים הטוחנות התחתונות בשני צדי הפה, ואח"כ הטוחנות העליונות בשני צדי הפה. עד גיל שנתיים לכל הילדים בדרך כלל כבר יש את כל שיני החלב. בסה"כ צריכות להיות 20 שיניים, 10 שיניים בכל לסת: 4 חותכות בחזית, ניב אחד בכל צד ושתי טוחנות בכל צד. לעתים קצב צמיחת השיניים איטי יותר ועשוי להמשך מעבר לגיל שנתיים. ועל כן אין צורך להילחץ, כל עוד רואים התקדמות בצמיחת שיניים.
    
מגיל 6 שנים בוקעות בהדרגה עוד ארבע טוחנות, ובגיל 12 שנה עוד ארבע טוחנות. בגיל 18 שנה בערך צומחות שיני הבינה. לאדם בוגר יש סה"כ 32 שיניים.

*בעבר הייתה חשיבות רבה לסדר בקיעת השיניים, אבל כיום נוהגים רופא השיניים לטעון כי לסדר יש פחות משמעות ומה שחשוב זה שהשיניים אכן בוקעות.

 


    
כיצד לשמור על שיניים בריאות

    
פלואוריד - החל מגיל 6 חודשים מומלץ להוסיף לתינוקות פלואוריד. הפלואוריד מחזק את האמייל של השן ומונע עששת (עששת היא הבעיה העיקרית של השיניים בגיל הילדות). אם באזור מגוריכם המים מועשרים בפלואוריד אין צורך להוסיף פלואוריד, אלא אם כן שותה התינוק מים שהם לא מי ברז (מינרליים). במכשיר של חברת תמי 4 אין סינון של פלואוריד.
    
צחצוח שיניים - החל מגיל שנה אתם יכולים להציע לתינוקכם מברשת שיניים קטנה ובעלת סיבים רכים איתה יכול התינוק לשחק. הראו לו איך אתם מצחצחים שיניים, בכדי שיחקה את פעולת הצחצוח. תנו לו להתרגל למברשת השיניים וכאשר יגדל תוכלו אף להתחיל להשתמש במשחת שיניים על המברשת. 

פעולת צחצוח השיניים חשובה בעיקר בלילה, לפני השינה, ומטרתה לסלק את שאריות האוכל והסוכרים מהשיניים, למנוע עששת ומחלות חניכיים. עזרו לילדכם לצחצח שיניים עד גיל 7-8 שנים, כך יפתח הרגלי צחצוח נכונים לכל החיים.
    
השיניים מתפתחות בעובר עד גיל שלושה חדשים להריון. תקופה זו הנה תקופה רגישה לאיברים רבים בגוף העובר, היכולים להיפגע מתרופות שונות, מחלות, וטראומות שעוברת האישה בחודשי ההריון הראשונים. עובר ששיניו נפגעו כאשר עוד היה ברחם - יסבול משיניים רכות ואמייל פגוע, ועל כן מיד כשהן בוקעות מהלסת הן חשופות לפגעים ע"י עששת. תינוקות כאלה, האוכלים מתוק ולא שוטפים את הפה לאחר מכן, נוטים לסבול מעששת השיניים מיד עם בקיעת השיניים.

תינוק ששיניו נפגעו בעודו ברחם לא בהכרח יסבול מעששת, גם בעת צמיחת שיניו הקבועות. השיניים הקבועות שיחלו לצמוח החל מגיל שש שנים לערך, נבנות בתוך הלסת החל מגיל שנתיים.
    
תזונה מאוזנת הכוללת סידן ופלואוריד, הימנעות מאכילה מרובה של ממתקים, צחצוח שיניים באמצעות הברשה נכונה וניקוי שיניים אצל רופא שיניים -חשובים מאד לבניית שיניים בריאות. ממתקים עדיף לאכול פעם אחת ביום ולא מספר פעמים, ולאחר מכן חשוב להקפיד לצחצח שיניים.
    
שתיית מים - הרגילו את ילדכם לסיים את ארוחתו בשתיית מים לשטיפת הפה. הימנעו מלהרגיל אותו ללכת לישון עם בקבוק חלב או שתייה מתוקה, שכן הם מכילים סוכר - שהוא הגורם העיקרי להתפתחות עששת. מאחר ובמשך שעות רבות הפה לא עובר שטיפה, החיידקים הניזונים מחלקיקי מזון וסוכר משתיירים בפה ומייצרים חומצות המעכלות את האמייל וגורמות לחורים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן