מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

ראיה ותינוקות: שלבי התפתחות וזיהוי בעיות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 16/10/2010
ראיה ותינוקות: שלבי התפתחות וזיהוי בעיות

על התפתחות מערכת הראיה של התינוק, שבשנתיים הראשונות לחייו היא אינטנסיבית במיוחד. על מעקבים שגרתיים, בדיקות ראיה ועל סימנים המעוררים חשד לליקוי ראיה

תינוקות רואים מרגע לידתם. הם מבחינים מההתחלה בין צבעים ולא רק בין שחור לבן. בתחילה רואים התינוקות לטווח של 20-25 ס"מ באופן ברור, ולמרחק רב יותר הם רואים מטושטש ומתקשים למקד את מבטם. תוך חודש מסוגל התינוק לראות בבירור גם למרחקים ארוכים יותר. התינוק מתחיל למקד את ראייתו תוך 4-6 שבועות מיום לידתו, ובגיל 4 חודשים הוא מסוגל לראות בבירור את סביבתו, תמונות רחוקות שתלויות על הקיר, לקלוט ולעקוב אחר המתרחש סביבו.


התפתחות מערכת הראיה בשנתיים הראשונות היא אינטנסיבית, ואחר כך ההתפתחות ממשיכה בקצב איטי עד גיל עשר שנים.
    
אנשים רבים חושבים בטעות שתינוקות רואים בהתחלה רק שחור לבן, בגלל מבחר הגירויים) כמו תמונות שחור לבן, "מובייל" שחור לבן (הקיימים בחנויות עבור תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. הסיבה להמלצות לשימוש בשחור לבן וגבולות ברורים, היא שהסתבר ממחקרים שנערכו שניגודים חזקים וברורים עוזרים לתינוק למקד את הראיה שלו. 

   
התינוק אוהב פנים וממקד עליהם את מבטו, ולכן כשתתקרבו אליו, יעקוב עם עיניו אחר תזוזת ראשיכם עד גבול מסוים. בזמן הנקת התינוק, המרחק שנוצר בין השד לפני האימא הינו הטווח שהתינוק מסוגל לראות כבר מימיו הראשונים, ואם הוא ער ורגוע כשמתחיל לינוק, אזי יוכל למקד את מבטו בפניה של אמו.
    
    
פזילה
    

פזילה מסתדרת מעצמה עד גיל שלשה חדשים, לאחר מכן יש צורך בטיפול. בדרך כלל אחוזי הצלחת הטיפול גבוהים. ככל שהאבחון והטיפול יעשו מוקדם יתר, תוצאותיו יהיו טובות יותר.
    
בשנה הראשונה נראות עיני התינוק מרוחקות זו מזו בגלל מבנה הפנים וגשר אף רחב, וזה יוצר תמונה של כאילו פזילה. כדאי תמיד לשתף את הרופא בחשש זה. הרופא יבדוק זאת וברוב המקרים ירגיע אתכם שאין המדובר בפזילה. מצב זה שנראה כמו פזילה יחלוף בסביבות גיל שנה.
    
קיימים ארבעה כווני פזילה אפשריים של העיניים: לכוון האף, לכוון האוזן, כלפי מעלה, וכלפי מטה.
    
בדיקת פזילה מתבצעת ע"י בדיקת רפלקס האור אצל התינוק: הבודק מאיר עם פנס על אישון הילד, כאשר הוא עצמו עומד מאחורי הפנס. צריך לראות אור במרכז האישון. אם רואים את האור באחד מצידי האישון או לגמרי מחוץ לאישון זה מעיד על פזילה.
    
    
עין עצלה

    
עין עצלה פרושה עין שמסוגלת לראות במאת האחוזים, אך אינה מתפקדת. מצב זה מתפתח כתוצאה מהתרחיש הבא: כאשר קיימת פזילה, כל עין מעבירה שדר למוח לחוד, ורואים שתי תמונות בו זמנית אחת על השניה (במקום להעביר את מה שרואים בשתי העיניים לתמונה אחת כמו במצב רגיל). המוח צריך לבחור תמונה אחת מן השתיים כדי לא לראות מטושטש, ומתחיל לפרש רק תמונה מעין מסוימת. העין השניה חדלה לתפקד, ומחוסר שימוש בה היא הופכת לעיוורת.


הטיפול בעין עצלה מתבצע על ידי כיסוי העין הבריאה למספר שעות במשך היום, ואז המוח מתחיל לקבל שדר מהעין העצלה והיא חוזרת לתפקד. ככל שיגלו זאת מוקדם יותר, העין תחזור לתפקוד גבוה יותר. תרגיל זה גם מחזק את שרירי העין הפוזלת. לעיתים יש צורך גם בניתוח לחיזוק שריר העין, אך ההחלטה נתונה בידי רופא העיניים.
    
עין עצלה שלא טופלה בזמן - לפני גיל 6-7 שנים - קלושים הסיכויים שתוכל לראות שוב.
    
   
בדיקות ראיה

    
מעקבים שגרתיים לבדיקות ראיה נערכים בטיפת חלב או על ידי רופא הילדים, כאשר התינוק הוא בן 3 חודשים, 9 חודשים, 3 שנים, ובגיל 5-6 שנים.


הורים עם בעיית ראיה שהחלה אצלם מילדות, רצוי שיביאו את ילדם לבדיקה ומעקב של רופא עיניים כבר מהחודשים הראשונים להיוולדו.
    
ביצוע בדיקת העיניים עד גיל 3 שנים נעשית על ידי הסתרת עין אחת של התינוק ובדיקת מעקב גלגל העין השניה אחר אור של פנס. בגילאים 3 ו5- שנים הבדיקות הן בעיקר כדי לגלות עין עצלה. הבדיקה נעשית על ידי הסתרת כל עין לחוד (ע"י משקפיים מיוחדות), ובקשה מהפעוט שיזהה תמונות בגדלים שונים ממרחק של 5 מטרים. אם מתברר שעין אחת רואה פחות טוב מהשניה, זה מחשיד לעין עצלה ומפנים לרופא עיניים.


לעיתים מוצאים בעיה של קוצר ראיה ולאו דווקא עין עצלה, אך בכל מקרה החשיבות היא גילוי הליקוי בשלב מוקדם שעוד ניתן לטפל בו.
    
בדיקות ראיה נוספות נערכות בבי"ס בכיתות א' או ב', ובדיקות נוספות בכתות ג', ה' ו-ז'.
     

סימנים המעוררים חשד לליקוי בראיה
    
     1. צניחת עפעף או שני עפעפיים
     2. פזילה
     3. עפעפיים אדומים נפוחים
     4. עיניים אדומות או דומעות
     5. דלקות עיניים חוזרות
     6. אישונים לא זהים
     7. משפשף את עיניו לעיתים קרובות
     8. ממצמץ בעיניו
     9. עוצם או מכסה עין אחת
     10. מטה ראשו לכיוון אחד
     11. בזמן ציור או כתיבה מקרב ראשו לדף הכתיבה
     12. יושב קרוב בעת צפייה בטלוויזיה
     13. נרתע מאור חזק
     14. מתלונן על ראיה כפולה
     15. סובל מכאבי ראש, סחרחורות או בחילה (ללא סיבה רפואית אחרת)

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן