מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

אילו בדיקות ומעקבי שמיעה התינוק שלכם צריך לעבור?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/12/2010
אילו בדיקות ומעקבי שמיעה התינוק שלכם צריך לעבור?

חשיבות רבה יש לבדיקות שמיעה עוד בימים ובשבועות הראשונים לחיי התינוק. מידע חשוב על בדיקות השמיעה שהתינוק שלכם צריך לעבור והסיבות לכך שהן כל כך חשובות

חשיבות רבה יש לבדיקות שמיעה עוד בימים ובשבועות הראשונים לחיי התינוק. התפתחות השפה נובעת מחיקוי צלילים וקולות שהתינוק שומע סביבו. תינוקות עם ליקויי שמיעה או חירשות אינם מפתחים שפה ודיבור, או שהתפתחות השפה מתעכבת והדיבור משובש. כמו כן לקויי שמיעה מעקבים את ההתפתחות הסביבתית של הילד (כגון הכרת יללה של חתול). גילוי ליקוי שמיעתי הוא קריטי. ככל שהגילוי מוקדם יותר, יש סיכוי גבוה יותר להצלת התפתחות השפה.
    
מספר בדיקות שמיעה מתבצעות לאורך תקופת גדילתו של התינוק/פעוט. אחת מהבדיקות שעובר התינוק עוד בבית החולים לפני שחרורו היא בדיקת שמיעה - בדיקה פשוטה למדי, ע"י תגובה לרעש פתאומי. התינוק מגיב בבהלה, בכי, מצמוץ בעיניו ופריסת ידיו והנפת רגליו באוויר.

הבדיקות הבאות ייערכו בטיפת חלב:
   
     1. בגיל 6 שבועות תיבדק תגובתו שוב לרעש פתאומי.
   
     2. בגיל 3 חודשים תיבדק שמיעתו ע"י הזזת ראשו לצדדים ב-90 מעלות בעקבות צלילים שישמיעו לו בצדי ראשו (מבלי שיראה את מקור הצליל).
   
     3. בגיל 7-9 חודשים תיערך בדיקת שמיעה בטיפת חלב תוך שימוש בכלים המשמיעים צלילים ברמות דציבלים שונות ובמהירויות שונות, צלילים שהתינוק אמור לשמוע ביום יום. הפרעות בשמיעה בגיל זה
נובעות בדרך כלל בגלל נוזלים או דלקות באוזניים או מייצור יתר של וקס באוזן.
   
     4. בין גיל שנתיים לשנתיים וחצי בודקים את השמיעה והתפתחות השפה.
    
חשוב מאוד להיות ערים לאורך התקופה שבה לא נערכים מעקבים מסודרים לשמיעה (בין 9 חודשים לשנתיים), במיוחד לתינוקות/פעוטות שנוטים לנזלות ודלקות אוזניים חוזרות או נוזלים באוזניים באופן כרוני. נוזלים ודלקות אוזניים כרוניות, משפיעות על השמיעה וגורמות לירידה בשמיעה וכתוצאה מכך על התפתחות השפה ומעורבות חברתית של הפעוט.


לכן ילדים החולים מספר רב של פעמים בדלקות אוזניים ונוזלים באוזניים חייבים להיות תחת מעקב רופא אף אוזן וגרון )א.א.ג (, שבהתאם לצורך יפנה לבדיקות שמיעה תקופתיות, ולפי התוצאות יוחלט על טיפול מתאים שיתקן את הירידה בשמיעה.


הטיפול יכול להיות באחד האופנים הבאים:


1. אלטרנטיבי - כלומר שינוי בתזונה למשל. ידוע שמוצרי חלב גורמים הרבה פעמים להגברת היווצרות ליחה, נזלות ונוזלים באוזניים.
2. טיפול אנטיביוטי.
3. טיפול ניתוחי - כפתורים באוזניים - פעולה המבוצעת ע"י החדרת צינורית דרך עור התוף, שומרת על ניקוז תמידי של הנוזלים באוזן, וירידת הלחץ באוזן התיכונה.
    
    
בדיקת ברה (Bera)
    
בדיקה זו הנה בדיקת שמיעה במצב של שינה. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל לתינוקות עם חשד לליקוי שמיעתי כתוצאה מפגות, מצוקה בלידה, מומים מולדים ותורשה. הבדיקה נערכת בדרך כלל בחודשים הראשונים להולדת התינוק. הבדיקה מבוצעת כאמור במצב של שינה: נותנים לתינוק חומר מיישן  (להבדיל מחומרי הרדמה), מצמידים אלקטרודות לראש התינוק, ובודקים את התגובות המתקבלות לגירוי שמיעתי. בדיקה זו בודקת שמיעה ברמה של מעבר הצלילים מגזע המוח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן