מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

צעצועים – ממש לא משחק ילדים

מאת: מיכל בר-נס | פורסם: 24/10/2018
צעצועים – ממש לא משחק ילדים

צעצועים לא נועדו רק למשחק, באמצעותם תוכלו גם לעודד את הילדים, לתקשר לתקשר עמם ולעזור להם לפתח ולחדד יכולות שונות

כיום, לצעצועים מסוימים יש תפקיד בטיפול פיזיותרפי חושי והם נמצאים בשימוש ברחבי הקליניקות ככלי לעזר לילדים להחזיר את החושים שאבדו. הצעצועים הם עזרי אימון שיכולים לעשות הבדל עצום בהתקדמות בטיפול ובעבודה עם ילדים/ הם דרך מצוינת לעודד, לתקשר ולעזור לילדים ללמוד באופן אינטראקטיבי שבאמצעותו כמעט כל אחד יכול לספוג. מטרת הצעצועים הללו היא ללמד את המיומנויות החישה ואינטגרציה, והם גם משמשים כלי אבחון שעוזר לזהות בעיות מוקדם.  

 
העוצמה של למידה דרך התנסות ומשחק היא רבה. צעצועי פיזיותרפיה חושית מלמדים את הילדים כישורי חיים חשובים וגם בתי ספר אימצו את השימוש בהם, לאחר כי הבינו שהילדים לומדים מהר יותר וביעילות רבה יותר. 
 
ילדים אוהבים צעצועי פיזיותרפיה חושית, כי בעוד שעל פני השטח הם אולי נראים כמו עזרי הדרכה כלליים, הרי שהם באמת מהנים לנענע את הלוח וללחוץ את הכדור. כל אלו הם דוגמאות של צעצועים שבמהירות הפכו לפופולריים בבתים מכיוון שהם צעצועים מהנים.
 
צעצוע עשוי לדרוש מילד המשחק בו לדחוף את הכפתורים אך הלחצנים עשויים להיות בעלי מרקם נעים שקל להרגיש אותו, הם צבעוניים כך שקל לראותם כאשר המשתמש לוחץ על הכפתור ולעיתים הם גם משמיעים קול. זה אולי לא נשמע כמו הרבה, אך זו גישה רב חושית והיא הוכחה כחשובה להתפתחות חושית ולהשגת מיומנויות מוטוריות, דבר שכיום פופולרי לשימושים שונים.
 
כיום ניתן למצוא מגוון מוצרים שניתן לנצל לחיזוק שלבי התפתחות שונים, לדוגמה - צעצועים שנועדו להשיג שיווי משקל ומסייעים ליצירת מודעות מרחבית כדי לייצר פרופורציה. 
 
ישנם כמובן גם משחקים שעוזרים עבודה עם שתי ידיים, שעושים אותה פעולה כמו חיבור שני חלקים שאחר כך ניתן להפריד ביניהם, ובנוסף תמצאו בהם גם עבודה על כח דחיפה, כח משיכה וקשר עין יד.  ישנם משחקים שמצריכים עבודה של שתי הידיים אבל כל יד צריכה לבצע פעולה שונה, דוגמה טובה לכך היא משחקי השחלה. משחקים אחרים מלמדים את הילד לעבוד עם הידיים רחוק מהגוף, לדוגמה - לוח מגנטים שדורש מהגוף להיות מיוצב ללא תנועה ורק הידיים מושטות קדימה רחוק ומבצעות פעילות.
 
לסיכום, רוב הצעצועים כיום מנסים להיות רב חושיים, לכן כדאי לשמר אותם גם אם נדמה לכם כי הילד כבר גדול מדי עבורם. לעיתים, הם עדיין מתרגלים מיומנות נוספת שמתאימה לילדים בגילאים גדולים יותר. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן