מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

על שינה, תינוקות והכללים שיעזרו לכולכם לישון טוב

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/8/2019
על שינה, תינוקות והכללים שיעזרו לכולכם לישון טוב

כיצד תרגילו את תינוקכם לשינת לילה? מה החוקים לשינה טובה? ועל בעיות כגון שינה בחדר ההורים, ארוחות לילה במיטה ועוד

כמה שעות ישן התינוק?
    
אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. תינוקות נולדים עם טמפרמנט שונה זה מזה. המשפיע גם על שעות השינה והערנות של התינוק. כל תינוק ישן במידה שהוא זקוק לו.


תינוקות מסוימים יאכלו ויחזרו לישון, ולעומתם תינוקות אחרים יהיו ערים במשך שעות אחדות וירבו לבכות במשך היממה. אם תנסו לגרום לתינוקות ערניים לישון יותר, בדרך כלל לא תצליחו בכך, כי אין להם צורך בזה.לפעמים אי השקט בחודשים הראשונים נובע בגלל גזים, ואם מצליחים לפתור את בעיית כאב הבטן, יתכן שהתינוק ישן טוב יותר. עליכם ללמוד את סדר יומו של התינוק, באלו שעות הוא ישן יותר ובאילו שעות הוא ישן פחות, כך תוכלו גם אתם להתארגן עם סדר יום חדש.
    
ככל שהתינוק גדל, דרושות לו פחות שעות שינה. אם תדאגו לארגן את התינוק לסדר יום פחות או יותר קבוע, אזי בדרך כלל הוא יישן שינת בוקר, אחר כך יהיה ער עד הצהרים, לאחר מכן יישן שינת צהרים, ויישאר ער עד הערב. לעיתים יישן גם שנת אחר הצהרים ויהיה ער עד שנת הלילה שלו. תינוקות לומדים לישון לילה שלם עד גיל 4 חודשים, ולעיתים אף קודם.

 

להלן טבלה המציגה שעות שינה מומלצות לתינוקות ולילדים לפי גיל (בממוצע) אותה בנתה יועצת השינה איילת רוזן ישראלי:
 


 

   
כיצד תרגילו את תינוקכם לשינת לילה?
    
תינוקות רבים הופכים את היום ללילה ואת הלילה ליום. תוכלו לשים לב שבמשך היום תינוקות אוכלים וישנים, וכשמגיע הלילה הם כל הזמן מתעוררים, רוצים לאכול ולהיות על הידיים. תופעה זו מתרחשת מאחר ובעצם הם נמצאים בשעות הערנות שלהם, למרות שעיניהם עצומות. התינוקות בשלב של נמנום אך לא שינה, והם חשים את מה שקורה סביבם. בזמן הזה הם מעונינים שיחזיקו אותם בידיים, רצונם לחוש בקרבה ובחום שאתם יכולים להעניק, ולכן אתם שמים לב, שכל פעם שהתינוק כאילו נרדם, ואתם מניחים אותו לישון, הוא מתעורר. כאשר אתן מציעות לו שד, הוא לוקח אותו, אבל לא בגלל רעב, אלא משתמש בו כמוצץ. בזמן זה הוא נמצא עליכן ונרגע. התינוק שניזון מבקבוק, ייקח כל פעם כמה לגימות ויפסיק. כי כל רצונו זה להיות על הידיים. אחרי לילה מתיש שכזה, חוזר התינוק לשעות השינה שלו. ואז שוב הוא ישן ואוכל.
    
כדי להתגבר על תופעה זו של היפוך היום והלילה, אפשר לנסות את הדבר הבא:


בשעות הלילה, בשעות הערנות של התינוק, עטפו אותו בשמיכה צמודה באופן הבא: השכיבו את התינוק על השמיכה במרכזה, קחו צד אחד של השמיכה, הניחו את זרוע התינוק על הבטן ועטפו צד זה של השמיכה מעבר לזרועו עד מתחת לגופו בצד השני, כשהזרוע השניה נשארת חופשייה. כעת הצמידו את הזרוע שהייתה חופשייה לגופו והשתמשו בצד השני של השמיכה והעבירו אותה מעל הזרוע שהייתה חופשייה, וגלגלו את השמיכה מסביב לגופו של התינוק. באופן זה ירגיש התינוק כאילו מחבקים אותו, וגם ירגיש חום ונעימות. מניחים את התינוק על צדו במיטה, ובדרך כלל יצליח לישון מספר שעות עד לארוחה הבאה.


לארוחה הבאה, השתדלו לא לטלטל אותו יותר מדי, מנעו גירויים חזקים כמו אור בחדר, וקולות. אם יש  צורך בהחלפת חיתול, עשו זאת מהר, אין צורך בניקוי יסודי בשעה זו. האכילו אותו, עטפו אותו שוב, והחזירו אותו לישון. אם יצליח לעבור את הלילה בשינה, כעבור מספר ימים, יתחיל להיות ערני ביום וישן בלילה, וכך הפכתם לו את היום ואת הלילה. לכשיהפוך את זמן השינה ללילה, אין צורך יותר בעטיפת גופו בשמיכה באופן הנ"ל.


קיימים גם שקי שינה לתינוקות, בהם הם עטופים וחם להם, והשק שינה מהווה שמיכה שאינה יורדת. זה גם עוזר לשמור על חמימות וליצור אוירה טובה לשינת לילה.
    
    
ערנות התינוק ביום
    
הורים רבים מתלוננים שילדם ערני כל היום למעט נמנום קצר פה ושם, בדרך כלל מגיל חודשיים ומעלה. מצב זה יכול לקרות כתוצאה מהתרחיש הבא:


1. התינוק אוכל ולקראת סוף הארוחה הוא מתעייף ומתחיל לנמנם. תוך כדי המתנה להוצאת אויר, הוא נשאר לנמנם עליכם. מכיוון שאתם לא ממהרים להחזיר אותו למיטה, כי זה בוקר ואתם ערניים, ואולי אף צופים בטלוויזיה התינוק נשאר עמכם.

2. כעבור זמן מה, כשאתם מחזירים אותו למיטה, הוא מתעורר ונשאר ערני עד לארוחה הבאה.
    
התוצאה בפועל היא שכל שעות היום התינוק ערני, ואין לו סדר יום של לישון כמה שעות בהפסקות כמו תינוקות אחרים. אין בזה פסול או בעיה, אלא שבדרך כלל התינוקות מעונינים שיעסיקו אותם, ויהיו איתם, וההורים מגיעים למצב כזה, שאין באפשרותם לעשות דבר מה לעצמם או להיות לבד ולהירגע במשך היום. ולכן ההורים עשויים להיות מתוסכלים.
    
אם אכן זהו המצב, מה שצריך לעשות זה למנוע מהתינוק את הנמנום המיותר. כיצד תעשו זאת? ובכן כשהתינוק אוכל, ומתחיל להירדם תוך כדי אכילה, הפסיקו את האכלתו. בדרך כלל זה יגרום לו להתעורר, התינוק יהיה ערני ורגוע, כי אכל מספיק בשביל להירגע, ועם מצב רוח טוב, יעסיק את עצמו במשחקים, וקצת יהיה ההורה עם התינוק, וכך יחזיק מעמד בין חצי שעה לשעה, ואז תנו לו את שארית האוכל (ששמרתם בקירור בזמן הזה). כעת כשהתינוק יירדם הוא בד"כ יישן למשך שעה עד שעתיים, וכך בעצם יעביר את הבוקר. בצהרים תעשו שוב אותו דבר. משך הזמן, לא יהיה לכם צורך בתרגיל זה כדי להחזיק את התינוק ער, גופו יתרגל לסדר יום כזה וכך תדעו שתמיד יש לכם שעה לפחות להיות עם התינוק ואחר כך יחזור לישון וחוזר חלילה.
    
    

"חוקים" לשינה טובה
    
חשוב לשמור לתינוק על סדר יומו ושיגרה, ואז יישן טוב ויהיה רגוע. לכן תכננו את היציאות שלכם בשעות הערנות של התינוק וחזרה הביתה לקראת השינה. כך לא יהיה מצב שהוא ישן בטיול, ובבית יהיה ערני.
    
הרגילו את התינוק שכשהוא עייף, הוא שוכב במיטה ונרדם. חשוב שהתינוק יידע שבלילה הוא ישן במיטתו, בסביבה מוכרת לו בה הוא מרגיש ביטחון וחמימות, זה יקל עליו להיכנס לשגרה. שמרו על חדר חשוך ושקט. לפני השינה עשו אמבטיה לתינוק, זה מעייף אותו ומועיל לשינה טובה. אם תרגילו אותו לנענוע מיטה, או להירדם בידיים, ע"י טיול בעגלה או כל פטנט אחר שאתם יכולים להמציא, יהיה תלוי התינוק בהרגל זה על מנת להירדם. הטקס ילך ויתארך עם הזמן, וכל השכבה עלולה להפוך לטקס מעייף ביותר עבורכם. לכן חשוב מההתחלה, להרגיל את התינוק להירדם במיטה ללא עזרה נוספת מצדכם. אם קשה לו בהתחלה, אז עמדו לידו, הניחו את ידכם על ראשו/חזהו, הציעו לו מוצץ, וצאו מהחדר. אם עדיין לא נרדם, והוא בוכה, חיזרו שוב, ושוב הניחו את ידכם על ראשו או הרימו אותו לרגע קל להרגיעו ושוב למיטה. אם תתמידו בכך, יתרגל בסופו של דבר, שכשהוא עייף ומניחים אותו במיטה, הוא נרדם.
    
במשך היום כדאי להניח את התינוק במרכז הבית, בלול או על שטיח, או בעריסה, כדי שירגיש אוירה שונה, בה משחקים ועושים דברים אחרים. לכשיתעייף העבירו אותו שוב למיטה וכך הוא ילמד שבמיטה ישנים ובלול ובמרכז הבית משחקים.
    
חשוב לשמור על אוירה רגילה בבית. לא ליצור שקט מוחלט במיוחד בשעת השינה של התינוק, כי זאת לא התנהגות נורמלית. חשוב שהתינוק יהיה רגיל לשמיעת רחשים שונים בבית. רק רעש פתאומי עלול להקפיץ את התינוק ולהעירו, אך קולות רגילים של צלצול טלפון, קולות של בישול, טלוויזיה או רדיו, כדאי להשאיר כרגיל, והתינוק ישן גם עם רחשים אלה סביבו. 
    
אם תינוקכם יתעורר במשך הלילה ולא רק בשביל לאכול, בדקו האם מספיק חם לו, האם יש רעשים חזקים שבאים מבחוץ, שבלילה נשמעים ברור יותר וגורמים לו להתעורר. אם התינוק אכל לא מזמן ושוב התעורר, בדקו אולי החיתול הרטוב מפריע לו לישון, או שאולי הוא זקוק רק למוצץ. טפלו במטרד בקצרה ובשקט, על מנת שיחזור לישון במהירות. עם הזמן שנתו תתארך וישן שינה ארוכה אחת.
    
לעיתים כשהתינוק עובר את שיא העייפות קשה לו יותר להירדם.
    
    
הפסקת ארוחות בלילה
    
עד גיל 4 חודשים התינוק עוד יכול לאכול בלילה, אך בערך מגיל 4 חודשים רצוי להרגיל את התינוק לישון ללא ארוחות בלילה. קיימות שתי גישות לעשות זאת:

1. גישה אחת אומרת, שכדאי לגשת לתינוק ולהאכילו בזמן שישן לפני שאתם ההורים הולכים לישון, ואז יחזיק מעמד מספר שעות ויתעורר רק פעם אחת בלילה כדי לאכול, ועם הזמן יישן אפילו עד הבוקר.

2. הגישה שניה אומרת - תנו לתינוק להעיר אתכם כשיחוש בצורך לאכול. ואז אם הלך לישון  בסביבות 9 בערב, ויעיר אתכם בין 1 ל2- בלילה, יאכל ואז יישן עד לפנות בוקר. עם הזמן הדרישה לאכול תזוז לשעה 3 בלילה, 4 בלילה ואחר כך עד הבוקר וכך התינוק מתרגל לשנת לילה בלי צורך לאכול באמצע.
    
רצוי להרגיל את התינוק ללכת לישון בסביבות 8-9 בערב. ואז לכם ההורים יהיו שעתיים או יותר בשבילכם בלבד, ללא הפרעות, להירגע או סתם ללכת לישון מוקדם. אם תרגילו את תינוקכם ללכת לישון מאוחר כדי שלא יתעורר בלילה, לא תרוויחו הרבה, כי עד מאוחר בלילה אין לכם מנוחה. רצוי להתחיל מוקדם ובהתחלה יתעורר התינוק לאכול בלילה, ובמשך הזמן יתרגל לישון לילה שלם.
    
במשך הזמן, יתרגל לכך שאין הוא מקבל אוכל, וגם יתרגל לאכול את ארוחותיו ביום ולא יחוש ברעב בלילה.

יחד עם זאת חשוב לזכור כי תינוקות רבים כן זקוקים לארוחות גם בשלב מאוחר יותר, יש כאלה שגם עד גיל שנה. לכן חשוב להכיר את התינוק שלך, לזהות האם מדובר בהתעוררות הנובעת מהרגל או מרעב אמיתי. 
    
    
שינה בחדר הורים
    
סיבה נוספת שיכולה לגרום לתינוק להתעורר מספר פעמים בלילה היא אם הוא ישן עמכם בחדר.


מצב זה שהתינוק ישן בחדר ההורים טוב לחודש הראשון ואולי גם לשני, שהטיפול יותר אינטנסיבי, התינוק מתעורר יותר, וגם לפעמים ההורים עוד חשים בחוסר בטחון שלא ישמעו את התינוק וזה מרגיע אותם שהוא לידם. לאחר כחודש חודשיים, כאשר רכשתם ניסיון וברור לכם שניתן לשמוע את בכי התינוק גם מהחדר הסמוך, כדאי להעבירו לחדר משלו. ברגע שהתינוק מתעורר ורואה אתכם לידו הוא מיד קורא לכם, ורוצה תשומת לב, לעומת זאת אם יהיה בחדר משלו, יכול להיות שיתעורר, ויחזור לישון כי לא יראה דמות מוכרת שירצה את תשומת לבה, גם יהיה לו שקט יותר, וגם לכם.
    
כשהתינוק ישן בחדריכם, כל תזוזה שלו מעירה אתכם או אחד מכם, ואז אתם לא ישנים טוב וזה מתיש אתכם. כשהתינוק בחדר משלו, כשהוא מתעורר בבוקר, ורואה לידו רק חפצים מוכרים הוא משחק עם עצמו ומדבר לעצמו זמן מה ורק אחר כך קורא לכם, בעוד אשר אם הוא שוהה בחדריכם, הוא מיד קורא לכם, ורגיל לראות אתכם סביבו כל היום ויוצר תלות בכם.

*יש לציין שעל פי הנחיות האיגוד האמריקני לרפואת ילדים (נכון לחודש אוקטובר 2016) מומלץ כי התינוק יישן בחדר השינה של ההורים עד גיל שנה.
    
    
תינוקות הדורשים תשומת לב בלילה
    
ישנם תינוקות המרבים להתעורר בלילה ולא מתוך רעב, אלא מעונינים שיחזיקו אותם על הידיים, שירגיעו אותם וילטפו אותם. צריך לחשוב מה קורה איתם במשך היום. האם הם מקבלים מספיק תשומת לב. עצם שהותכם עימם במשך היום אינה בהכרח הענקת תשומת לב. כאשר התינוק/פעוט גדל בבית יחד עם האם )לרוב( והאם עסוקה בבישול, קניות, סידור, כביסות וכו', ונותנת לילד להיות לידה ולהעסיק את עצמו, ודואגת רק לצרכים השוטפים עבורו אין זה נחשב לתשומת לב.


תשומת לב פעילה משמעותה שהאם יושבת ומשחקת ביחד עם התינוק, שרה לו, מחבקת אותו ומקדישה את זמנה רק לו, דהיינו שמפסיקה מכל פעילות אחרת למשך זמן מה מספר פעמים ביום, ללא הפרעות באמצע של רק לערבב את התבשיל, או לשוחח בטלפון שיחת חולין.
    
    
פעוטות
    
בגיל שבין שנה לשנתיים, יישן הפעוט בדרך כלל פעמיים במשך היום פעם אחת בבוקר ופעם נוספת אחה"צ, וילך לישון מאוחר את שינת הלילה שלו. לכן אתם צריכים להשתדל להרגילו לסיים את שינת אחה"צ בין 3 ל 4, ושיישן רק שעתיים, כדי שיהיה מספיק עייף ללכת לישון בערב בין 9 ל 10. אם הפעוט נוהג לישון יותר משעתיים אחה"צ, אתם יכולים לנסות להעירו בעדינות אחרי שעתיים, לתת לו זמן להתאושש, העסיקו אותו, היו עמו בזמן זה. אתם יכולים לצפות יחד עמו בסרט וידאו אהוב עליו, לשבת מחובקים ולשתות משהו. כך גם תנצלו זמן איכות ביחד שרק שניכם לבד, וברוגע. לכשיתאושש הילד יוכל לעסוק בדברים אחרים ולעבור לפעילות אחה"צ. בערב יהיה הפעוט עייף דיו לשינת לילה בשעה סבירה.
    
חשוב ליצור אוירה נעימה וסדר מסוים לקראת השינה. זה עוזר להכניס את הילד לאווירת שינה ומוכנות נפשית ורוגע לקראת הלילה. אוירה נעימה משמעותה ארגון חדר שינה באופן שנעים להיות בו, מצעים יפים ונקיים, ותמונות בחדר.


כאשר ברצונכם להעניש את הילד, אל תהפכו את חדרו או מיטתו למקום ענישה ע"י זה שתשלחו אותו לחדר לעונש, או להיכנס למיטה כעונש. כי אז, בכל פעם שיצטרך ללכת לישון, ירגיש שהוא בעונש. כשרוצים להעניש את הילד, קודם כל כדאי להימנע מהמילה עונש. תמיד עדיף לומר לילד, היכנס לחדרך, ותחשוב לרגע על מה שעשית, ורק שתבין שהיית לא בסדר, תצא ותתחיל מההתחלה. כך לא יהפוך החדר לעונש, אלא למקום התרגעות.    


לקראת השינה, כדאי לכבות את הטלוויזיה בבית, לפעול על פי טקס קבוע של ארוחת ערב, אמבטיה, סיפור במיטה וכיבוי אורות ושינה. הטקס הקבוע יהיה סימן היכר עבור הילד שהוא לקראת שינה, הוא יכיר את התהליך בכל ערב וימנע מצב של תירוצים שונים מלהיכנס למיטה. במהלך טקס זה, הילד מקבל תשומת לב אחרונה לקראת השינה, ולכן הילד הולך למיטה רגוע ומוכן לשינה.
    
    
פחד להירדם או התעוררות בגלל מפלצות בחדר
    
תופעה זו נפוצה בקרב פעוטות בגילאי 3-5 שנים. הילדים אינם ממציאים זאת לצורך משיכת תשומת לב. הם מאמינים שהמפלצות אכן נמצאות בחדרם. דמיונם המפותח, צפייה בטלוויזיה והאזנה לסיפורים, גורמים להם לפתח את הדמיון על מפלצות.


על ההורים מוטלת עבודת ההרגעה. צריך לשחק עם הילד ולא להכחיש את המצאות המפלצות. הכחשה לא תעזור לילד, כי הוא מאמין שהן ישנן. צריך להראות לילד שאתם מתכופפים מתחת למיטה ורואים שהמפלצת נעלמה, ואח"כ מאחורי הדלת, ובתוך הארון, ולהודיע בסיום לילד שהמפלצת עזבה. 


זה יעזור לילד להירגע עד הפעם הבאה. מצב זה יכול להמשך מספר ימים, ולחזור לאחר מספר חודשים. אך אם תנהגו בצורה זאת, יירגע הילד ויחזור לישון.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן