מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

מהי נוכחות הורית?

מאת: נועה נדב בר-אבן | פורסם: 30/7/2017
מהי נוכחות הורית?

לאחרונה אנו שומעים אנשי מקצוע רבים המדברים על הצורך ב``נוכחות הורית``, מה המשמעות של מושג זה? ומדוע היא כל כך חשובה לילדים שלנו?

לאחרונה אנו שומעים אנשי מקצוע רבים המדברים על הצורך ב"נוכחות הורית", מה המשמעות של מושג זה? ומדוע היא כל כך חשובה לילדים שלנו?
 

לפני כ-10 שנים עשה עליה מארה"ב המושג "זמן איכות עם הילדים", שבעיקרו אמר שהורה צריך להקדיש זמן אישי ובלעדי לכל ילד, פעם-פעמיים בשבוע, כחצי שעה עד שעה. זמן שבו כל תשומת הלב של ההורה נתונה לילד לפעילות, עשייה או שיחה משותפת.
 
הרעיון היה לארגן בסדר היום העמוס של ההורה, בצורה יזומה ומכוונת, זמן בו ההורה והילד מתפנים מכל טרדות היום ולומדים להכיר האחד את השני. אלא שאז שהסתבר שזה לא מספיק. 
 
כיום אנחנו מדברים על נוכחות הורית, נוכחות משמעותית, המשתנה לפי צרכי הילד, הגיל והתקופה, כשמטרתה של אותה נוכחות הורית היא להעניק לכל ילד תשומת לב בהתאם לצרכיו השונים.  יתרה מכך, בעלי המקצוע מאיימים שבלי נוכחות הורית הדור יילך ויפחת, לא בגלל שהוא פחות טוב אלא משום חוסר משווע בהכוונה והדרכה. 
 
בעבודתי, כמנחת הורים, אני נתקלת במגוון תגובות הוריות לדרישה מפחידה זו, לדוגמא: 
 
אמהות המביטות אלי בעיניים טרוטות  ואומרות "אני בקושי ישנה בלילה אז עכשיו את מעמיסה עלי עוד משימה?"
"למי יש זמן בין העבודה, הבית, הילדים והזוגיות לפנות לכל אחד תשומת לב מיוחדת לפי צרכיו?"
"אני קורסת גם בלי עזרתך, תודה"
הלוואי והיה לי זמן..."
"איך אני אעזוב את הילדים האחרים שלי על חשבון אחד?"
 
איך אתם מרגישים עד כה? אתם מוטרדים? כועסים? מזדהים? אז רגע לפני שאתם סוגרים את הכתבה שלפניכם וממשיכים הלאה, בואו נחשוב ביחד על הנושא, ולשם כך אני רוצה לקחת דוגמאות מתפקידים משמעותיים אחרים בחיינו.
 
עבודה - ברוב החברות מתקיימות ישיבות צוות שמטרתן לסנכרן בין כל בעלי התפקידים, לבדוק אם מישהו צריך עזרה ותגבור ולוודא שהעבודה מתנהלת בצורה מוצלחת. נתקלתי גם בלא מעט חברות שהמנהלים מזמנים את העובדים פעם בחודש לשיחה אישית, כדי לקבל מהם עדכונים ומשובים על הפעילות השוטפת ולבדוק אם יש צרכים מיוחדים שיכולים להקל או לייעל את העבודה. מסתבר שמה שנכון בעבודה נכון גם בהורות אתם.
 
זוגיות - כשאנחנו מכירים בן או בת זוג חדשים אנחנו מפנים עבורם זמן, זה לא שקודם לא היינו עסוקים או שישבנו וחיכינו רק להם, נכון? יתרה מכך, כמו בהורות גם בזוגיות מספרים לנו חזור וספר שעל מנת לשמור את הזוגיות במצב סביר עד בריא חייבים לפנות זמן זוגי, להזמין בייביסטר פעם בשבוע-שבועיים, לצאת לבלות, לשבת בבית קפה, לצאת לחופשה ועוד. (אז נכון, גם זוגיות הרבה פעמים נדחקת לפינה, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת לחלוטין). אז בוודאי תסכימו איתי, מה שנכון בזוגיות נכון גם בהורות.
 
אז למה הנוכחות שלנו כל כך חשובה?
 
משום שהצורך הבסיסי ביותר של האדם הוא בתחושת שייכות. הצורך להרגיש חלק מ... הוא המזון לנפש, ממש כמו שאוכל מים ואויר לנשימה הם הצרכים לקיום הגוף הפיזיולוגי. האדם הוא יצור חברתי וככזה איננו יכול לחיות לבד, כידוע ישנם ילדים שגדלו בבתי יתומים ללא חברה או מגע יד אדם וגוועו למוות.

באמצעות תגובת האנשים שסביבו, וההשתקפות שלו מעיניהם, האדם למד על עצמו ומקבל מענה על שאלות כמו מי אני? מה תפקידי בעולם? כיצד העולם פועל? ועוד. 
 
אנחנו צריכים לדאוג לנוכחות ההורית שלנו בבית בכדי להיות עבור הילדים מראה מעצימה, מעודדת ומחזקת. בכדי שנוכל להראות להם את הדרך, ללמד אותם להבחין ביו טוב ורע, אחריות מהי, כדי שנכיר באמת את הילדים שלנו, את הרצונות, את הפחדים ונוכל לתת לכל אלה מענה. נוכחות הורים שלנו תאפשר להם תורמים ומועילים ותעזור לנו להיות שם בשבילם בכאבם ולשמוח איתם בשמחתם. כל אלו לא נולדים או קורים ביום אחד, כל אלו יכולים להתקיים רק כשאנחנו שם בסביבה. זה דורש הקרבה, שינוי סדרי עדיפויות והתמקדות בחשוב. 
 
משפחה אחת אולי תידרש פחות לנקות את הבית, אחרת לעבוד פחות שעות, כל אחד ואחת מכם יבחן את חייו ויבדוק מה זה דורש ממנו.  
 
בהצלחה! 
 
מחברת המאמר היא נועה נדב בר-אבן, מרצה ומנחת הורים, להורות חושבת יוזמת ומעודדת 
לפרטים:   054-4863533  rnnybe@walla.com

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן