מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

כיצד להכין ילדים לקראת בואו של תינוק חדש למשפחה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
כיצד להכין ילדים לקראת בואו של תינוק חדש למשפחה?

מועד הלידה קרב ובא והציפייה וההתרגשות גוברים. כיצד להכין את האחים לקראת בואו של תינוק חדש למשפחה ומה בכלל עובר על כל בני הבית

מועד הלידה קרב ובא והציפייה וההתרגשות גוברים. מתחילים לעשות סיורים בחנויות ציוד לתינוקות לבדוק מהו הציוד שיש לרכוש לקראת התינוק העתיד להיוולד. הרשימה היא ארוכה ומגוונת וכדאי לערוך סקר והשוואות מחירים בחנויות השונות. שווה לבדוק את האפשרות לקניה מיד שניה או לקבל ציוד מהמשפחה כי ההוצאה תהיה גדולה.
    
בני הזוג המצפים לתינוק בוודאי גם חושבים על האפשרויות השונות לשיכון התינוק בבית. האם כדאי לשכן את התינוק - בחדר משלו, או האלטרנטיבה השניה בחדר ביחד עם ההורים. במיטה, בעריסה או בעגלה. ההתלבטויות הן רבות ומגוונות כי ישנם יתרונות וחסרונות לכל החלטה, ובסופו של דבר כל משפחה מחליטה על פי העדפותיה. אין החלטה נכונה או שגויה בנושא זה; כל החלטה ניתנת לשינוי במשך הזמן על פי ההתפתחויות במשפחה.  

 

התינוק נולד בשעה טובה וכעת מתחילה תקופה חדשה. ההורים מצפים מהתינוק לסדר יום קבוע ומסודר בו הוא יאכל ויישן ולפעמים הוא יבכה אך גם ירבה לחייך, אולם לא תמיד כך הם פני הדברים. עם הולדת התינוק מקבלת האם או בן זוגה חופשת לידה. כדאי לקחת בחשבון שחופשה זו הניתנת לאישה בדרך כלל, היא לא מסוג החופשות בהן יוצאים לנופש. זוהי חופשה לצורך למידה והסתגלות. תקופה לא קלה שבה ההורים עסוקים בטיפול בתינוק, והאם שנשארת בבית בדרך כלל צריכה לטפל לבדה בתינוק לאורך שעות היממה, טיפול שעשוי להיות אינטנסיבי ולפעמים מתסכל. לתינוק יש צרכים ותלוי בהוריו במאת האחוזים. אורח חיי ההורים משתנה מסגנון של אנשים פנויים, חופשיים, וספונטניים, לאורח חיים מתוכנן מראש ותינוק שידרוש מכם את מלוא תשומת הלב. בתחילה תהיו מבוהלים ותחששו לגרום לו נזק. תתקשו להבין את פשר בכיו של התינוק ותרגישו חסרי אונים. אין באמור לעיל כוונה להפחידכם, אלא להכין אתכם למציאות, ולמנוע תסכול. שיחות עם חברים שזה עתה נולד להם תינוק יכינו אתכם יותר לקראת המציאות.
    
למשפחה עם ילד או ילדים נוספים בבית, הצטרפותו של תינוק חדש גורמת לשנוי גדול, לעיתים מהפכה של ממש. בואו של שותף נוסף, בעל זכויות שוות מערער את שווי המשקל שהיה קיים עד כה במשפחה.

הטיפול בתינוק דורש הרבה זמן ותשומת לב, וגורם לבכור לחלוק עמו במה שהיה עד כה שלו בלבד - באהבה, בכמות הזמן שמבלים אתו, ובבלעדיות. מרבית הילדים הצעירים עוברים משבר מסוים כאשר הם מאבדים את המעמד של בן יחיד. הסתגלות האחים בבית למצב החדש אורכת זמן, ואינה מתרחשת ביום אחד. בהתפתחות תקינה, תתלווה לקנאה גם תפיסת עולם מציאותית יותר, תחושת בגרות המלווה בגילוי עצמאות ויכולת להתמודד בחברה תחרותית. לעיתים חלים שינויים שליליים בהתנהגות כמו רגרסיה בשליטה על עשיית צרכים, במחזוריות השינה, התעוררות בלילה או בבעיות לקראת שינה. התנהגות אגרסיבית כלפי התינוק, דרישת תשומת לב מוגברת ובכי.
    
    
הכנת האח לבואו של תינוק חדש למשפחה
    
כאשר מדובר בילד בן שנה וחצי עד שנתיים, אין להתחיל בהכנות לקראת הולדת תינוק נוסף למשפחה תקופה ממושכת מראש. הפעוט אינו מבין במושגים של זמן והוא לא יבין מדוע הוא לא רואה את התינוק שמדברים עליו.

 

על ההכנה להיות לעניין, להראות לו תינוקות בסביבה ולהדגיש בפניו שגם לאימא יש תינוק בבטן. הכנה פיזית זקוקה להיערכות מראש: אם מתכוננים להכניס את הילד הגדול לגן, או לקחת את המיטה שלו עבור התינוק ולקנות לו מיטה חדשה, הדבר צריך להיעשות תקופת מה לפני הולדת התינוק כדי שהילד לא ירגיש שהוא "סולק" מהבית כעת שיש תינוק חדש, או שמא לקחו את המיטה שלו עבור התינוק שאך נולד.

את מיטת התינוק כדאי לפרק ולאפסן ולקראת הגעתו של התינוק החדש הביתה להרכיבה מחדש. בפרק זמן זה מתרגל הפעוט למיטתו החדשה וכלל לא יהיה מעוניין במיטתו הישנה. כשמדובר בילד בוגר יותר בגיל של בן שלוש שנים ומעלה רצוי להכינו לקראת התינוק כאשר מופיעים סימנים להריונה של האם. רצוי להרגילו לשחק עם ילדים נוספים, כדי שתהיה לו חברה של בני גילו.

כדאי לא להציג את בואו של התינוק למשפחה כדבר נפלא, שיביא עמו רק הנאה וסיפוק, מכיוון שזו חוויה מורכבת שיש בה שמחה רבה אך גם אכזבה ותסכול, ולכן ההכנה צריכה להיות מאוזנת. להכין את הילד לקשיים מסוימים תוך כדי נימה מתונה וגם לדבר על השינויים החיוביים.
    
בתקופה הראשונה לאחר בואו של התינוק, רצוי להיות מאופק בתיאור הרך ומעלותיו, לנצל את שעות השינה של התינוק למתן תשומת לב לילד הגדול, ולכוון אורחים וידידי משפחה להתייחס גם לילד הגדול.

חשוב להעניק לילד הרגשה שהוא ממשיך להיות אהוב. גם אם התינוק זקוק ליותר טיפול פיזי והשגחה, אין זה בגלל שאוהבים אותו יותר. אפשר לשתף את האח הבכור בטיפול בתינוק, כדי שירגיש גדול ושותף לאחריות.
    
מותר לילד לכעוס ולקנא, ואפילו לבטא במילים את רגשותיו, אך בהחלט לא לפגוע בתינוק פגיעה פיזית. כדאי לעודד את הפעוט לבטא את רגשותיו, ולהבהיר לו שמותר לו לכעוס על אחיו התינוק לפעמים. ההורים יכולים לעודד את הפעוט על ידי הצגה של תסכול כביכול כלפי התינוק כמו למשל לטעון בפניו שהתינוק בכיין וכמה קקי הוא עושה כל הזמן.   
  
חשוב להמשיך בהתנהגות שגרתית כלפי הילד הבוגר. לא לוותר לו ולא תת לו הנחות בנוגע להתנהגותו, וזאת מכיוון שהילדים קולטים זאת מהר ומנצלים נקודות תורפה אלו, ואחר כך קשה להחזירם למסלול של משמעת. אין צורך להרבות בקניית מתנות לאח הבוגר בגין הולדת אחיו. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן