מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

האם רק נשים שמנות סובלות מצלוליט?

מאת: הדס ירוסלביץ' שורץ | פורסם: 14/9/2017
האם רק נשים שמנות סובלות מצלוליט?

על הסיבות הגורמות להיווצרות הצלוליט אצל נשים ועל דרכי הטיפול והמניעה של התופעה על פי הרפואה ההוליסטית

צלוליט יש לנשים בלבד. זו עוד אחת מהברכות שלנו. לגברים, גם אם הם שמנים מאוד – אין צלוליט. לכן, בחרתי להתייחס לנושא זה ולבחון אותו, בעיניים נשיות ומניסיוני עם מטופלות. מטרתי במאמר, להבין ולאבחן את הגורמים לצלוליט, מעבר להסברים של הרפואה המערבית שאזכיר, המתייחסים לצלוליט כ"בעיה אסטטית", כך גם במכוני יופי, המטפלים ב"בעיה". 

 
אתייחס  לצלוליט ברוח הוליסטית, כסימפטום לדפוסי התנהגות וחשיבה נשיים לא מאוזנים, שהביאו את המטופלת לייצר אותו בתוכה. כן, אנחנו רק אנחנו אחראיות לזה.
 
אטפל בדפוסים אלו, ע"י העלאת רמת המודעות והאיזון, לגבי גורמים שונים בחיינו, שזימנו לעצמנו כבעיה העיקרית ואתן מענה נקודתי לסימפטומים, ע"י עיסוי עמוק ושימוש בשמנים ארומתרפיים. כשניפטר מהצלוליט, נרגיש נהדר והביטחון העצמי ישוב, אולם לא רק בשל דימוי הגוף החיצוני. שינוי הדפוסים ההרסניים שסיגלנו לעצמנו יתפוגג יחד עם הצלוליט ויביא הקלה עצומה ונעימה. זה שווה כמעט כמו להפטר מהצלוליט עצמו.
 
כל אישה היא שונה. כל  אישה מתמודדת עם חוויות שונות, שזימנה לעצמה או עם אותן חוויות, באופן שונה וייחודי לה. אני באה לטפל באישה עצמה ולא בצלוליט. זוהי הראייה ההוליסטית. אתן דגש לסימפטומים של הצלוליט אולם כשנפטור את הבעיה מהיסוד הוא יעלם בכל מקרה. לכן, אני מתחילה את סדרת הטיפולים באבחון לפי כף הרגל, אבחון באמצעות בחירת תמציות של פרחי באך, פתיחות בקלפים הנותנים מימד נוסף על מצבה של המטופלת בעת הטיפול ועשויים להעלות נקודות שלא חשבנו עליהם, כמו כן המטופלת מקבלת שאלון על היחס שלה לגופה. 
 
הצלוליט, אינו קשור להשמנה, אלא לשומן. נתקלתי גם בבנות רזות מאוד עם צלוליט או סימני מתיחה, מה שמעיד כי מדובר בסימפטום לדפוס התנהגות וחשיבה מסוים, החוזר אצל נשים וקשור לדרך בה אני נתפסת, קודם כל בעיני עצמי כאישה. 
 
חשוב לזכור כי השומן חשוב לנו לתפקוד מערכות הגוף השונות (הורמונים, מח, מערכת העצבים, לב, מע' החיסון וכו'), הוא משמש מקור אנרגיה ובנין לגוף ומאפשר ספיגה טובה לויטמינים. הוא  יוצר ריפוד רך וחלק לשרירים, לאברים הפנימיים ולשלד. השומן מופיע אצל נשים וגברים, בכל מקום בגוף, מתחת לפני העור ומרקמו חלק. הצלוליט אינו תוצר של השומן. הוא נוצר מחוסר היכולת לנצל את הנוזלים והחלשות תאי העור ורקמות החיבור. הוא מופיע אצל נשים בלבד, מרוכז באזורים ספציפיים (ירכיים, בטן, ישבן, זרועות וקרסוליים), כשלוחצים עליו ניתן לראות גלים, גבשושיות ועור לא חלק, נמצא בתוך העור והגוף אינו יכול להשתמש בו כמקור אנרגיה.
 
במהלך הטיפולים, המטרה העיקרית היא להעלים או להפחית את הצלוליט וכן למנוע ממנו להצטבר מלכתחילה. גם כאן, כמו ברפואה הסינית, הכי טובה היא המניעה ולא הלחימה.
 
הצלוליט, הוא שומן הדוחס את העור למראה "קוטג'" או "קליפת תפוז", דימויים נוראיים ועימכן הסליחה. כבר מההגדרה אפשר להבין מה חשות נשים שיש להן צלוליט. ישנן סיבות רבות קונבנציונאליות, כיצד ומדוע הוא נוצר ויש גם ה"מאשימים" את הגנטיקה. 
 
שומן, שנקלע במרווחים בין השרירים, במעטפת השרירים ובשכבת השומן התחתונה ושוקע באי אחידות, יוצר צלוליט. שקעים וגלים נוצרים בעור, כי מעטפת השרירים והמרווחים בין השרירים אינם אחידים בגובהם. 
 
חוסר יכולת להתפנות, הינו  גורם להצטברות נוזלים, ההופכים לג'ל. השומן המצטבר אינו מצליח להשתחרר לאנרגיה בעת הצורך. לרב זרימת הדם לרקמה, בה נמצא הצלוליט, אינה טובה, מה שגורם להצטברות שומן תת עורי ולמראה גבשושי. כמו כן, לקויה זרימת נוזלי הלימפה.
 
הפיתרון לכך, מבחינה הוליסטית קשור לכך שעלינו לזרום!, על מנת לאפשר זרימה. זרימה מביאה למזור. עושים זאת ע"י: הליכה, ריצה, ריקוד (ריקודי בטן מעולים להנעת איזור האגן), שימוש בחישוקים, זרימה בדרך בה אנו חיים (לא להיתקע על מחשבות טורדניות ולנתח, לא לשפוט, לא לחשוב על העבר - לחיות כאן ועכשיו). 
 
העיסוי, נעשה באמצעות תערובת שמנים עשירה, המיועדת להלחם בשומן, בסימני מתיחה ובצלוליט. העיסוי עמוק ולעיתים כואב ומתרכז באזורים בעייתיים: ישבן, ירכיים, ידיים, בטן ואצל כל מטופלת זה אינדיבידואלי. העיסוי מגביר את זרימת הדם לאזור. 
 
אנו עובדות על הורדת אחוזי השומן בגוף ובכך מסייעות להפחתת הצלוליט. ניתן לעשות זאת ע"יתזונה מאוזנת ומודעת, אימון גופני ועוד.
 
חשוב להכיר את השלבים בהתפתחות הצלוליט: הידרדרות במצבם של כלי הדם (שתפקידם להעביר מזון, חמצן ומים לרקמות הגוף), בעיקר בשכבת הדרמיס , גורמת לנוזלים לא מנוצלים להצטבר מחוץ לתאים. מתחילות בעיות בכלי דם, נזק לשכבת הדרמיס, הצטברות נוזלים לא מנוצלים, תאי שומן המתנפחים ומתקדמים לכיוון פני העור ושכבת אפידרמיס  שהופכת להיות דקה יותר. עלינו, בשלב זה, לחזק את התאים ורקמות החיבור בגוף ולהוסיף להם לחות. 
 
בהמשך, מצב הדרמיס ממשיך להידרדר: כלי הדם נדחפים הצידה, ככל שתאי השומן נדחפים אל שטח פני העור וכשצובטים את העור כבר ניתן להבחין במרקם של קליפת תפוז, בדרגה נמוכה. ייצור הקולגן (חלבון מבני, המעניק לעור ולרקמות נוספות חוזק ויציבות) והאלסטין (הרקמה האלסטית בגוף, הגורמת לגמישותו), הדומים במבנם ותפקודם,  נפגע. רצועות סיביות מתחילות להקיף את תאי השומן ולעור מרקם מחוספס וגבשושי. בשלב זה, ניתן לחוש גושים קטנים מתחת לפני העור, יש רגישות וכאב ומרקם של קליפת תפוז. הבעיה אינה רק אסטטית אלא מלווה בכאבים. ככל שמזדקנים, לגוף פחות יכולות לנצל ביעילות את נוזליו: התאים שזקוקים ללחות, אינם יכולים לשמר את הנוזלים והם נחלשים ויעילותם פוחתת. הנוזלים יוצאים מגופנו או נותרים בין רקמות הגוף ויוצרים נפיחות בקרסוליים או בעפעפיים. למעשה, סילוק השומן והנוזלים העודפים אינו הפתרון לצלוליט, אלא כיצד מטפלים בנוזלים אלו. לכן ישנן נשים רזות  עם סימני מתיחה או נשים ששותות הרבה ואינן סובלות מהתופעה.
 
אציג מקרה טיפולי, בעילום פרטים מזהים. מטופלת, בת 26 שבאה במטרה להרזות, בעיה ממנה היא סובלת כל החיים. הגיעה במשקל 76 ק"ג ובהיקף בטן 105, מותניים 83, אגן 114 וכל ירך 70 ס"מ. כעבור חודש (בשבועיים הראשונים טיפלנו פעמיים בשבוע ולאחר מכן פעם בשבוע, כל טיפול שעה וחצי), היקף הבטן ירד ל99, מותניים 79.5, אגן 110 והירכיים נותרו אותו דבר. גם המשקל כמעט לא השתנה עדיין כי הפעילות הספורטיבית הפכה שומנים לשרירים, ששוקלים יותר. לאחר חודש נוסף, המשקל החל לרדת, הבטן והמותניים נותרו אותו דבר, האגן ירד בעוד חצי ס"מ והירכיים ירדו כל אחת ב2.5 ס"מ כלומר סה"כ 5 ס"מ בהיקף הירכיים. עבדנו המון: על ספורט, מודעות למזון, ניהול יומן ועיסויים עמוקים באזורים הבעייתיים. אולם בעיקר עבדנו על הקשר שלה עם גברים, איך היא תופסת את עצמה, השיפוטיות והביקורתיות שלה לעצמה לעומת הקבלה שלה את כולם סביבה וקשר עמוק ולא בריא שהיה לה עם בחור אחד שהיה מאוד קשה לנתק. 
 
השילוב של ביו אנרגיה, רייקי, תמציות פרחי באך המותאמות אישית למטופלת, עיסוי אינטנסיבי עם שמנים ארומתרפיים מיוחדים להמסת שומנים וצלוליט, ועבודה רפלקסולוגית המותאמת אישית לכל אישה בהתאם למקור הבעיה שלה, מביאה תוצאות משמעותיות שאינן יוצרות תלות במטפל.
 
הצלוליט קשור לנשיות שלנו ולאופן בו אנו תופסות את עצמנו כנשים (כך גם אחרים תופסים אותנו, זה בגללנו מה שהם חושבים ומה שאנו מזמנות לעצמנו והגיע הזמן לקחת אחריות).
 
הוא נובע מחוסר זרימת דם ולימפה וכל הסיבות שהזכרתי, אולם גם מהורמונים נשיים ומדפוסים שסיגלנו לעצמנו במטרה לחיות ולשרוד בעולם הזה כנשים. אם נצליח לחיות בהרגשה כי אנו אהובות ושוות, הצלוליט ילך ויפחת ואם נלווה זאת בפעילות גופנית ותזונה נבונה – הוא יעלם. ברור שפעולות אלו תתרומנה גם להרגשתנו הטובה. זו הבטחה.
 
לסיום: לצערי, ולשמחתי, לחיות בהרגשה שאנו אהובות ושוות, זו עבודה שלנו בלבד. אם נצפה שירגישו כך בשבילנו נתאכזב בוודאות כי שמנו את תשומת הלב בחוץ, באחר ולא בנו, פנימה. להיות אהובות ושלמות מתחיל מבפנים, מה שנשדר לסביבה שלנו זה מה שנקבל ממנה בחזרה: גם במקום העבודה ועד בן זוגנו בבית. קדימה לעבודה. זה שווה. 
 
המאמר נכתב על ידי הדס ירוסלביץ', מטפלת הוליסטית, רפלקסולוגית בכירה. 052-3056509
* המאמר נועד לספק אינפורמציה בלבד ואינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן