מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

מתי כדאי להעביר את התינוק למיטת מעבר?

מאת: עדי גרומן | פורסם: 16/9/2018
מתי כדאי להעביר את התינוק למיטת מעבר?

ואולי בעצם כדאי לעבור ישר למיטת נוער? לפניכם עצות שימושיות מתי, אבל בעיקר איך כדאי לבצע את המעבר

הורים רבים מתלבטים באיזה גיל כדאי להוציא את הפעוט ממיטת התינוק ולהעבירו למיטה גדולה יותר. חלק מעדיפים לדחות את המעבר ככל הניתן ולהישאר עם מיטת התינוק משום שהיא קטנה וסגורה ואין לפעוט לאן לברוח ואילו אחרים ממהרים להעביר מתוך מחשבה שהמעבר למיטה גדולה יותר יגרום לילד להרגיש בוגר ויעזור לו ללכת לישון בשמחה גדולה יותר ולהירדם בקלות יותר, או כדי לפנות את מיטת התינוק לשימושו של אח שבדרך.

 
כך או כך, חשוב לנהל את המעבר בצורה נכונה שלא תפגע בהרגלי השינה של הילד.
 
למעשה, אין גיל מדויק בו יש להעביר את התינוק למיטת מעבר, אולם כאשר נשקפת סכנה שהילד יצא ממיטת התינוק או ייפול ממנה, מומלץ להעבירו למיטה גדולה יותר. פעוט בעל הרגלי שינה נכונים, סביר שיתמודד עם המעבר בצורה טובה. אולם במידה ולילד יש בעיות שינה, מומלץ לטפל בהן וללמד אותו הירדמות עצמאית עוד במיטת התינוק אותה הוא מכיר מגיל צעיר ורק לאחר מכן להעבירו. 
 
ההסתגלות למיטה החדשה יכולה להימשך יום אחד בלבד במקרה הטוב, או יותר מזה.  לכן היו סבלנים ועשו זאת רק כאשר אתם מוכנים לכך. כלומר, לא בסמוך לחופשה, לא בחודשים האחרונים של הריון שני או בכל תזמון שיכול להוציא את הילד מהשגרה הטבעית ולהשפיע על שיתוף הפעולה שלו. כמו כן, במידה ואתם מצפים לתינוק נוסף, מומלץ לבצע את המעבר כמה חודשים לפני הלידה כדי שילדכם לא ירגיש שהאח הקטן גזל ממנו את מיטת התינוק.

כמה שעות ביום הילד שלכם צריך לישון? לכתבה לחצו כאן
 
 
כדי להשיג שיתוף פעולה ולהקל  את המעבר, לפניכם כמה עצות שימושיות:
 
1. הקפידו לשמור על בטיחות בשינה, חברו מעקה בטיחות או כל אביזר אחר שמבטיח את בטיחותו של הפעוט.
 
2. הכינו את ילדכם מראש לפני המעבר. הציגו לו את המיטה, תנו לו לבחור בין שני סוגי מצעים, אם יש לו חפץ מעבר הציעו לו להניחו שם ואפשרו לו ליהנות ולהתרגש מנוכחותו במיטה החדשה. ככל שירגיש שותף פעיל לאירוע, כך סביר יותר שישתף איתכם פעולה בצורה נעימה.
 
3. כחלק מההכנה המוקדמת מומלץ להסביר מראש מה מותר ומה אסור החל מרגע המעבר לדוגמה: "לא יורדים מהמיטה בלי לקרוא לאמא או אבא".
 
4. קיים סיכוי שבלילות הראשונים הילד יבדוק איך זה לרדת מהמיטה לבד וכיצד אתם מגיבים לכך. לכן, למרות שזה אולי משעשע להבחין בו מגיח לפתע לסלון או לחדר ההורים מומלץ לנהוג באיפוק ובמינימום אינטראקציה להחזירו למיטה תוך דגש על כך שלא יורדים מהמיטה בלעדיכם. היו החלטיים ונחושים בעמדתכם ואל תתנו לו סיבה להמשיך בכך, כאשר יבין שברגע שהוא יוצא ישר מחזירים אותו, הוא יבין שלא משתלם לו לצאת מהמיטה.
 
5. אחרי שהכנסתם את מיטת המעבר ובמידה ואין לכם צורך במיטת התינוק, מומלץ להוציאה מהחדר כדי למנוע בלבול אצל הילד.
מיטת מעבר או מיטת נוער?
 
רכישת מיטת מעבר עומדת מול הדילמה של קניית מיטת נוער לכן חשוב לתכנן ולהחליט לאיזה טווח זמן אתם מעוניינים לקנות מיטה חדשה לילדכם.
 
מיטת מעבר, כשמה כן היא, תשמש אתכם במעבר למיטת הנוער. מדובר על שנים ספורות לעומת מיטת נוער שתשמש את הילד לשנים רבות. מיטת מעבר גדולה יותר ממיטת תינוק אך קטנה יותר ממיטת נוער. היא נמוכה יחסית למיטות נוער ובכך  מאפשרת ירידה עצמאית וקלה יותר לעומת ירידה ממיטת נוער שלעיתים מחייבת שימוש בדרגש. המיטה אינה תופסת מקום בחדר ולרוב ניתנת להרכבה עצמית.
 
מיטת הנוער גדולה יותר, מה שמאפשר להורה לשבת עם הילד לצורך משחק, הקראת סיפור. בנוסף לכך, היא נפתחת כך שאדם נוסף יכול לישון בה ופונקציונאלית משום שבדרך כלל היא כוללת מגירות אחסון.
 
אנשי מקצוע רבים מאמינים כי מיטת מעבר מעניקה מעבר הדרגתי ו"רך" יותר מכיוון שמימדיה הקטנים קרובים יותר למיטת תינוק. אולם אם לילד אין הרגלי שינה נכונים, מיטת מעבר לבדה לא תעשה את העבודה. הדרך לשנת לילה רציפה וטובה מתחילה בהטמעת הרגלים נכונים וטובים אז קיים סיכוי גבוה שהמעבר - ויהא זה למיטת מעבר או למיטת נוער - יהווה חוויה נעימה עבור הילד וגם עבורכם, הורים. לילה טוב!

המאמר נכתב על ידי עדי גרומן - יועצת שינה מוסמכת לתינוקות וילדים. למעבר לעמוד של עדי - לחצו כאן

 
 
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן